Je to už půl roku, co zemřel, o svém choti se ale britská panovnice Alžběta II. ve veřejném prostoru nijak nevyjadřuje. Teď ale udělala výjimku. 

O víkendu se královna vypravila do Skotska na zahajovací ceremoniál Skotského parlamentu. Při té příležitosti pronesla pár slov k občanům a k překvapení všech přítomných zahrnula i slova o svém zesnulém choti. 

„V minulosti jsem již několikrát mluvila o své hluboké a neochvějné lásce k této úžasné zemi, i o spoustě šťastných vzpomínek, které jsme si tady s princem Philipem vytvořili a které jsme si uchovávali,“ uvedla královna ve svém projevu. „Často se říká, že jsou to lidé, kdo tvoří dané místo, a je jen málo míst, kde to platí více než ve Skotsku,“ sdělila místním. 

Královnu na cestě doprovodila vévodkyně Camilla (74) a princ Charles (72), kteří se mimo jiné pyšní i tituly vévodkyně a vévoda z Rothesay. Právě tyto tituly byly v minulosti určeny pro následníky trůnu Skotského království. 

Alžběta II. strávila s princem Philipem úctyhodných 74 let a manželství vždy označovali za šťastné. „Obrovská neviditelná část Philipovy práce a jeho odkazu spočívá v podpoře, kterou dal královně, která pro ni byla naprosto nedocenitelná,“ uvedla v minulosti historička a odbornice na britskou královskou rodinu Sarah Gristwood pro NBC News. „Její vláda je tak dlouhá a úspěšná z velké části díky Philipově práci za zavřenými dveřmi,“ tvrdí historička. 

VIDEO: Tyto celebrity pojí příbuzenský vztah, věřili byste?

Video
délka: 01:46.76

Tyto celebrity pojí příbuzenský vztah, věřili byste? Videohub

Fotogalerie
152 fotografií