Prezident a první dáma pozvali kolem tisícovky hostů a vstupenka pro jednu osobu čítala deset tisíc korun, což je v porovnání s jinými plesy první kategorie cena lidová. Na lidovou notu se neslo i menu večera, v němž tradiční, nadmíru vydatná česká kuchyně zapíjená pivem či vínem z Moravy převládala. Ostatně je to součást Zemanovy image, kterou si pečlivě pro podhradí pěstuje.

Vstupenky na ples se vyprodaly, účinkujícími hvězdami večera byli Zemanovi blízcí zpěváci David, Vondráčková, Neckář. Na své si přišla i manželka prezidentem chráněného hradního kancléře Alexandra Mynářová, která podnik spolu s Liborem Boučkem moderovala. Alex do prezidentské skvadry patří, ale proč vzal kšeft Bouček, těžko říct.

Charakteru večera dostála i vzpomínky na Formanův snímek Hoří má panenko vzbuzující tombola. Dalo se v ní vyhrát leccos, mimo jiné večeře s prezidentským párem nebo také sud piva či divočák. Při pohledu na stůl s vystavenými výhrami by jeden zaplakal. Od Hradu se minimálně čeká glamour aranžmá.

Fotogalerie: Zemanův hradní ples: Tanec a polibek s…
48 fotografií

Plesem diktované gala utrpělo mnohdy újmu. Zejména u naprosto nevhodných kabátů oblečených přes róby a obleky. U žen měly trapasy i podobu velkých kabel, černých punčoch, nevhodných bot. Etiketou diktovaný smoking mnozí pánové ignorovali. Spokojili se s tmavým oblekem a vázankou, což by se na plese hlavy státu a první dámy naší země rozhodně stát nemělo a jen to svědčí o deficitu kindrestube. Předpokládané noblesy.

Smoking neoblékl ani pan prezident v příliš lesklém obleku s modrou vázankou. O jeho botách pomlčím. Každopádně i přes handicap neuropatie lze obout příhodnější společenské střevíce. První dáma se zahalila do hábitu z černého, aplikací mechově zelených sklíček u dekoltu decentně zdobeného šifonu.

Manželka premiéra, Monika Babišová, která v množině žen politiků, ale i výkonných političek představuje módní ikonu, oproti minulým prezidentským bálům zvolila černou toaletu. Tato barva v sále převládala, i když se pro bály příliš nehodí. A když už, tak u zralých žen.

Příchody elity, členů vlády, zůstaly médiím utajeny. Po nádvoří na ples kráčela většina více či méně veřejnosti známých aktérů plesu, jež pozvání přijala, deset tisíc na osobu, následně na charitu, radostně vydala. Na jejich jménech nezáleží. Jde o outfity, dress code vypovídajících o kultivovanosti prezidentových příznivců.

Fotogalerie
11 fotografií