Dovolena je jen dokonalost
Dovolená by měla vyjít. Ubytování, počasí, jídlo… pokud tomu tak není, na organizátora se snesou výčitky, v lepším případě ho stíhají vyčítavé pohledy. Nejchladnější léto za posledních dvacet let? A co, měl to vědět. 

Z toho vyplývá, že pokud dovolenou organizujete vy, do práce se v podstatě těšíte, protože to bude menší stres.
Pokud dovolená vyjde, ukončíte ji s pocitem dobře odvedené práce, ale že byste byli odpočinutí?  Ani náhodou.

Táto, žes nás taky vyvez
Pokud jedete s dětmi, je vaše povinnost jasná. Ony se musí bavit, i když to pro vás znamená, že budete muset vrhat po hlavě z tobogánu a namočíte si vlasy a voda nateče do uší, nebo budete muset jezdit na šlapadle do úplného ušlapání. Někdy je možno šoupnout děti animátorům a spát, ale i tak zbude spousta času, kdy je nutné „dělat zábavu“. Problém je, že děti na dovolené většinou usínají později, než vy, takže před nimi není úniku.

Dovolená s láskou
Sex, sex, sex… běda, pokud budete mít menzes, zánět močového měchýře, nebo vás přepadne akutní záchvat erektivní impotence.  Pak je celá dovolená v troskách a ani romantické procházky to nezmění. Dovolená je ve skutečnosti pro partnerských souzvuk zatraceně rizikovým obdobím, ale nic naplat, podvědomí nám našeptává, že promilované noci jsou povinnost, snad jen milenci nad padesát jsou zproštěni povinnosti držet normu minimálně tří orgasmů denně. Že to člověka unaví, je nasnadě.

A zpátky do práce
Kufry v předsíni, ploutve na kuchyňském stole a v práci kolegové, kteří čekají, že se odpočinuti ujmete svých povinností a odpočinou si zas oni. S jistou rozladou berou na vědomí, že jste se do práce připlazili po břiše a spíš, než že byste se ujali svých povinností, máte ujímání. Mailbox je plný, hlava prázdná a kdesi uvnitř ve vás hlodá touha vzít si dovolenou, takovou tu opravdovou, kdy budete jen ležet na krovkách, číst a spát, dokonce si umiňujete, že příští rok už podobnou chybu neuděláte, a na dovolené si opravdu odpočinete. Ovšem jak končí podobná předsevzetí? Než stačíte uklidit ploutve a plavky, už jsou tu nové katalogy zájezdů a vy znova jedete prstem po mapě. Lidé jsou totiž nepoučitelní a dovolená, stejně jako Vánoce, nás stejně vždycky nakonec dostane.