Královna Alžběta II. měla dneska cestovat jako každý rok z Londýna do přístavního města King's Lynn v anglickém Norfolku. V sídle Sandringham chtěla strávit několik vánočních dnů. Bohužel na poslední chvíli cestu zrušila, s princem Philipem onemocněli.

Královna odjíždí každý rok 21. prosince z Londýna vlakem do města King's Lynn. Tam přesedá do auta a vyráží do honosného sídla Sandringham. Dnes k odcestování nedošlo. „Královna a vévoda z Edinburghu jsou těžce nachlazeni, a tak se rozhodli, že dneska neodcestují,“ řekl mluvčí Buckinghamského paláce.

To však není jediné, čeho se královna vzdává. S koncem roku opustí čestné funkce ve světě sportu. Především končí v roli patronky tenisového Wimbledonu. Devadesátiletá panovnice čestnou funkci v All England Clubu zastávala od roku 1952, naposledy ale osobně turnaj navštívila v roce 2010. Patronát nyní převezme manželka prince Williama Kate.

Buckinghamský palác navíc oznámil, že se Alžběta II. stáhne i z řady dalších sportovních organizací a charit. Skončí tak například v anglické ragbyové unii RFU, kde stejně jako ve Wimbledonu působila od smrti svého otce Jiřího VI. Po 64 letech se nyní novým patronem stane princ Harry. Královna skončí i jako patronka ve velšské ragbyové unii, plavecké asociaci, tenisové asociaci, ragbyové lize či britské cyklistické federaci.

Fotogalerie
19 fotografií