Americký herec Ethan Hawke už v pátek večer na festivalu v Karlových Varech uvedl film Zoufalství a naděje z roku 2017. Ztvárnil v něm roli nešťastného a pochybujícího kněze, který se pustí do nebezpečného podniku ve snaze získat zpět nahlodanou víru, naplnit své poslání a napravit okolní křivdy.

Herec šel celý život prakticky z role do role a ve Varech zavzpomínal i na jeden ze svých prvních konkurzů, který na něj měl ale celoživotní dopady. „Jako malého kluka mne požádali, abych šel na kamerové zkoušky, ale abych na ně mohl jít, chtěli, abych si sundal rovnátka. Moje matka jim to nechtěla dovolit, ale řekla: Když mu tu roli dáte, tak si ty rovnátka sundá. Já sundal rovnátka, dostal roli a teď mám kvůli tomu křivé zuby,“ smál se Hawke okouzlujícím úsměvem a svou upřímností si jednoznačně podmanil všechny diváky v sále.

Na otázku Blesku, zda bude mít čas podniknout v Česku něco pro radost, odpověděl poněkud vyhýbavě: „Já se snažím vše dělat pro radost, myslím, že vše by mělo být příležitostí pro něco radostného, zábavného."

Řeč přišla i na to, jakým způsobem ho ovlivnila pandemie koronaviru a s ní spojená opatření. „Ano, bylo to strašné a ano, bylo krásné strávit čas se svou rodinou,“  řekl Hawke a také vyjádřil naději, že tato nová generace si bude více vážit věcí, které možná jeho generace brala za samozřejmé.

Svou radost z toho, že po protipandemických opatřeních je možné znovu chodit do kina, vyjádřil i v pátek při slavnostním uvedení jeho filmu. „Za poslední rok a půl se stalo něco úžasného. Když jsem poprvé viděl lidi s rouškami, připadalo mi to děsivé, jako scéna z postapokalyptického filmu. Teď, když vás v těch rouškách vidím, je to opačné, připadá mi to skoro dojemné, protože vidím, jak se všichni snažíme, abychom tu mohli být spolu. Jsem z toho opravdu dojatý a chci vám poděkovat za to, že jste přišli,“  řekl divákům v sále.

„Poprvé jsem začal přemýšlet o České republice, když jsem byl na střední škole a četl jsem Milana Kunderu, který mne velmi inspiroval,“ popsal své první zkušenosti s naší kulturou. V České republice však ještě žádný celovečerní film nenatočil „Promluvte si s vaší vládou, až udělají vaši zemi více přátelskou pro zahraniční film,“ zvolal do davu  a dodal, že Praha je fascinující město a  že by v našem hlavním městě na nějakém projektu pracoval velmi rád.

VIDEO: Ethan Hawke: Budu hrát ještě v 90 letech

Video
délka: 01:09.52
Video se připravuje ...

Ethan Hawke: Budu hrát ještě v 90 letech Blesk

Fotogalerie
70 fotografií