Pravidla svátků v královské rodině: Výzdoba až do února, koktejl Zaza a hostina bez dětí
-
O Vánocích i mezi svátky na nás ze všech pohádek vykukují princezny, králové a královny. Ale všichni víme, že existuje i reálná britská královská rodina a ta Vánoce prožívá také. Její postavení si však každý rok žádá trochu jinou úroveň a někdy i nepohádkový protokol. Jak to u královny Alžběty a její rodiny o svátcích obvykle vypadá?
- 1.
Oslavy až do února
Většina hostů včetně Camilly obvykle odjíždí 26. prosince za další rodinou, Alžběta a Phillip ale zůstávají až do druhého únorového týdne. Do té doby také bude viset všechna vánoční výzdoba. Je to na počest královnina otce, který v Sandringhamu zemřel 6. února 1952.
- 2.
Dvě mše ve třech hodinách
Na Boží hod rodina vstává brzy, nasnídá se a vyrazí na mši, která každoročně začíná v 9 hodin v kostele sv. Máří Magdaleny. První mše je soukromá a členové se mohou obléci podle volnějších pravidel. Jakmile se ale vrátí domů, převléknou se do slušnějšího a zúčastní se veřejné mše. Nemůže přijít ovšem jen tak někdo, místní musí projít bezpečnostní prověrkou už na podzim. Z kostela jdou domů pěšky všichni kromě královny, kterou vezou. Většinou jí dělá společnost snacha Sophie (51), manželka prince Edwarda (52).
- 3.
Cesta vlakem
Královská rodina Vánoce obvykle slaví na panství Sandringham v hrabství Norfolk. I když má královna k dispozici celý vlak, ráda jezdí s »obyčejnými« lidmi, samozřejmě ale první třídou. Má pro sebe a své lidi ovšem celý vagon, nikdo se k ní tedy nedostane. Na Sandringham jezdívá kolem 17. prosince, aby dohlédla na poslední přípravy, a na Štědrý den se k ní připojí rodina.
- 4.
Nechybí film
Po všech povinnostech a tradicích si urození užívají jako každá jiná rodina. Ovšem velmi bohatá. V sále nechají vytáhnout plátno a projektor a podívají se společně na film.
- 5.
Alkohol nechybí
Na štědrovečerní večeři, kde je povinné formální oblečení, si královna připíjí koktejlem s názvem Zaza (aperitiv Dubonnet a gin), princ Charles (68) si dává třešňovou brandy, zatímco Harry s Williamem si nechají nalít cider Sandringham. Ten se dělá z jablek ze sadu, který nechal vysázet otec Alžběty, král Jiří VI.
- 6.
Spaní
Sandringham se oproti ostatním palácům považuje za malý. Proto když přijede větší počet hostů, musí někteří spát i v částech, kde normálně bydlí služebnictvo. Ovšem s tím, jak rychle se rodina rozrůstá, jsou zváni jen ti opravdu nejbližší, u štědrovečerní tabule sedí jen 24 dospělých, děti jsou jinde.
- 7.
Otevírání dárků
Rozbalování dárků je prý pěkná divočina. Rodina si totiž ráda dává vtipná překvapení, jako např. osvětlený mlýnek na pepř, který dostal princ Phillip (95), předložku do koupelny s leopardím potiskem, kterou jednou dala Diana Fergie (57), či čepici do sprchy s nápisem »No není život svině?«, kterou kdysi potěšil Alžbětu vnuk Harry.
- 8.
Vánoční přání se podepisují v létě
Protože je královna Alžběta (90) i přes svůj věk stále velmi vytížená žena, musí se na Vánoce chystat už v létě, kdy každý rok podepíše na 800 přání. Elizabeth R., kdy R znamená regina, latinský výraz pro královnu, píše politikům a hlavám státu, prosté Elizabeth zase přátelům a dětskou přezdívku Lilibet bratrancům a sestřenicím. Její zaměstnanci dostanou dárkové vouchery na vánoční nákupy, místním školám a kostelům pošle vánoční stromky ze svého panství Sandringham.
- 9.
Čaj o páté
Na Štědrý den se rodina setkává v Bílém pokoji na odpolední čaj a oblíbené džemové penny, sendviče vykrojené do tvaru staroanglické mince penny. Ještě si dávají tradiční britské pečivo scones, které ovšem většinou královna rozdrobí svým korgiům. Při čaji děti dozdobují stromeček a letos poprvé mohl pomáhat i malý princ George.
- 10.
Špína a pot
V posledních letech začali princové William (34) a Harry (32) na Štědrý den pořádat přátelský zápas v kopané. Natáhnou si ponožky oblíbených týmů (William fandí Aston Ville, Harry zase Arsenalu) a zahrají si po boku zaměstnanců panství. Letos tomu nebylo jinak.
- 11.
Menu ve francouzštině
Na všechny oficiální i rodinné akce je menu psané francouzsky a Boží hod ani letos nebyl výjimkou. V Červeném pokoji, který je ale vymalován nazeleno, si pochutnali na krocanovi, párcích ve slanině, růžičkové kapustě s kaštany a kořenové zelenině. Hodovali z luxusního porcelánu značky Copeland a pili z křišťálových sklenic s vyrytým EllR.