Letoun Boeing C-17 Globemaster III s rakví zesnulé královny Alžběty II. přistál v úterý večer na londýnském vojenském letišti Northolt. Na palubě letadla ji doprovázela královská princezna Anna, jediná dcera Alžběty II. Ta ji sama požádala, aby rakev doprovázela ve dnech mezi její smrtí a státním pohřbem, který se bude konat v pondělí 19. září.
Na přílet vojenského přepravního letounu v Northoltu čekala například premiérka Liz Trussová, ministr obrany Ben Wallace, královský zástupce pro Velký Londýn či místní starosta.
Rakev posléze vojáci naložili do auta. Pohřební vůz převážející královniny pozůstatky byl navržen tak, aby byl dovnitř na osvícenou rakev co nejlepší pohled. Cestu na letiště v Edinburghu i z letiště v Londýně sledovaly desetitisíce Britů, kteří se shromáždili podél trasy nebo zastavovali svá auta v opačném směru dálnice, kudy kolona s rakví projížděla. A to i přes nepříznivé deštivé počasí. Jako by snad ronilo slzy i samo nebe.
Rakev je nyní zakrytá královskou standartou Velké Británie, která na palubě Boeingu C-17 nahradila skotskou standartu. V daném voze rakev dorazila do Buckinghamského paláce a vrátila se tedy i s královnou vlastně domů.
Nový britský král Karel III. pak v Buckinghamském paláci společně se svými sourozenci i vnoučaty Alžběty II. přijal rakev s pozůstatky své zesnulé matky.
V hudebním salonu (The Bow Room) paláce zůstane rakev přes noc. Do středečního rána budou mít možnost rozloučit se s královnou členové královské rodiny. Karla již doplnili i další členové rodiny, například bratři Andrew a Edward (ten se svou chotí Sophií) či syn William s manželkou Kate.
Posléze rakev najde útočiště ve Westminsterském sálu, kde rakev se zesnulou panovnicí zůstane do pondělního rána, tedy do královnina pohřbu. Smuteční průvod bude podobný tomu v Edinburghu. Za rakví bude opět kráčet i král Karel III.
Čekání na rozloučení
V centru Londýna už od pondělí vzniká fronta a pořadatelé jsou připraveni na desítky tisíc lidí. V zástupu, ve kterém se prý možná bude čekat až 35 hodin, platí přísná pravidla: lidé s sebou smějí mít jen jednu tašku omezených rozměrů, nesmějí mít oblečení s politickými nebo urážlivými slogany a při vstupu do Westminsterského paláce se musí podrobit bezpečnostní prohlídce podobně jako na letišti.
Lidé ve frontách v Londýně i v Edinburghu, s nimiž hovořily britské televize, nicméně dávali najevo odhodlání naposledy se poklonit Alžbětě II. „Dala nám 70 let svého života. Myslím, že jí můžu dát pár hodin toho svého,“ řekla jedna z čekajících stanici Sky News.

Londýnem se naplno rozeznělo srdce zvonu Big Benu.

Před katedrálou má studio britská BBC, dění před pohřbem i během něj moderuje Huw Edwards. Ten, který světu přes BBC oznamoval, že královna zemřela.

Premiér Petr Fiala přijede k Westminsterskému opatství na pohřeb královny Alžběty II. opět autobusem, spolu s dalšími středoevropskými státníky. Dorazit mají do půl hodiny. Do opatství už proudí hosté obřadu. Bude jich na dva tisíce.
Americký prezident Joe Biden uvízl v zácpě v Marble Arch na cestě do Westminsterského opatství.

Některé části Londýna dnes připomínají lockdownové časy, ulice jsou prázdné, auta téměř nejezdí, většina lidí je u Westminsteru a čeká na smuteční průvod, další davy jsou u obřích obrazovek, na kterých se bude pohřeb promítat.
Do Westminsterského opatství začínají přicházet první truchlící včetně ministra pro mezivládní vztahy a rovnost Nadhima Zahawiho (55).
První lidé na místo začali přicházet kolem osmé ranní. Významní činitelé přijížděli později a mnoho hlav států se shromáždilo v nedaleké nemocnici, aby je odtud autobus dovezl do opatství.
Velké dubové dveře nejvýznamnějšího kostela Spojeného království – kde se Její Veličenstvo provdalo za prince Philipa a kde mělo korunovaci – se otevřely tři hodiny před začátkem bohoslužby.
V opatství bude 2000 členů královské rodiny, světových vůdců, VIP osobností a stovky členů veřejnosti, zatímco miliardy lidí z celého světa budou sledovat státní pohřeb Jejího Veličenstva.
Londýn se probudil do dne, kdy Británie pohřbí svou nejdéle vládnoucí královnu Alžbětu II. Země tak po 70 letech jejího panování uzavře jednu éru svých dějin. Metropole se kvůli tomu zahalila do smutku. Město čekají policejní manévry, dopravní chaos i obrovský nával truchlících. V ranních ulicích zatím kvůli státnímu svátku panuje klid, nad městem jsou nicméně slyšet hlídkující policejní vrtulníky.
Dopravní podnik předem varoval, že cestování v centru Londýna dnes bude kvůli uzavírkám obtížné. Čeká se, že do metropole přijede kvůli pohřbu až milion lidí, další jsou tady už od víkendu.
Zřízenci ve stanicích metra od rána instruují cestující, aby se vyhnuli zavřeným stanicím Westminster, St. James’s Park a Hyde Park Corner. Některé stanice fungují pouze pro výstup. Změny se dotkly i linek autobusů, protože uzavřené jsou některé důležité ulice v centru, zejména kolem sídla parlamentu ve Westminsteru a kolem Hyde Parku, ale také ve čtvrtích Kensington a Chelsea.
Lidé, kteří si chtěli pojistit místa s dobrým výhledem podél trasy smutečního průvodu, kempovali na třídě Whitehall a podél třídy Mall vedoucí k Buckinghamskému paláci už od nedělního večera. Mnozí si přinesli skládací židle, spacáky i teplé občerstvení. Čekáním u zátarasů střežených policisty stráví více než 12 hodin, protože rakev s ostatky královny se na cestu městem vydá až po poledni.
Mnohé podniky ve městě dnes zůstanou kvůli pohřbu zavřené, jiné otevřou až odpoledne. Týká se to například některých supermarketů nebo prodejen s rychlým občerstvením. Promítat nebude ani většina kin, některá z nich ale divákům nabízí přímý přenos pohřbu panovnice. Například kinořetězce Vue či Curzon zvaly na promítání zdarma, pouze s předchozí rezervací. Většina sálů už o víkendu hlásila vyprodáno. Další možností, jak pohřeb sledovat ve společnosti, je promítání na velkoplošné obrazovce v Hyde Parku. Televizní přijímače budou po celý den zapnuté i ve většině otevřených restaurací.
Už od oznámení úmrtí 8. září je královna v ulicích Londýna takřka všudypřítomná. Její portréty jsou na plakátech i velkoplošných obrazovkách. Většina obchodů má královnin portrét vystavený ve výloze, obchodní dům Fortnum&Mason u náměstí Picadilly z piety všechny výklady zatemnil, kino na náměstí Leicester Square zase na obřích vývěsních štítech promítá fotografii královny v mladém i starším věku spolu s letopočty jejího narození a úmrtí. Obchody zaplavily smuteční suvenýry.

Blesk má v Londýně své zpravodaje.
S nejdéle vládnoucí britskou panovnicí se lidé mohli ve Westminsterském sále loučit od středečního večera. Stáli hodiny ve frontě, aby se poklonili zesnulé, která byla na trůnu 70 let a zemřela ve čtvrtek 8. září v 96 letech. Vchod do sálu se dnes uzavřel před půl osmou SELČ; k rakvi pak mohli už jenom ti, kteří stačili vejít předtím.
Oficiálního pohřbu se zúčastní pozvaní státníci a další prominentní hosté z celého světa, mezi nimi prezidenti USA, Francie a Německa Joe Biden, Emmanuel Macron a Frank-Walter Steinmeier, španělský král Felipe VI., japonský císař Naruhito či dánská královna Margrethe II. Za Česko bude přítomen premiér Petr Fiala.
Dnešní smuteční obřady, kvůli kterým Londýn očekává příjezd milionu turistů, jsou spojené s rozsáhlou bezpečnostní operací za účasti tajných služeb a protiteroristických jednotek. Britská média o pohřbu Alžběty II. hovoří jako o největší policejní akci v britské historii. Státní smutek má pokračovat do 26. září.
V Londýně se uzavřely dveře Westminsterského sálu, kde se veřejnost loučila se zesnulou královnou Alžbětou. Rakev bude převezena k bohoslužbě.
Ještě v neděli večer král Karel III. spolu s manželkou Camillou poděkovali všem lidem, kteří přišli vzdát hold zemřelé královně Alžbětě II.
„Jsme nad míru dojati tím, kolik lidí si dalo tu práci, aby přišlo vzdát hold celoživotní službě mé drahé matky a zesnulé královny,“ uvedl podle agentury AP Karel III. ve vyjádření zveřejněném Buckinghamským palácem.
„Zatímco se připravujeme na poslední rozloučení, chtěl bych poděkovat všem těm nesčetným lidem, kteří mně i celé mé rodině byli v době zármutku oporou a útěchou,“ dodal král.
Britské úřady zároveň oznámily, že fronta k rakvi, která je vystavena ve Westminsterském sálu britského parlamentu, dosáhla své plné kapacity a uzavírá se.
Dobré ráno, vážení čtenáři, Británie dnes pohřbí královnu Alžbětu II. Ve Westminsterském opatství a na hradě Winsdor se budou konat celkem tři smuteční obřady. Největší z nich, až pro 2000 hostů z celého světa, začne ve 12:00 SELČ. Druhého se odpoledne zúčastní 800 hostů a třetího večer jen královská rodina.
V 07:30 SELČ se dnes pro veřejnost uzavře Westminsterský sál v sídle parlamentu, kde byla od středy na katafalku vystavená rakev s královninými ostatky. Rakev se během dne několikrát přesune a ve smutečních průvodech ji doprovodí král Karel III. i další členové královské rodiny.
Na sklonku dne přijde soukromý obřad královské rodiny. V půl deváté večer SELČ bude Alžběta II. uložena na hradě Windsor do královské hrobky vedle svého manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu.
Jaký byl kouzelný život královny Alžběty II.? Videohub