Neužil má štěstí, že slavný atlet neměl hlavu jako koleno, jinak by přišel o svou hřívu kompletně. Takhle musí chodit ostříhaný a s kouty, jaké míval sám legendární sportovec. „Je to teprve první den, uvidíme,“ váhal herec s odpovědí na to, jak snáší, že se mu každý kouká na podivně částečně vyholenou hlavu a provizorní pleš.

Emil měl zkrátka vyšší čelo a jinak to vyřešit nešlo. Jinak je Václav z role nadšený. „Vždycky jsem pana Zátopka obdivoval, mám radost, že si mě režisér David Ondříček vybral,“ dodává s tím, že vytrvalcovu manželku, oštěpařku Danu (96), hraje Martha Issová (37). Václav se s Marthou zná velice dobře, hrají spolu v Dejvickém divadle a nyní také v seriálu Zkáza Dejvického divadla.

Kromě vnější podobnosti s čtyřnásobným olympijským vítězem absolvoval Václav Neužil už také atletické tréninky. Učil se běhat jako „Česká lokomotiva". „Začínáme točit v dubnu, tak se uvidí,“ říká. Režisér ovšem o jeho kondici nemá pochyb. „Přípravě se věnoval tolik, že se přetrénoval. Na kratších tratích ale běhal skoro Zátopkovým tempem,“ prozradil.

Však ho taky čeká pořádná „kláda". Vtělit se do Zátopka bude muset na celý rok a dostane se i na historický olympijský stadion do Helsinek, kde na olympiádě v roce 1952 vyhrál Zátopek nedostižné tři zlaté medaile z běhů na 5000, 10 000 metrů a maratonu. Rozpočet filmu je přes 92 milionů korun, 15 z toho poskytl režisérovi Davidu Ondříčkovi (49) Státní fond kinematografie. Režisér již o Zátopkovi v roce 2016 natočil dokumentární film, který uvedla ČT.

Cena za Dabing Street

Václav Neužil převzal v Divadle Viola od prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepky (49) cenu Televizní objev roku. Dostal ji právě za seriál Dabing Street, kde měl ještě dlouhou patku, kterou si při dabování musel upravovat do vtipného culíku.

„Cena se uděluje za mimořádný herecký výkon,“ připomněl Kepka. Pak upřesnil, že Ceny Thálie se letos budou udělovat 5. října, opět v přímém přenosu z Národního divadla. „Je logičtější, když divadlo žije od září do června, přizpůsobit tomu i Thálie. Na podzim se nám sezona bude hodnotit lépe,“ ujistil prezident Herecké asociace.

VIDEO: Čerstvý otec Václav Neužil: Syn mi přináší méně spánku a více lásky

Video
délka: 03:08

Čerstvý otec Václav Neužil: Syn mi přináší méně spánku a více lásky Tereza Kühnelová

 

Fotogalerie
47 fotografií