Nechtěli obelhat diváky a příběh natáčet jen v kulisách. Jenže to je postavilo před problém najít reálné lokace, v nichž by nebyla patrná modernizace. Jako plastová okna nebo pestrobarevné fasády. A tady už museli diváky šidit – pokud by totiž v Praze hledali místa, na kterých se natáčelo, byli by zklamaní. Nenašli by skoro žádná...

„Museli jsme tomu přizpůsobit všechno,“ naznačil režisér Jaroslav Brabec (66), že 130 natáčecích dnů nebylo jednoduchých. „Přestože se to odehrává v Praze, tak tam se natáčelo velmi málo. Praha byla prezentovaná městy po celé České republice. Hodně toho bylo v Josefově nebo v Plzni. Praha v podstatě neexistuje,“ dodal.

Ani to ale mnohdy nestačilo. Hodně věcí tak museli upravovat počítači. „Bylo to strašně náročné dělat dobovku, byť je stará jen 100 let,“ přiznal Brabec. I tak to pro Českou televizi představovalo obrovský rozpočet. „Byl jsem překvapený, že investovali tolik peněz,“ podivoval se seriálový policejní prezident Jiří Bartoška (73), jehož kancelář se jako jedna z mála natáčela v Petschkově paláci na pražském Novém Městě.

Diváci zatím projekt odměnili pohádkovou sledovaností – start seriálu sledovalo 2,02 milionu lidí, ale druhý den kriminálku spíš kritizovali. „Čekala jsem asi víc, takový neslaný nemastný mi to přišlo,“ napsala třeba jedna z divaček.

Blesk Podcast: Skutečné zločiny Velké Prahy byly opravdu brutální, prozradil historik Galaš

Video
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Skutečné zločiny Velké Prahy byly opravdu brutální, prozradil historik Galaš Jiří Marek, Lukáš Červený

České televizi se daří i začátkem roku. S úvodním dílem dobového seriálu Zločiny Velké Prahy trhla rekord. Úvodní epizoda série byla po 15 letech nejsledovanějším seriálem a obsadila šesté místo sledovanosti prvních dílů hned po Návsi (2 039 000 diváků). Trojici nejsledovanějších prvních dílů premiérových seriálů drží stále Nemocnice na kraji města po dvaceti letech, Černí baroni, Četnické humoresky, Náměstíčko a Náves. Od roku 2006 se jim nic divácky nepřiblížilo. Až doteď.

ZAJÍMAVOSTI Z NATÁČENÍ

Pád do studny z prvního dílu se točil v obřím akváriu. Samotnou studnu dostavěl pro filmaře její majitel v Uhersku na Pardubicku.

Dům inspektora Budíka situovali filmaři do Salvátorské ulice v Praze 1.

Záběry z pitevny, kde bude v dalších dílech kralovat Jiří Lábus (71), vznikaly v Poštovním muzeu.

Písárnu vybudovanou ve Dvoře Králové pro účely natáčení pátého dílu vybavili filmaři osmnácti historickými psacími stroji.

V Josefově u Opočna se natáčela většina z pátého dílu. Vojáky si zahrála rota Nazdar z Klubu vojenské historie a členové klubů historických hasičů. Přes zajištění za pomoci pyrotechniků byly neplánovaně zničeny pouliční lampy.

Jak se bude děj kolem mordparty vrchního inspektora Hynka Budíka (Jaroslava Plesla, 46) vyvíjet, sledujte 7. února od 20.10 hod. na ČT 1.

VIDEO: Těšíte se na nový seriál? Přicházejí Zločiny Velké Prahy

Video
Video se připravuje ...

Těšíte se na nový seriál? Přicházejí Zločiny Velké Prahy Česká televize

Fotogalerie
26 fotografií