Budou si muset palácoví zaměstnanci hledat novou práci? Královna Alžběta II. totiž vlivem koronavirové pandemie a zavedených opatření ztratí až 18 milionů liber (cca půl miliardy korun), což je čtvrtina ročního příjmu, který rodině plyne z turismu. Obavy o chody domácností i budoucnost personálu zmínil vévoda William Peel (72) v e-mailu pro zaměstnance, který si našel cestu do redakce britského Daily Mail.

„Krize už otestovala naši odolnost, přizpůsobivost a připravenost mnoha způsoby a na všech úrovních. Také měla významný dopad na činnost celé královské domácnosti. I když se zdá, že je Spojené království za vrcholem infekce, zůstává nejasné, kdy budou opatření, jako například sociální distancování, zrušena. Musíme předpokládat, že než se vrátíme do běžného režimu, může to trvat týdny, ne-li měsíce.“

Jen loni díky turismu nateklo do rodinné kasičky přes 70 milionů liber (2,2 miliardy korun). Nejlákavější turistickou atrakcí byl hrad Windsor, který vydělal 25 milionů liber. Buckinghamský palác rodinu obohatil o 12 milionů liber, Holyroodhouse v Edinbughu zase o 5,6 milionů liber.

Z obvyklých 500 zaměstnanců pracuje během krize to nejdůležitější jádro. Všichni mají ovšem snížený plat. Krize se bezesporu dotkne i mezd královských členů, těm ročně od státu do kapes putuje 80 milionů liber (cca 2,5 miliardy korun), letos to bude o něco méně. Výhrou pro rodinu může být odchod dvou služebně starších členů, a to prince Harryho (35) a Meghan Markleové (38). Jejich rozhodnutí osamostatnit se ušetří královně několik milionů ročně.

E-mail nepotěšil většinu zaměstnanců. Všichni jsou královně loajální, avšak sami musí uživit vlastní rodiny a se sníženým platem to půjde horko těžko. Možná je načase poohlídnout se po něčem jiném.

Fotogalerie
59 fotografií