Samotný scénář filmu o dezinformacích, přátelství a životě na vesnici vznikal dle čerstvého absolventa pražské FAMU dlouhých 5 let. Zakončoval jím své studium a z původně poloamatérského snímku s neherci se stal filmový snímek, který sklízel obdiv u zahraničních diváků. Velitele dobrovolných hasičů Broňu si zahrál Miroslav Krobot a byl to právě on, kdo začal šířit paniku a dezinformaci, že na velikonoční oslavě zaútočili teroristé z Blízkého Východu. Věrného kamaráda Standu ztvárnil Michal Isteník a jeho manželkou se na filmovém plátně stala Anna Polívková. 

„Nejdřív jsem psal ten scénář pro konkrétní neherce, co se týče postav Standy a Broni. Jak mi ten scénář bobtnal, tak jsem si začal uvědomovat, že by to ti konkrétní neherci asi neuhráli. Začal jsem přemýšlet, kdo by mohl ztvárnit ty postavy, které jsem měl napsané na tělo těm nehercům. V případě Broni mě doteď nenapadá nikdo jiný, kdo by se hodil víc, než pan Krobot,“ přiznal Adam Koloman Rybanský.

Absurdní humor

Všechny tři herce oslovil, a ti překvapivě souhlasili. Daleko těžší bylo podle režiséra sehnat finanční prostředky, aby se mohlo točit. Pomohlo mu, že se do filmu zapojili i obyvatelé vesnice, kde se natáčelo. Herecké hvězdy musely vedle nich výrazně ubrat ze svého hereckého umu: „U všech tří herců jsme si museli vyjasnit, že po nich nechci herectví komediální. Aby tu komiku nehráli. Tady je komedie tvořená absurdními situacemi, paradoxy, a podobně. Chtěl jsem, aby to herectví bylo co nejvíce minimalistické a civilní. Pokud možno, aby člověk neviděl první rozdíl mezi Krobotem, Isteníkem, Polívkovou a mezi místními obyvateli, kteří ve filmu hrají,“ vysvětloval režisér.

Děj se odehrává v malé vesnici, která si žije stereotypním životem. Vše se změní během velikonočním slavností, kdy během ohňostroje jednoho z obyvatel srazí bílá dodávka. V tu chvíli začne velitel hasičů šířit zprávu, že to udělal arabský terorista. Vesničané se od té doby zamykají doma a vypadá to, že pondělní pomlázka bude zrušená. Na pořádek dohlíží Broňa, který se stane hrdinou vesnice. Miroslav Krobot chodí po vesnici s hasičskou sekerou a je na pozoru před domnělými útočníky. V absurdní situaci ho podporuje Standa, naopak jeho manželka s děním nesouhlasí. Michal Isteník tak stojí před složitou situací - poslechne kamaráda nebo svou těhotnou manželku?

Nový Forman?

Rybanského filmy bývají odborníky přirovnávané k československým filmům Nové vlny. „Je to něco, co je z naší kinematografie mně nejbližší,“ přiznává Adam Koloman Rybanský a dodává: „Můj film je jim podobný pouze v tom, jakým způsobem přistupuji k žánru komedie. Není to pro mě oddechový žánr, kde by se nemělo řešit nic víc. Pro mě se ten žánr komedie nabízí pro vyprávění o nejvážnějších věcech. To bylo časté v šedesátých letech,“ hledá spojitosti. A u nich to podle tvůrce končí. Že by Kdyby radši hořelo navazovalo na Hoří má panenko a on by byl novým Formanem, jak o něm někteří lidé mluví, odmítá.

Jak se rodí dezinformace a u jakých kauz se film inspiroval, prozradil režisér Adam Koloman Rybanský v Blesk Podcast:

Video
délka: 26:19.00
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Krobot a Polívková se museli uskromnit, říká režisér Rybanský Jiří Marek, Elmer Carvalho

Fotogalerie
39 fotografií