Princezna Amalia nyní navštěvuje pouze přednášky na univerzitě, uvedli její rodiče. Král Vilém-Alexandr (55) řekl, že se jedná o „velmi náročnou situaci“, zatímco jeho žena Máxima (51) dodala, že princezna „může sotva opustit dům“. „Má to obrovské důsledky pro její život. Znamená to, že nežije v Amsterodamu a také že nemůže skutečně vycházet ven,“ prohlásila.

„Následky jsou pro ni velmi těžké. Nemá žádný studentský život, jako mají ostatní... Není příjemné vidět své dítě takto žít. Může chodit na univerzitu, ale to je vše,“ řekla Máxima. Amalia začala na Amsterodamské univerzitě studovat v září bakalářský obor politika, psychologie, právo a ekonomie.

Strach z gangů

O povaze výhrůžek nebyly zveřejněny žádné podrobnosti, nicméně minulý měsíc několik nizozemských médií informovalo, že princezna je pod zvýšenou ochranou kvůli obavám, že by se na ni mohly zaměřit zločinecké gangy, které by ji mohly unést nebo napadnout.

Premiér Mark Rutte (55, VVD) uvedl, že se jedná o „otřesnou“ situaci, která ho „velmi znepokojila“. „Garantuji, že naše bezpečnostní služby pracují dnem i nocí, aby zajistily její bezpečnost,“ napsala na Twitteru ministryně spravedlnosti Dilan Yesilgözová Zegeriusová.

Princezna se vzdala kapesného

Amalia se loni vzdala královského kapesného, které jí přísluší, do doby, než začne naplno plnit královské povinnosti. Po dosažení dospělosti jí měl plynout ze státní kasy příspěvek 1,6 milionu eur (39,4 milionu korun) ročně.

Princezna, které bude v prosinci 19 let, je v Nizozemsku podle BBC vnímána jako poměrně normální člen královské rodiny. Je vášnivou žokejkou, má koně jménem Mojito a během letních prázdnin pracovala v plážovém baru ve Scheveningenu. V autobiografii vydané u příležitosti jejích 18. narozenin se Amalia svěřila se svým duševním zdravím a uvedla, že často navštěvuje terapeuta.

Video
délka: 02:15.13
Video se připravuje ...

Nejhorší týden v životě Alžběty II.? Po smrti Diany! idh, Pathé Distribution UK

Fotogalerie
40 fotografií