„Mohl bys tam říct celému národu, jak tady komunisti přestěhovali kostel kvůli dolům, a přitom ho otočili na úplně jinou světovou stranu,“ blekotal nacamraný exkomunikovaný farář v podání Cyrila Drozdy (64) k hlavnímu hrdinovi Luďanovi, když jej pozvali do televizního pořadu Pošta pro tebe.

A on skutečně o chrám zabojoval. „Ten kostel se prostě musí otočit, aby byl orientovaný na východ a mohl se znovu vysvětit,“ udeřil pak na překvapenou moderátorku Ester Janečkovou (46). „Bůh tě odmění, Luďku,“ zašeptal v nálevně od piva farář směrem k obrazovce.

Podaří se jeho vroucí přání splnit? Naše redaktorka vyrazila do kostela zjišťovat, jak to se stavbou, která musela být z vůle komunistů přesunuta kvůli dolování uhlí o necelý kilometr dál, skutečně je. Unikátní kostel opravdu nesplňuje požadavek, aby byl oltář orientován na východ. Je obrácen k jihu.

„Vysvěcený ale je,“ řekla Blesku kastelánka Ludmila Klimplová. „Došlo k tomu opravdu až po změně režimu,“ dodala s tím, že nevysvětit ho bylo „zbožným" přáním komunistů, kteří církev nemuseli. „V červnu roku 1993 ho vysvětil biskup Josef Koukal,“ dovysvětlil mluvčí Diecéze Litoměřice Dominik Faustus.

Pootočení kostela podle Faustuse ničemu nevadí. „Původně měl oltář orientaci na východ, změna byla dána spíš místem po přesunu a možnostmi. Drtivá většina kostelů je orientovaná na východ, směrem ke Svaté zemi, ale není to striktní pravidlo,“ uvedl.

„Architekti v období baroka dávali přednost pohledovému zážitku, aby byl pohled z kostela příjemný,“ prozradil na dávné stavitele. Z jeho slov vyplývá, že se žádné otáčení nechystá. Což ostatně potvrdila i mluvčí mosteckého magistrátu. „Protože městu nepatří, s památkou nemůže disponovat. Dnes slouží kulturním účelům, i když vánoční mše tam byla pořádána,“ uvedla Alena Sedláčková.

Kostel je v péči Národního památkového ústavu a je nepravděpodobné, že by s unikátní stavbou ještě někdo někdy manipuloval. „Je to opravdu nereálné,“ doplnila Sedláčková. Přání seriálového faráře je tedy splněné jen z poloviny. Kostel je vysvěcený, ovšem hýbat se s ním už nebude. Posun z roku 1975 je definitivní.

VIDEO: Ukázka ze seriálu Most! České televize

Video
délka: 01:38

Ukázka ze seriálu Most! České televize Česká televize

Fotogalerie
46 fotografií