Hrad Křivoklát je jedním z nejvýznamnějších a nejstarších středověkých sídel českých panovníků a knížat, bydlel zde jak Karel IV., tak i Václav IV., a jednu dobu zde byl držen i známý alchymista Edward Kelley. V hudební pohádce Honza málem králem tu ale bydlel pan král alias František Filipovský (†86), jehož dcera přišla o hlas a několik let nepromluvila. Kletbu se však podařilo překonat prostému vesničanovi, jenž princezně poměrně nedůstojně vytáhl sukně nahoru a naplácal jí na hradním nádvoří - a přede všemi poddanými - na zadnici.

Jorga Kotrbová (73), představitelka princezny, si pak prý režisérovi, jímž byl Bořivoj Zeman (†79), hlasitě stěžovala, že jí Jiří Korn (71) vůbec nešetřil, a skutečně jí přes tenkou látku puntíkovaných kalhotek natloukl. Známý zpěvák a interpret hitů Miss Moskva, Karel nese asi čaj či Žal se odkládá, však poměrně logicky argumentoval tím, že nemá rád, když se něco dělá jen naoko - a tak trochu přitlačil. Alespoň to pak na obrazovce vypadalo realisticky!

VIDEO: Luděk Sobota přebral u Honzy Dědka: 7 pádů a 7 skleniček vína!

Video
délka: 00:54.12
Video se připravuje ...

Luděk Sobota přebral u Honzy Dědka: 7 pádů a 7 skleniček vína! FTV Prima

I když je tahle pohádka neodmyslitelně spjatá se slavným zpěvákem a stepařem, ve skutečnosti měl Honzu ztvárnit někdo docela jiný: Luděk Sobota (77). „Režisér Zeman mi napsal dopis, že by mě chtěl obsadit do té role,“ zavzpomínal známý bavič po dlouhých letech na tuhle pohádku. „Ale nevěděl, že mám zákaz z vyšších míst. Já to taky jen tušil, tenkrát to nikdo nikomu neřekl přímo. Bylo to neoficiálně, to si jen soudruzi zatelefonovali mezi sebou,“ povzdechl si Sobota, jenž byl dlouhé roky pod drobnohledem ústředního výboru strany.

Na Křivoklát se tedy v rámci natáčení nepodíval, a příležitost nedostal ani v dalších filmových projektech, co zde vznikly. A že jich bylo! Namátkou jmenujme například pohádky Nevěsta s velkýma nohama nebo Třetí princ, koprodukční historické drama Bathory, americký akční snímek WantedAngelinou Jolie (45) a Jamesem McAvoyem (41) v hlavních rolích, anebo fantasy Terryho Gilliama (80) Kletba bratří Grimmů, kde zazářili někdejší hollywoodští lamači srdcí Matt Damon (50) s Heathem Ledgerem (†28).

VIDEO: Jiří Korn má k pohádkám stále blízko: V roce 2017 nadaboval animovaného Drákulu!

Video
délka: 01:31.52
Video se připravuje ...

Korn nadaboval animovaného Drákulu: Pořádně jsem se u toho zapotil! Bioscop

Nejvýznamnější postavení měl však v pohádce Škola princů. Křivoklát si v ní totiž „zahrál dvojroli“: ztvárnil jak hrad hlavního hrdiny, příliš hodného prince Petra v podání Matouše Rumla (34), tak i hrad příliš hloupé a lehkomyslné princezny Lenky, kterou si zahrála Sarah Haváčová (29). Zde také její královský pantatínek alias Jiří Lábus (70) založil onu v titulu zmíněnou školu princů, kde následníci trůnů okolních zemí studovali i pilovali své praktické dovednosti, jako třeba šerm či střelbu do terče. Na Křivoklátu vznikly scény jak exteriérové, tak i interiérové, jsou ovšem natočeny tak umně, že pokud tenhle hrad opravdu neznáte cihlu po cihle a místnost po místnosti, nepoznáte, že se jedná o stále totéž stavení...

Fotogalerie
64 fotografií