Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Netflix oprášil seriál s životní rolí Zelenského. Ve Sluhovi národa hrál prezidenta

Autor: ČTK - 
17. března 2022
19:12

Nejznámější televizní roli současného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského mohou sledovat diváci v předplacené videotéce Netflix. Streamovací společnost vrátila do nabídky úvodní část seriálu Sluha národa (Sluga naroda), kde Zelenskyj hrál předtím, než se stal prezidentem. Tehdy byl moderátorem, komikem, bavičem a hercem.

Seriál se vysílal v letech 2015 až 2019 a měl tři série. Tehdy oblíbený komik v něm ztvárnil učitele historie, jenž se překvapivě stane prezidentem. Učitel zkritizoval zkorumpované ukrajinské politiky a jeho výstup byl zachycen na video. To se stane virálním a dovede jej až k vítězství v prezidentských volbách.

Netflix nyní nabízí první řadu seriálu, jež je k dispozici pouze v originále a s anglickými titulky.

Od začátku války na Ukrajině a poté, co Zelenskyj začal zveřejňovat svá videa, která dokazují, že prezident zůstává v zemi, začala na sociálních sítích kolovat i videa z jeho dřívějšího života, například jeho vítězství v první sérii ukrajinské obdoby pořadu StarDance. Ačkoli v kontextu války mohou působit nevhodně, Zelenského roky v šoubyznysu ho podle odborníků mohly na tuto chvíli připravit.

Historie pamatuje několik úspěšných televizních či filmových hvězd, které posléze uspěly v politice, a to včetně amerických prezidentů Donalda Trumpa a Ronalda Reagana nebo kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera.

Před nástupem do úřadu byl Zelenskyj na Ukrajině známou osobou už od 90. let. Natalija Romanová, bývalá ukrajinská televizní reportérka, která momentálně působí na univerzitě ve floridském Jacksonvillu, uvedla, že Zelenského cestu na výsluní zčásti vydláždily skeče v komediálních soutěžích v 90. letech a na začátku nového tisíciletí.

V roce 2005 se jeho pořad pro produkční společnost Studio Kvartal 95 stal populární „sociální a politickou satirou“, jak říká Romanová, a byl oblíben pro svou smělost a odvahu v době, kdy byla „svoboda slova na Ukrajině problematická“. V dalších letech jeho kariéra vzkvétala díky StarDance, dabingu medvídka Paddingtona nebo třeba filmu z roku 2012, kde hrál Zelenskyj sukničkářského Napoleona během jeho invaze do Ruska.

Když Zelenskyj oznámil svou kandidaturu na prezidenta v roce 2019, mnozí Ukrajinci byli skeptičtí. Zatímco jeho politické postoje během kampaně byly podle Romanové vágní, námět Sluhy národa přesvědčil mnoho Ukrajinců, že Zelenskyj byl vnímavý vůči problémům, s nimiž se země potýkala. Poslední díly seriálu vyšly jen několik dní před prvním kolem voleb. Romanová vysvětluje, že v očích mnohých voličů se tak mohla Zelenského skutečná osobnost s jeho seriálovou postavou překrývat.

Video  Zůstávám v Kyjevě, neschovávám se. Prezident Zelenskyj promluvil z paláce.  - instagram.com
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa