Nový britský král Karel III. v úterý večer v Buckinghamském paláci společně se svými sourozenci i vnoučaty Alžběty II. přijal rakev s pozůstatky své zesnulé matky. Na příjezd smutečního vozu u paláce čekaly v deštivém počasí desítky tisíc lidí.

Pozůstatky Alžběty II. dopravil v úterý večer do metropole letoun královského letectva Boeing C-17 Globemaster III ze skotského Edinburghu. Stalo se tak 5. den po smrti královny, která ve čtvrtek zemřela ve svém skotském sídle – zámku Balmoral. Na londýnském vojenském letišti Northolt očekávali letoun mimo jiné premiérka Liz Trussová, ministr obrany Ben Wallace, královský zástupce pro Velký Londýn či místní starosta.

Na cestě z Edinburghu do Londýna rakev provázela princezna Anna, jediná dcera Alžběty II. Ta ji sama požádala, aby rakev doprovázela ve dnech mezi její smrtí a státním pohřbem, který se bude konat v pondělí 19. září.

Pohřební vůz převážející královniny pozůstatky byl navržen tak, aby byl dovnitř na osvícenou rakev co nejlepší pohled. Cestu na letiště v Edinburghu i z letiště v Londýně sledovaly desetitisíce Britů, kteří se shromáždili podél trasy nebo zastavovali svá auta v opačném směru dálnice, kudy kolona s rakví projížděla.

Rakev pak zakryla královská standarta Velké Británie, která na palubě Boeingu C-17 nahradila skotskou standartu.

Do Westminsterského sálu ve středu pozůstatky doprovodil smuteční průvod podobný tomu v Edinburghu. Za rakví kráčel i Karel III. Ve Westminsteru se do pondělního rána bude moci se zesnulou naposledy rozloučit veřejnost.

V centru Londýna už od pondělí vznikala fronta a pořadatelé byli připraveni na desítky tisíc lidí. V zástupu platila přísná pravidla: lidé s sebou směli mít jen jednu tašku omezených rozměrů, nesměli mít oblečení s politickými nebo urážlivými slogany a při vstupu do Westminsterského paláce se museli podrobit bezpečnostní prohlídce podobně jako na letišti.

Lidé ve frontách v Londýně i v Edinburghu, s nimiž hovořily britské televize, nicméně dávali najevo odhodlání naposledy se poklonit Alžbětě II. „Dala nám 70 let svého života. Myslím, že jí můžu dát pár hodin toho svého,“ řekla jedna z čekajících stanici Sky News.

Video
Video se připravuje ...

Tajný scénář postupů po smrti královny Alžběty II. Operace London Bridge Videohub

Zemřela královna Alžběta II.
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Refresh
Datum:
Zobrazit další dny
 
22:38
18. 9. 2022

Vážení čtenáři, děkujeme, že jste s námi sledovali přípravy na pohřeb zesnulé královny Alžběty II. . Ty vyvrcholí již zítra, kdy budou její ostatky uloženy v kapli svatého Jiří. I zítra budeme dění v Británii sledovat online.

 
22:15
18. 9. 2022

I ulice Londýna jsou stále plné lidí, kteří čekají na zítřejší pohřeb.

 
22:07
18. 9. 2022

K rakvi stále přicházejí další lidé, jsou mezi nimi státníci a členové dalších královských rodin z celého světa.

21:39
18. 9. 2022

Británie stále truchlí a vzpomíná na zesnulou královnu Alžbětu II.

21:36
18. 9. 2022

Poklonit se ostatkům královny se chystá i team Blesku.

V místnosti určené novinářům je naprosté ticho, všichni čekají na pokyn, až se budeme moci přesunout k rakvi královny Alžběty II.

Ticho a žádné mobily, to jsou dva povely, které novináři dostanou před vstupem do chrámové lodi, zůstává ale pokušení, telefon si vzít nemůžeme. Kvůli nařízení jsme se vrátili k základům, k tužce a zápisníku.

 
21:30
18. 9. 2022

I státníci se stále přicházejí poklonit ostakům královny Alžběty II.

 
21:19
18. 9. 2022

Britové uctili zesnulou královnu minutou ticha, tu oznámil i ukončil zvon Big Ben.

 
21:11
18. 9. 2022

Další osobnosti z celého světa se sjíždějí na recepci, kterou pořádá král Karel III.

 
21:10
18. 9. 2022

Zesnulou královnu uctila minutou ticha i Liz Trussová.

 
21:04
18. 9. 2022

Belgický král Filip s manželkou se přišli poklonit ostatkům královny Alžběty II.:

20:59
18. 9. 2022

Celá Británie právě uctívá zesnulou královnu minutou ticha.

VIDEO
Video se připravuje ...
 
20:57
18. 9. 2022

Na recepci století, kterou pořádá král Karel III., přijela i jordánská královna Rania Al-Abdullah a korunní princ Hussein.

 
20:54
18. 9. 2022

Před tím, než vyrazili na recepci do Buckighamu, přišli vzdát hold královně do Westminsterského sálu francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou Brigitte.

 
20:50
18. 9. 2022

Do Buckinghamského paláce přijel katarský emír, Tamim bin Hamad Al Thani.

20:49
18. 9. 2022

Fronta lidí se vine od Westminsteru až k Big Benu, nicméně čekací doba, než budou lidé vpuštění k rakvi s ostatky královny, se zkrátila na 8 hodin, ještě dopoledne se mluvilo o 13,5 hodinách.

20:34
18. 9. 2022

Na recepci, kterou pořádá král Karel III., přijel španělský král Fillip VI. s manželkou, švédský král Karel XVI. Gustav a Ursula von der Leyenová.

