Před první předtáčkou, která se uskutečnila na stadionu v Březnici nedaleko Příbrami, museli oba herci projít náročnou sportovní přípravou. Neužila pro roli legendárního československého běžce a několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka (†78) připravoval trenér Jan Pernica (37). Na prvním natáčecím dnu dal svému svěřenci dost zabrat. Namaskovaný fešák z Dejvického divadla musel svou první cílovou rovinkou proběhnout hned několikrát.

Marthu Issovou coby olympijskou oštěpařku Danu Zátopkovou (96) zase připravuje trenér hodu oštěpem Rudolf Černý. Několik tréninků měla i s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a trojnásobnou mistryní světa Barborou Špotákovou (37).

S režisérem navštívili i samotnou vdovu. „S Danou Zátopkovou jsem se seznámil před pěti lety. Vysvětlil jsem jí, že chci natočit opravdový příběh Emila Zátopka. Zároveň však nemůžu obsáhnout všechno. Pro náš film jsem ji získal,“ vzpomíná Ondříček.

„Vztah dvou mimořádných sportovců byl plný humoru a štěstí, ale zároveň oba museli v životě překonat velké množství překážek, a právě to by mělo být i nosným motivem našeho příběhu,“ dodává režisér a také životní partner Issové.

Hlavní část natáčení by měla proběhnout v srpnu a září tohoto roku. »Dvojníky« získá také sportovní prostředí. Velké olympijské stadiony se budou točit v Brně na stadionu Za Lužánkami, který se k tomuto účelu speciálně upravuje. Tvarem, velikostí i povrchem vyhovuje potřebám filmu a město Brno vyšlo spolupráci na filmu vstříc. Na originálním stadionu v Helsinkách, kde se Zátopek dočkal svých největších vítězství, už není možné klíčové scény natočit. I tak se film Zátopek stane jedním z nejdražších snímků v ČR. Přibližný rozpočet je zhruba 92 milionů korun. 

VIDEO: Emil Zátopek na OH v Helsinkách 1952

Video
Video se připravuje ...

Emil Zátopek na OH v Helsinkách 1952 Youtube.com

Fotogalerie
29 fotografií