V 50. letech minulého století to homosexuálové neměli vůbec lehké. Jejich orientace byla považována za nemoc, nemluvilo se o ní a na veřejnosti vyvolávala jen opovržení, pokud si vůbec někdo dovolil toto slovo vyslovit. Gayové a lesbičky se tak nejvíce strachovali, že se o jejich orientaci dozví rodina, kolegové i okolí. Jejich strachu pak ochotně využívala Státní bezpečnost.

„Pokud se StB při výslechu jevilo, že by se jim člověk mohl hodit, tak ho různými cestami lámali ke spolupráci. A jak je vidět v seriálu, tak lidé chodili i sami žádat o spolupráci, aby si zlepšili kádrový posudek nebo měli výhody,“ řekl Aha! historik Rudolf Vévoda, který byl odborným poradcem celé minisérie. Jeho slova potvrzuje i vyjádření bývalého příslušníka StB Jaromíra Ulče.

„Když se člověk pohyboval někde, kde jsme potřebovali, a on nebyl jaksi úplně v pořádku, třeba zahejbal manželce a chodil schválně na pánské záchody (jedno z míst, kde se homosexuálové za minulého režimu seznamovali), tak jsme si na něj objednali pracovníky sledovačky. Když jsme měli velký zájem, tak jsme řekli – moc vás otravovat nebudeme, ale potřebujeme zjistit z tohoto prostředí tohle a tohle. Když to řeknete, dobrý, když to neřeknete, no tak my to řekneme jinam, asi takhle,“ přiznal pro archiv pametnaroda.cz.

VIDEO: Pád Cinova přítele Vančury na Lvech: Schody sjel po břiše!

Video
délka: 00:22.30

Pád Cinova přítele Vančury na Lvech: Schody sjel po břiše! Pavel Machan, Martin Hykl, David Kundrát Chcete 4 000 Kč na sport?

Sex mezi homosexuálními páry přestal být trestným v roce 1961, ale situace se moc nezměnila. Stačila k tomu jedna věta v novém zákoně »člověk bude stíhán za pohlavní styk s osobou stejného pohlaví, který budí veřejné pohoršení«. Státní bezpečnost si samozřejmě veřejné pohoršení vykládala dle svého a jak se jí hodilo. „V roce 1961 byla zavedena dekriminalizace homosexuality – v soukromí si mohou dělat, co chtějí, ale na veřejnosti je to stále nepřípustné. Tresty se řešily u přestupkové komise, která viníkům domlouvala, byli pokutováni a u vážnějších případů mohli dostat až dva roky ve vězení,“ popsal Aha! Rudolf Vévoda. Ten jako historik pomáhal s přípravou celé minisérie Herec.

Homosexualita na veřejnosti u nás přestala být trestná až po roce 1989. V současné době páry stejného pohlaví hojně využívají možnost registrovaného partnerství. Někteří ale bojují za to, aby jim byla povolena i klasická svatba. Jedním z nich je právě Jan Cina se svým partnerem, rovněž hercem Petrem Vančurou (36).

„Registrované partnerství naší lásce nestačí! Chtěli bychom se vzít, ale nejde to. Uděláme to, až to půjde,“ svěřil se Honza už dříve. Sám se prý naštěstí nikdy se špatnou reakcí na svou orientaci nesetkal. Zato se mimo kameru dost obtížně vyrovnával s charakterem své role v nové minisérii. „Postava Standy Láníka pro mě byla zatím skutečně nejkomplikovanějším setkáním. Zejména co se morálních rozporů týče,“ nechal se slyšet Cina.

Známí čeští homosexuálové té doby

Herec Eduard Kohout (†87): Kníže z Kampy

O tom, že je jeden z bardů Národního divadla na chlapečky, se všeobecně vědělo. Prý vyhledával »zajíčky«, kteří ho vždy zneužili a okradli. Představitel Hamleta i Oidipa hrál i v mnoha filmech (Noční motýl, Turbína, Princezna se zlatou hvězdou), začínal v němé éře, představoval typy elegantních i podivínských mužů, jeho hluboký sytý hlas byl často využíván v rozhlase. Kolegové ho nejčastěji titulovali Herecký kníže z Kampy, kde bydlel.

Spisovatel Ladislav Fuks (†70): Spalovač mrtvol

„Jsou lidi, kteří mají rádi cukroví nebo holky, on měl prostě rád kluky a mrtvoly,“ říkal o něm režisér Juraj Herz (†83), který podle jeho knihy Spalovač mrtvol natočil svůj nejslavnější film. Na počátku 2. světové války si jako dospívající poprvé uvědomil svou sexualitu a současně s tím u něho vznikl celoživotní pocit ohrožení (homosexuálové byli posíláni do koncentráků). Vedl si deníkové záznamy svých rozhovorů s příslušníky StB, ty ale po jeho smrti zmizely.

Herec Eduard Cupák (†64): Nezadal si

Jeden z nejtalentovanějších českých herců byl začátkem 50. let kvůli své orientaci vyhozen v posledním ročníku brněnské konzervatoře a v žádném divadle nemohl sehnat angažmá. Zachránil ho až režisér Václav Krška, který ho navzdory protestům ministra kultury obsadil do svého filmu Mladá léta (1952). Přestože byl Cupák několikrát vyslýchán StB, spolupráci nikdy nepodepsal. V období normalizace dokázal odmítnout angažované role i podpis Anticharty.

Režisér Václav Krška (†69): Básník filmu

Tento přídomek právem náleží režisérovi, který ve svých filmech proslavil nejen Cupáka, ale i své rodné město Písek. Odehrávají se tam jeho nejznámější, dodnes reprízované adaptace děl Fráni Šrámka Měsíc nad řekou (1953) a Stříbrný vítr (1954). V soukromém životě ale zoufale bojoval se svou přirozeností, dokonce uvažoval i o sebevraždě. Problémem homosexuality se zabýval i ve svých románech, východisko ale hledal celý život marně.

VIDEO: Spolu z domu: Jan Cina s přítelem zahřáli u srdce zdravotníky z Bulovky!

Video
délka: 03:29.96

Spolu z domu: Jan Cina s přítelem zahřáli u srdce zdravotníky z Bulovky! TV Nova

Fotogalerie
40 fotografií