Seriál věnuje rozchodu budoucího královského páru ze začátku 90. let mimořádný prostor. Ukazuje, jak se Diana s Charlesem na odluce v prosinci 1992 dohodli a jak se princ (Dominic West) od své ženy (Elizabeth Debicki) stěhuje z Kensingtonského paláce v centru Londýna.

Ve skutečnosti se psal 9. prosinec a tehdejší Česká tisková kancelář (ČTK) o tom informovala s titulkem: „Princ Charles a princezna Diana se rozhodli žít odděleně.“

Vánoční host

O dvanáct dní později se stalo něco nečekaného. Charles, čerstvě odstěhovaný od své manželky, v té době nejfotografovanější ženy světa, se v předvánočním čase objevil v Praze. Nešlo o státní návštěvu, ale soukromou a utajovanou do poslední chvíle. Zatímco Diana v Londýně spřádala plány, jak svému muži knihou a pozdějším rozhovorem pro BBC pořádně zatopí, Charles přiletěl za Václavem Havlem (†75). Byla to jeho první zahraniční cesta po oznámení odluky s Dianou.

Zákaz focení

ČTK 21. prosince 1992 ve 12 hodin a 53 minut vydala zprávu. „Následník britského trůnu princ Charles přicestuje dnes odpoledne okolo 15:00 do Prahy na soukromou návštěvu, potvrdil dnes ČTK představitel britského velvyslanectví v Praze.“

V 16:26 už pak agentura informovala o přistání Charlesova letadla. „Hned po příletu na ruzyňské letiště odjel na Pražský hrad. Přílet následníka britského trůnu provázela na pražském letišti přísná bezpečnostní opatření a britská strana si nepřála ani jeho fotografování,“ píše se v archivní zprávě.

Video
délka: 02:17.90
Video se připravuje ...

Nejhorší chvíle britské královské rodiny odhaluje pátá řada Koruny! Netflix, idh

Film o památkách

Podle tehdejší ředitelky památkového odboru Pražského hradu Elišky Fučíkové se princ Charles podílel na přípravě dokumentárního filmu o pražských památkách, který u nás natáčela britská televize BBC.

V Praze byl pětkrát

Celkem byl Charles v Praze pětkrát. Po jeho nástupu na trůn ho na další návštěvu Česka pozval v gratulačním dopise prezident Miloš Zeman (75). 

Zakládali nadaci

Charles před Vánocemi roku 1992 řešil s tehdejším prezidentem Václavem Havlem založení nadace na ochranu památek Prahy a jejích architektonických děl – Prague Heritage Fund. Myšlenka na vytvoření nadace vznikla při předchozí princově návštěvě Československa v květnu 1991, tehdy ho ještě doprovázela manželka Diana.

Video
délka: 07:35.56
Video se připravuje ...

Seroš X: Koruna Reflex.cz

Fotogalerie
34 fotografií