Camilla Parker-Bowlesová, choť následníka trůnu prince Charlese, prolomila svou obvyklou chladnou slupku a při focení po odpoledním čaji se vzácnou návštěvou z Ameriky laškovně mrkla směrem k bodyguardům.

Zpravodaj Charlie Proctor, který živě pokrývá návštěvu Trumpa v Británii, si všiml Camilliny opovážlivosti a k jejímu mrknutí dodal popisek: „Královská ochranka: Camillo, pokud se octnete v maléru, mrkněte, my vás zachráníme!"

Také poddaní její vtípek ocenili. „Je to královna drzosti,“ uvedl jeden uživatel twitteru. Prakticky vše, od příletu Trumpa až po složení menu, koordinovala sama královna Alžběta II. Svou snachu a její pomrkávání už ale neohlídala.

Dlouhé přípravy a drsná pravidla

Právě královna před 170 hosty usedla do čela mahagonového stolu ve tvaru podkovy, vyrobeného v roce 1846, s americkým prezidentem po své pravici. Stolování mělo přísná pravidla. Židle, sklenky a talíře musely být ve stejné vzdálenosti 45 centimetrů. Výzdoba a nádobí sestávaly z 8 tisíc stříbrných nebo zlacených předmětů, které se musí ručně čistit a leštit.

Osmi lidem to zabere dva týdny! Každý z hostů měl šest skleniček – na vodu, přípitek šampaňským, červené a bílé víno, dezertní víno a portské. Celkem tedy 1026 sklenek z pravého křišťálu. Na přípitek posloužilo víno Windsor Great Park, ročník 2014, v hodnotě zhruba jednoho tisíce korun.

Hosté ale také mohli ochutnat Chateau Lafite Rothschild z roku 1990, které stojí přes 40 tisíc korun za lahev! Vína rozlévalo 19 speciálně k tomu určených sommeliérů. Vše podřízeno královně. 

Co se týče následné konverzace nad jídlem, i ta měla přísný řád. Během prvního chodu mohli mluvit jen ti, co seděli po pravici královny. Nalevo sedící museli počkat až do druhého chodu. Nebylo dovoleno jíst, dokud nezačala sama královna, a naopak. Jakmile dojedla, skončila hostina i pro všechny ostatní. A že ona je prý hodně rychlý jedlík! Samotná příprava banketu zabrala personálu zhruba hodinu a čtvrt. A ještě o patnáct minut více pak potřeboval na úklid. Snad to stálo za to... 

VIDEO: Andrej Babiš a Donald Trump s manželkami před Bílým domem

Video
délka: 00:57.33

Andrej Babiš a Donald Trump s manželkami před Bílým domem Blesk - Jaroslav Šimáček

 

Fotogalerie
68 fotografií