Přestože se najdou tací, kteří si rok co rok stěžují, že naše televizní stanice pravidelně vsázejí na možná již okoukanou klasiku Václava Vorlíčka (†88) Tři oříšky po Popelku, další by si bez ní vánoční pohodu představit už ani nedokázali. Pohádka, v níž v roce 1973 zazářila mladičká Libuše Šafránková (†68) s předabovaným Pavlem Trávníčkem (71), totiž ke Štědrému dni patří stejně kapr, nazdobený stromeček a vůně vanilkových rohlíčků. A neméně populární je i v zahraničí.

Oblíbený snímek totiž vznikl v koprodukci s Východním Německem, zahrála si v něm spousta německých herců a scény z královského plesu se natáčely na německém zámku Moritzburg, kde je dodnes k vidění nádherná výstava zaměřená na tuhle pohádku. Rovněž zde prý dokonce existují fankluby, které pořádají pravidelné tematické plesy. Nemluvě o tamní oblíbenosti Karla Gotta (†80), co k »Oříškům« nazpíval ústřední píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš. Není divu, že Němci, stejně jako Češi, berou Popelku „za svoji“. I na Vánoce.

VIDEO: Česká televize digitálně zrestaurovala Tři oříšky pro Popelku

Video
Video se připravuje ...

Česká televize digitálně zrestaurovala Tři oříšky pro Popelku Česká televize

Jenže na rozdíl od Čechů, co si Popelky užijí obvykle pouze jednou, v německé televizi se během vánočních prázdnin protočí hned několikrát. A ještě párkrát předtím… a potom. Nikdo o ni tudíž nebude ochuzen! Poprvé se bude letos vysílat již 28. listopadu odpoledne, tedy na první adventní neděli, poté 5. prosince, tedy „na čerty“ a zároveň také na druhý advent. Zopakuje se i během ostatních adventů, čili 12. 12. a 19. 12. 

Na Štědrý den se na ni diváci mohou těšit hned čtyřikrát, a během vánočních svátků celkem třikrát - na Boží hod dvakrát, na Štěpána jednou. Poté ji budou znovu dávat na Nový rok, 2. ledna, a pro jistotu ještě jednou na Tři krále. Celkem tedy bude, byť na různých kanálech (například ARD, ONE, SWR či WDR), u našich německých sousedů k vidění čtrnáctkrát! Známé pohádce s úžasnou hudbou Karla Svobody (†68) tak nikdo neunikne, i kdyby snad náhodou chtěl…

Fotogalerie
30 fotografií