Restaurace Severka, kde se schází parta přátel ze seriálu Most, je skutečná a i ve skutečnosti je velmi oblíbená. Svědčí o tom mnoho recenzí, které chválí hlavně levnou a dobrou kuchyni. Nikoho snad ani nepřekvapí, že mezi hosty jsou oblíbené hlavně hotovky. Hosté jsou také nadšení z cen. V mostecké restauraci Severka se totiž najíte už za 70 korun a jen marně byste v nabídce hledali jídlo za více než 85 korun.

„Pokud chcete rychlý oběd za rozumnou cenu, tak doporučuji,“ hodnotí na internetu restauraci jeden z návštěvníků. „Relativně chutná kuchyně s posezením v retro stylu,“ hodnotí další z návštěvníků. Další z hostů připomíná, že obědy jsou dobré, ale večer se místo mění v klasickou hospodu.

Právě to je možná důvodem, proč seriálový hospodský nabízí Martinu Hofmannovi a jeho seriálovým kumpánům pouze karbanátky. Jinak v nabídce najdete tradiční české speciality, jako je například koprová omáčka, uzené, řízek a další oblíbené pochoutky. Karbanátky jsme v nabídce nenašli.

Během pár dní se z poloprázdné hospody, která pamatuje socialismus, stalo vyhledávané místo. Servírka Jana Slapníčková bere dokonce rezervace na dny, kdy seriál běží v televizi. Stejně jako v seriálu tady každý den parta štamgastů probírá, jak jde život. „S tím rozdílem, že při natáčení jsme pili nealko pivo. Ještě že už je po filmování,“ radují se chlapi u »slavného« stolu. „Jednu výhodu to mělo, smělo se tu kouřit. Teď chodíme zase na mráz,“ hlásil nezaměstnaný Karel (53), který má na kontě jeden natáčecí den. „Dostal jsem osm set korun. Přišly vhod. Oslovili mě přímo na místě,“ dodal.


V civilu chlastám

Hospodě postavené za socialismu vévodí obří televizní obrazovka, kde v současnosti opravdoví štamgasti sledují seriál a užívají si svých pět minut slávy. Stejně tak tomu bylo i o víkendu. „Jak je Luďan v Poště pro tebe, sledovali chlapi tamhle od toho stolu,“ ukazují štamgasti. „Já jsem balil tu jako předělanou ségru. A popral jsem se s ní tady. Spíš ji uhodil. Snad to nevystřihli,“ těšil se Honza (52), až přijde na řadu jeho chvilka slávy. Na otázku, co v reálném životě dělá, odpověděl k pobavení všech. „Chlastám.“ Víc prozradit nechtěl.

Hraju sám sebe – starýho dědka

Karel Novák (74), horník v důchodu, se do komparzu seriálu dostal regulérně na konkurzu. 
„Vy máte rád pivo. Chodíte do Severky?“ zavzpomínal na otázku pomocného režiséra. „Odpověděl jsem, že chodím. Za tři týdny mi zavolali, že budu hrát starýho dědka. Sám sebe,“ pousmál se muž, který v seriálu občas i prohodí nějaké to slovo. „Že se třeba chceme dívat na fotbal a tak,“ popsal senior. Do Severky chodí denně »na jedno«, když jde vyvenčit pejska. „V sedmdesáti jsem podepsal smlouvu s televizí. Vyzkoušet se má všechno,“ vysvětluje, jak se k filmování dostal. Užívá si, když ho lidé poznávají. „Sestra na rehabilitaci si mě všimla a řekla mi to. Někteří při setkání mi říkají: „Tak co, herče.“ Neherec Karel oceňuje, jak slušně se ke komparzistům chovali herci, kteří ztvárnili hlavní postavy. „Pozoroval jsem je. I nás, v uvozovkách křoví, vždycky slušně pozdravili. Ten, co hrál Luďka (herec Martin Hofmann, 40), i ten cikánek, který hraje Frantu (neherec Zdeněk Godla, 43). Ten seriál život v Mostě vystihuje. Někdy je to ale nadsázka, a tak se to musí brát,“ dodává Karel Novák.

Pravý hostinský Emilek

Štamgasti mu říkají Emilku. Hostinský Emil (60) pracuje v restauraci Severka úctyhodných dvacet pět let. Ve filmu nehrál, ale filmařům pomáhal. „Připravil jsem jim stoly, jak potřebovali. Dal jejich ubrusy. Byl jsem většinou v kuchyni,“ řekl. „Občas vidím, že si lidé Severku zvenku fotí, ale dovnitř chodí spíš stálí hosté,“ řekl s tím, že vše se může změnit. Že v seriálu nehraje, mu prý líto není.

V pondělí vyprodáno

„Lidé si chodí zamlouvat rezervace na pondělí (den, kdy seriál vysílá Česká televize - pozn. red.). To bude narváno. Už mám skoro plno,“ řekla servírka v Severce Jana Slapníčková a ukázala na dva mladé muže u stolu štamgastů. „Zrovna ti jsou tady kvůli seriálu,“ prozradila. V podniku pracuje čtvrtým rokem a dodává, že od skutečnosti se seriálové hlášky prý moc neliší.

 

Fotogalerie
47 fotografií