20:28
18. 9. 2022

Mezi čekajícími na státní pohřeb je u Westminsterského opatství i polský šlechtic Adam Drozd z Krakova.

20:18
18. 9. 2022

Cesta k Buckinghamskému paláci je pro veřejnost uzavřena, kvůli právě probíhající recepci.

 
20:13
18. 9. 2022

Na recepci, kterou dnes večer pořádá král Karel III., přijíždějí další hosté. 

Očekává se, že kromě královské  rodiny se „recepce století“ zúčastní stovky státníků.

19:42
18. 9. 2022

Přinášíme aktuální informace z Londýna.

VIDEO
Video se připravuje ...

První zprávy o skonu

Nejbližší členové královské rodiny byli o stavu královny informováni během čtvrtečního dne, uvedla agentura Reuters s odkazem na zdroj v paláci. Do Skotska jako první přiletěl korunní princ Charles (73) s manželkou Camillou (75), stejně tak princ William (40) s rodinou.

Bohoslužba v Balmoralu

O něco později dorazili za královnou i princ Edward (58) s manželkou Sophií (57) a princ Andrew(62). Princezna Anne (72) už ve Skotsku byla, měla zde totiž pracovní povinnosti. Společně se svými rodinami se v sobotu zúčastnili soukromé bohoslužby v kostele Crathie Kirk nedaleko zámku Balmoral.

Usmíření Williama a Harryho?

Ve stejný den, kdy se konala v Balmoralu bohoslužba, na které byly přítomny tři ze čtyř královniných dětí s jejich rodinami, vystoupili William, Kate, Harry a Meghan před windsorským zámkem, aby si prohlédli květiny a vzkazy občanů položené u hradní brány. Poté se s přítomnými lidmi setkali, aby si nechali od nich kondolovat a potřást rukou na znamení lítosti ze ztráty babičky a královny.

Poslední cesta

Rakev s ostatky královny v neděli v 10 hodin místního času (11 hodin SELČ) vyrazila v koloně aut na cestu k vlaku, který ji v těchto dnech dopraví skrz celou zemi. Na trase, která končí v Londýně, je plánováno mnoho kratších i delších zastávek, aby mohli občané celé země vzdát hold zesnulé panovnici. 

Skotské rozloučení

První zastávkou byl zámek Holyrood v Edinburghu. Odtud ostatky zamířily do katedrály sv. Jiljí a právě tam se v pondělí sešel velký dav, aby královnu vyprovodil. Za rakví až do katedrály svatého Jiljí kráčely také děti Alžběty - král Karel III., jeho bratři Edward a Andrew a sestra Anne.

V katedrále svatého Jiljí (St. Giles) se v pondělí konala bohoslužba, připomínající život zesnulé královny a jejího vřelého vztahu ke Skotsku. Na bohoslužbě, kterou zahájil reverend Calum MacLeod, byl patrný skotský vliv.

Do katedrály svatého Jiljí ji doprovodil smuteční průvod i s králem Karlem III. Průvod se na zhruba půlhodinovou cestu po edinburghské Královské míli vydal z paláce Holyroodhouse. Za pohřebním vozem kráčel Karel III. se svými sourozenci, tedy princeznou Anne a princi Edwardem a Andrewem.

Královskou míli, kde ještě několik minut před příchodem smutečního průvodu hrála v pochodu kapela Královského regimentu Skotska, lemovaly tisíce lidí, kteří se do skotské metropole sjeli z celého britského Společenství i dalších zemí, aby se už v tichosti rozloučili se zesnulou panovnicí.

Rakev s královnou je překrytá žlutočervenou královskou standartou Skotska a na jejím vrchu leží skotská královská koruna a věnec uvitý z květin sebraných na zámku Balmoral, především bílého vřesu, bílých frézií a chryzantém. Alžběta II. po sedmi desetiletích vlády zemřela právě v Balmoralu minulý čtvrtek. Její rakev byla odtamtud do Edinburghu dopravena v neděli.

Vůz ve smutečním průvodu po obou stranách doprovodili příslušníci Královské společnosti lukostřelců, panovníkovy tradiční skotské osobní stráže. Z Edinburghského hradu se během průvodu ozvalo 21 dělových salv.

 

Co se dělo před smrtí

Britská královna Alžběta II. už ve středu odložila schůzku se svými poradci z takzvané královské rady, protože jí lékaři doporučili odpočinek.

V úterý ještě pracovala

Šestadevadesátiletá panovnice, která ve svých posledních dnech pobývala na zámku Balmoral ve Skotsku, se v úterý ještě sešla s Liz Trussovou, aby ji jmenovala premiérkou poté, co přijala demisi Borise Johnsona.

Video
Video se připravuje ...

Královna Alžběta navštívila Česko: Připomeňte si historické okamžiky. Videohub

„Její Veličenstvo po včerejším (úterním, pozn. red.) nabitém dni dnes odpoledne přijalo doporučení lékařů, aby si odpočinulo,“ uvedl mluvčí Buckinghamského paláce ve středu. Zasedání královniny rady bylo odloženo.

Zdravotní potíže ji trápily už řadu měsíců

Královna měla v posledních měsících nespecifikované zdravotní potíže, které britská média popisovala jako „problémy s pohybem“. Omezila vystoupení na veřejnosti a naposledy o víkendu odřekla účast na skotských hrách v městečku Braemar. Podle organizátorů se akce pravidelně účastní vládnoucí britští panovníci a další členové královské rodiny již od roku 1848. Letos panovnici zastoupil její syn princ Charles.

Video
Video se připravuje ...

Megaoslava platinového jubilea královny Alžběty II.: Tohle svět ještě nezažil! Reuters

Fotogalerie
740 fotografií