Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

„Jen jsem vyhrkl: Chci do Česka!“ Velvyslanec USA King popsal pro Blesk svou cestu do Prahy

Autor: Vera Renovica - 
4. června 2019
05:30

Poté, co se stal prezidentem, Donald Trump (74) poděkoval těm, kteří ho významně podporovali. A mezi nimi byl i byznysmen ze státu Wisconsin Stephen King (77). Lidé z Bílého domu mu řekli, že může být velvyslancem a ať si vybere ambasádu. V 2. dílu exkluzivního rozhovoru pro Blesk King vzpomíná, proč chtěl zrovna do malé země v srdci Evropy…

Ještě než jste se stal velvyslancem, byl jste někdy v Česku?

„Nebyl. Dokonce ani nemám žádnou českou krev.“

Přitom hodně Američanů cestuje do Prahy a obdivuje její krásy. Vy jste to tedy se ženou neměli jako cestovatelský sen?

„My jsme s manželkou ani neměli nikdy žádnou dovolenou v Evropě. Já osobně jsem byl v Evropě mnohokrát pracovně, dokonce hned vedle v Německu, ale tady ne.“

Co jste si tedy o Česku myslel? Co jste o něm věděl?

„Jako mladík – teď už jsem starý (smích) – jsem se dozvěděl o Československu a o tom, co se tady dělo během sametové revoluce. Četl jsem o pádu železné opony a o pádu Sovětského svazu a o jistém spisovateli, který psal divadelní hry a jmenoval se Havel. A pak si pamatuji, jak se stal prezidentem a jak vystoupil v americkém Kongresu, kde mluvil k oběma komorám, což je neuvěřitelně vzácné u zahraniční hlavy státu. No a také si pamatuji, že busta Václava Havla je trvale vystavená ve washingtonském Kapitolu (americký parlament – pozn. red.). Opět jde o něco mimořádně vzácného u zahraničního politického představitele. A shodou okolností tam tu bustu umístili v době, kdy byl předsedou Sněmovny reprezentantů John Boehner a pro nějž pracoval pozdější předseda komory Paul Ryan, můj velmi dobrý kamarád. Ten mi o té bustě a o příběhu Václava Havla často vyprávěl.“

Nebyl tento příběh jedním z důvodů, proč jste se rozhodl dělat velvyslance právě tady? V zemi, v níž jste nikdy předtím nebyl?

„Ano, byl. Ale možná důležitější důvod mi dal můj jiný kamarád, Rick Graber (velvyslanec USA v Česku 2006 až 2009 – pozn. red.). Ať už jsme se bavili o byznyse, anebo jenom přátelsky seděli u večeře, nevyhnutelně se řeč stočila k času, který tu strávil. Mluvil krásně o této zemi, o lidech, kteří tu bydlí, o velvyslancově rezidenci. Už jsem si z něho dělal legraci a říkal, že se pořád opakuje. Jenže pak se mě v roce 2017, kdy inaugurovali prezidenta Trumpa, zeptali, zda bych se chtěl stát velvyslancem. Řekl jsem si, že to je moje poslední možnost posloužit mojí zemi, a bez rozmyslu jsem vyhrkl, že ano a že chci do České republiky.“

Jaká byla po příjezdu realita, oproti jistě vysokým očekáváním?

„Moje očekávání byla překonána.“

V jakém ohledu? Architektura? Kultura? Lidé? Pivo?

„Vlastně ve všech, které uvádíte. Mně už se podařilo procestovat všech 14 krajů a zjistil jsem, že tu máte lidi, kteří jsou dobrosrdeční, inteligentní, pracovití, že máte krásnou zemi, skvělou architekturu a ano, super pivo. A já jsem ze státu Wisconsin, což je také stát pivařů.“

Co vaše čeština?

„No, nic moc a dost mě to mrzí. Já nejsem kariérní diplomat, a proto nemám povinnost absolvovat 9 měsíců jazykové průpravy. S manželkou zvládneme pár frází, hlavně zdvořilostních, ale Blesk si bohužel bez pomoci nepřečtu.“

Mohl jste se tu už jen tak projít po ulici inkognito?

„Ne a je mi to hrozně líto.“

Nejde setřást ochranku?

„No, uvažoval jsem o tom, ale co mám dělat? Vyběhnout bránou? Když tu byl Rick Graber, tak mu nabídli ochranku a on řekl, že ji nechce, že si to tu chce užít po svém a chodit ven. Já požádal o tu samou věc, ale řekli mi, že to nejde.“

Co se změnilo?

„Řekli mi, že je nepřetržitá ochranka u amerických velvyslanců, nejen tu, ale po celém světě, větší standard než v minulosti.“

Proč?

„To je mnohem univerzálnější a jde o to, jak různě je vnímána role Spojených států ve světě. Já například vím, že Praha je jedním z nejbezpečnějších míst nejen v Evropě, ale asi i na světě, takže já žádnou starost nemám. Spojené státy jsou terčem už po desetiletí pro různé živly, kterým se nelíbí naše víra, svoboda či něco dalšího, a aby ji napadli, jsou ochotni k lecčemu.“

Jak jste zmínil, jezdíte po českých regionech. Nevyčítal vám někdo mise NATO? Jako příklad uvedu fakt, že někteří vnímají české vojáky, kteří pomáhají v Afghánistánu, jako pouhé žoldáky.

„My si neuvěřitelně vážíme tohoto spojenectví a toho, co v ní Česko dělá a jak pomáhá bojovat proti terorismu. Když Harry Truman podepsal roku 1949 vznik NATO, mluvil o alianci zemí, které milují svobodu a chtějí se spojit, aby ji mohly chránit před budoucími hrozbami. Ale on mluvil o ochraně svobody nejen ve Spojených státech a Evropě, ale i jinde ve světě. A nemůžu ani popsat, jaký na mě měl vliv poslední rok, kdy jsem byl u repatriací českých vojáků. V roce 2018 bylo 12 mrtvých aliančních vojáků v Afghánistánu – 8 Američanů a 4 Češi.“

U ambasadora doma: Nejkrásnější rezidence!

Rezidence amerického velvyslance je v Petschkově vile v Praze-Bubenči. Ve druhé polovině 20. let ji postavil bohatý český německy mluvící bankéř Otto Petschek, po válce ji pak odkoupily Spojené státy. Stephen King je ze svého přechodného bydliště nadšen. Ve spodní části jsou reprezentační prostory, v horní bydlí s manželkou Karen. A že má lepší »bydlo« než většina amerických ambasadorů, na to má i papír zaoceánského ministerstva zahraničí! „Před pár lety vydali takovou brožurku, ve které bylo 20 nejcennějších kulturních památek, které vlastní USA na světě. My máme přes 190 ambasád a rezidencí. A Česká republika je jediná země, která je v té dvacítce uvedená dvakrát,“ řekl Blesku a prostor vily inspirované francouzským barokem i moderními výdobytky doby vzniku ukázal.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa