Aktuality a perličky z KVIFF 2024 naleznete ve speciální rubrice ZDE

Blesk sleduje dění ve Varech ONLINE. Podívejte, co se zrovna děje ZDE

Historie KVIFF

Historie festivalu se začala v roce 1946. Tehdy se na západě Čech uskutečnila první, a zatím nesoutěžní filmová přehlídka. Ta ovšem neproběhla v Karlových Varech, ale přibližně 50 kilometrů jižněji v Mariánských Lázních, které se v prvních letech o pořádání festivalu s Karlovými Vary, ve kterých definitivně zakotvil až při pátém ročníku, zasazovaly.

V dobách minulého režimu se festival většinou konal pouze jednou za dva roky. Každoroční záležitostí se stal až od roku 1994. Jedinou výjimkou se stal rok 2020, kdy byl festival zrušený kvůli pandemii covid-19. Poprvé se na festivalu rozdávaly ceny během třetího ročníku v roce 1948, kdy Křištálový glóbus získal polský snímek Osvětim. Dvakrát se stalo, že porota nedokázala vybrat nejlepší film. Poprvé v roce 1966 na 15. ročníku a znovu pak na prvním porevolučním ročníku v roce 1990.

Vstupenky a festival passy na KVIFF 2024

Nejsnazší cestou, jak se dostat na festivalové filmy, je nákup festival passu. S tím má člověk nárok až na tři vstupenky na různé filmy každý den, kdy mu festival pass platí. Existuje ovšem i možnost pořídit si jednorázovou vstupenku.

Festival Pass a vstupenky lze zakoupit pouze na místě v Karlových Varech.

Prodej začíná ve čtvrtek 27. 6. 2024 v 9:00 v pokladnách hotelu Thermal.

Vstupenka/festival pass

Běžná cena

Zlevněná cena*

jednorázová vstupenka

140 Kč

120 Kč

jednodenní festival pass

480 Kč

420 Kč

3denní festival pass

1080 Kč

900 Kč

5denní festival pass

1600 Kč

1350 Kč

celofestivalový festival pass**

2190 Kč

1970 Kč

*Všechny slevy jsou poskytnuty pouze na základě platného dokladu. Sleva platí pro studenty (Index, originál potvrzení o studiu, ISIC karta apod.), důchodce (od 65 let) a držitele karty ZTP

** Zdarma festivalová brožura k vyzvednutí na Vodafone pokladně

Co umožňuje Festival Pass

  • Denně zdarma až 3 vstupenky na 3 různé filmy.
  • Možnost rezervace vstupenek přes aplikaci Vodafone KVIFF Guide 2024.
  • Vstup na tiskové konference v hotelu Thermal v případě nezaplnění sálu (přednost mají akreditovaní novináři).
  • Setkat se s herci, režiséry a filmovými tvůrci
  • Chodit na filmy i bez vstupenky – pět minut před začátkem filmu je možné obsadit prázdná místa. Rozhoduje pořadí a místa nejsou garantovaná.
  • Slevy na vstupné do vybraných turistických lokalit v Karlovarském kraji až do 31. 8. 2024.
  • Využívat zdarma festivalové autobusy a festivalová kola Specialized.

Jak vstupenky zakoupit, rezervovat či vyzvednout

Aby se i nově příchozím návštěvníci měli šanci dostat na filmy, vstupenky se do rezervací a prodeje pouští každý den v 7:00, a to pouze na filmy, které se konají v daném dni a dni následujícím. Toto pravidlo platí jak pro vyzvedávání/rezervaci vstupenek na Festival Passy, tak nákup jednotlivých vstupenek na pokladnách.

Výjimkou je pouze den spuštění předprodeje, a to čtvrtek 27. 6., kdy je od 9:00 možné rezervovat a kupovat vstupenky rovnou na první dva dny festivalu – tedy pátek 28. 6. a sobotu 29. 6.

Příklad: Pokud si chcete rezervovat či vyzvednout vstupenku na 5. 7., můžete tak učinit nejdřív 4. 7. v 7:00., a to buď přímo na jedné z pokladen, nebo pomocí aplikace Vodafone KVIFF Guide 2024.

Návštěvníkům festivalu je k dispozici celkem 25 pokladen. Jen uvnitř hotelu Thermal se nachází 15 pokladen (včetně pokladny Vodafone), v jeho bezprostřední blízkosti (na schodišti) jich je dalších 6, včetně „Last Minute“ pokladny. Další dvě pokladny jsou u Grandhotelu Pupp a dvě pokladny jsou umístěny ve stanovém městečku.

Program KVIFF 2024

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary ještě neoznámil kompletní program. Informace budou k dispozici v průběhu dubna. Zatím je jasné, že odstartuje jako již tradične v hotelu Thermal, kde se uskuteční velká část projekcí. Každoroční dávku zhruba 200 filmů by mělo obstarat pravděpodobně opět 12 kinosálů. Nezmění se nic ani na tom, že slavnostním zahájením bude příjezd českých a zahraničních osobností na červený koberec.

Pravidelná setkání s režiséry, herci a dalšími filmaři, kteří představují v rámci programu festivalu svou tvorbu. Během již více než desetileté existence programu KVIFF Talks se o své tvůrčí zkušenosti podělili s diváky například režiséři Todd Solondz, Michel Gondry, William Friedkin nebo Charlie Kaufman, herecké osobnosti jako Trine Dyrholm, Patricia Clarkson, Harvey Keitel, John Malkovich, Cassey Affleck nebo Michael Shannon či například střihačka Thelma Schoonmaker a skladatel James Newton Howard. Kdo to bude letos zatím nebylo oznámeno. Dozvíte se to zde.

Setkání by měla opět střídavě v Tiskovém sále, Kongresovém sále a ve Vodafone Lounge v hotelu Thermal. I tentokrát budou probíhat v angličtině bez překladu a nebude na ně potřeba vstupenka ani akreditace. Záznamy z minulých let najdete na www.kviff.tv v sekci pořady.

Kromě filmového programu se můžete během festivalu spolehnout i na bohatý doprovodný program. Od soutěží, přes workshopy, až po koncerty, diskuze či recitály. Doprovodný program bude znám až před začátkem festivalu.

Kompletní program 58. MFF Karlovy Vary bude zveřejněn v červnu 2024.

Soutěžní filmy KVIFF 2024

Ostře sledované jádro festivalového programu, které se již tradičně skládá ze soutěží Hlavní a Proxima, a z exkluzivní nesoutěžní sekce Zvláštní uvedení, nabídne jedinečný mix žánrů a témat vibrujících současným světem umělecké kinematografie.

Filmy v Hlavní soutěži

Ai ni ranbou / Rude to Love / Zákoutí lásky Režie: Yukihiro Morigaki Japonsko, 2023, 105 min, světová premiéra

Banzo / Banzo / Banzo Režie: Margarida Cardoso Portugalsko, Francie, Nizozemsko, 2024, 127 min, mezinárodní premiéra

Cì xīn qiè gŭ / Pierce / Na kordy Režie: Nelicia Low Singapur, Tchaj-wan, Polsko, 2024, 109 min, světová premiéra

Drie dagen vis / Three Days of Fish / Host a ryba třetího dne Režie: Peter Hoogendoorn Nizozemsko, Belgie, 2024, 85 min, světová premiéra

Elskling / Loveable / Až na věky Režie: Lilja Ingolfsdottir Norsko, 2024, 101 min, světová premiéra

Ema a smrtihlav / The Hungarian Dressmaker / Ema a smrtihlav Režie: Iveta Grófová Slovenská republika, Česká republika, 2024, 129 min, světová premiéra

Mord / Our Lovely Pig Slaughter / Mord Režie: Adam Martinec Česká republika, Slovenská republika, 2024, 84 min, světová premiéra

Náhlý záblesk hlubších věcí / A Sudden Glimpse to Deeper Things / A Sudden Glimpse to Deeper Things Režie: Mark Cousins Velká Británie, 2024, 88 min, světová premiéra

Panoptikoni / Panopticon / Panoptikon Režie: George Sikharulidze Gruzie, Francie, Itálie, Rumunsko, 2024, 95 min, světová premiéra

Proslava / Celebration / Oslava Režie: Bruno Anković Chorvatsko, Katar, 2024, 86 min, světová premiéra

Světýlka / Tiny Lights / Světýlka Režie: Beata Parkanová Česká republika, Slovenská republika, 2024, 74 min, světová premiéra

Xoftex / Xoftex / Xoftex Režie: Noaz Deshe Německo, Francie, 2024, 95 min, světová premiéra

Poroty na KVIFF 2024

Zřejmě až na konci května, stejně jako tomu bylo v předchozích ročnících, organizátoři festivalu Karlovy Vary prozradí i složení porot pro obě své soutěžní sekce, tedy hlavní soutěž KVIFF 2024 a soutěž Proxima KVIFF 2024.

Ubytování na KVIFF 2024

Návštěvníci KVIFF 2024 si mohou s ubytováním vybírat. Ve městě je řada hotelů či penzionů, kde je ovšem potřeba si místo zarezervovat s velkým předstihem. Kromě toho ovšem by měl opět fungovat i provizorní hostel v ZŠ Dukelská, samozřejmostí je pak stanové městečko v areálu Rolava.

Pro dopravu mezi festivalovými kiny a ubytováním má být možné využít speciální festivalové autobusové linky, které jsou pro držitele festival passů zdarma.

Hosté na KVIFF 2024: Hlavní hvězdou Mortensen

Hlavní hvězdou letošního MFF Karlovy Vary bude americký herec a režisér Viggo Mortensen. Herec známý především rolí Aragorna v trilogii Pán Prstenů, převezme na zahájení z rukou Jiřího Bartošky Cenu prezidenta.

Stejnou sošku si během festivalu dojde i německý herec a režisér Daniel Brühl a britský herec Clive Owen. 

Soška má v tomto roce novou podobu. Narozdíl od předchozí verze je lehčí a menší.

Cenu prezidenta dostane Trojan

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na slavnostním zakončení 58. ročníku festivalu populární filmový a televizní herec a významný člen souboru Dejvického divadla Ivan Trojan, který jak na divadle, tak ve filmu často spolupracuje s režisérem Petrem Zelenkou. Není proto divu, že k jeho ocenění bude uveden film Karamazovi. V rámci doprovodného programu MFF KV můžete v Městském divadle Karlovy Vary navíc vidět i Zelenkův zbrusu nový režisérský počin – výjimečné představení monodramatu Žáby, které Zelenka napsal při příležitosti Trojanova životního jubilea, které mimochodem oslaví právě v době festivalu.

Video
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška oznámil první jméno dalšího MFF KV! Oslaví Danielu Kolářovou! Kateřina Štichová

Festivalová kina KVIFF 2024

Filmový festival opět proběhnou na sedmi místech v Karlových Varech, která nabídnou dohromady 12 sálů s kapacitou od 63 do 1131 diváků. Celkem mají festivalové kinosály kapacitu více než 3000 diváků. Přibližně třetinu kapacity tvoří Velký sál hotelu Thermal, který pojme již zmíněných 1131 diváků.

Restaurované Stíny horkého léta

Tradice premiérového uvádění digitálně restaurovaných filmů české a československé kinematografie pokračuje v rámci 58. ročníku MFF KV slavnostní projekcí válečného dramatu Stíny horkého léta (1977).

Westernovou baladu Stíny horkého léta natočil režijní velikán československého filmu František Vláčil podle scénáře Jiřího Křižana. Za jedinečným vizuálním pojetím stojí kameramanská práce Ivana Šlapety, hudbu složil Zdeněk Liška. Už rok po natočení byl snímek za velkého zájmu publika uveden v soutěži 21. ročníku MFF Karlovy Vary a odnesl si Křišťálový glóbus pro nejlepší film (ex aequo s filmem Bílý Bim, černé ucho).

V hlavních rolích strhujícího příběhu se představují Juraj Kukura jako Ondřej, Marta Vančurová v roli jeho ženy, Gustav Valach jako lékař Valchar nebo Jiří Bartoška jako jeden z banderovců.

Nezapoměli na Franze Kafku

V ojedinělé retrospektivě „Touha stát se Indiánem: Kafka a film“ festival uvede kinematografickou reflexi díla nejvlivnější a možná i nejzáhadnější postavy literatury 20. století. Letos 3. června uplyne sto let od úmrtí  Franze Kafky v rakouském sanatoriu Kierling, kde podlehl tuberkulóze.​

Název programu se odvíjí od Kafkovy povídky, jejíž jádro tvoří pohyb a transformace – tedy to, co zároveň definuje filmové umění. V retrospektivě se objeví díla od tvůrců, jako jsou Orson Welles, Martin Scorsese, Ousmane Sembene, Jan Němec nebo Steven Soderbergh.

„Kafka se řadí mezi spisovatele, jejichž dílo už desítky let provokuje filmaře,“ řekl umělecký ředitel Karel Och, který na kafkovské retrospektivě spolupracoval se zahraničním poradcem festivalu Lorenzem Espositem. „Jako by potutelně popichoval k pokusu zachytit co nejautentičtějším a nejintenzivnějším způsobem unikavou podstatu jeho formulací, jeho příběhů, jím vykonstruovaných realit, úzkostlivých pocitů, ale i komických situací,“ dodal Och.

V čele filmových titulů je originální dvojprogram režiséra Stevena Soderbergha, který jej sám karlovarskému festivalu navrhl. V roce 1991 natočil noirové mystérium Kafka, o třicet let později původní materiál razantně přestříhal a v radikálně novém hávu nabízí, jeho vlastními slovy, „němý film se zvukem a hudbou“ s názvem Mr. Kneff (2021).

Z dalších snímků bude k vidění zřejmě nejdiskutovanější kafkovská adaptace Proces (1962) režiséra Orsona Wellese, nespravedlivě opomíjený počin Po zavírací době (1985) Martina Scorseseho či Kafkova povídka Umělec v hladovění (2016), s kterou si ve stejnojmenné satiře pohrál enfant terrible japonského filmu Masao Adači.

České snímky jsou zastoupeny experimentem s ikonickou Proměnou (1975), kterou v západoněmecké emigraci natočil Jan Němec. Jedinečná výtvarná koncepce zdobí debut Vladimíra Michálka Amerika (1994), postmoderní ztvárnění románu Nezvěstný. A do třetice půjde o film československé nové vlny, který sice není přímo adaptací spisovatelova díla, ale „kafkárna“ to rozhodně je: Postavu k podpírání (1964) zrežíroval Pavel Juráček společně s Janem Schmidtem.

Filmy k poctě Franze Kafky

  • Proces (The Trial, r. Orson Welles, Francie/Itálie/NSR 1962, 116 min.)​
  • Postava k podpírání (r. Pavel Juráček, ČSSR 1963, 38 min.)
  • Peněžní poukázka (Mandabi, r. Ousmane Sembene, Senegal/Francie 1968, 105 min.)
  • Zámek (Das Schloß, r. Rudolf Noelte, NSR 1968, 88 min.)
  • Audience (L’Udienza, r. Marco Ferreri, Itálie/Francie 1971, 112 min.)
  • Proměna (Die Verwandlung, r. Jan Němec, NSR 1975, 55 min.)
  • Nájemník (Le Locataire, r. Roman Polanski, Francie 1976, 126 min.)
  • Po zavírací době (After Hours, r. Martin Scorsese, USA 1985, 97 min.)
  • Interview (Intervista, r. Federico Fellini, Itálie 1987, 105 min.)
  • Tetsuo (r. Šin’ja Cukamoto, Japonsko 1989, 67 min.)
  • Kafka (r. Steven Soderbergh, USA/Francie 1991, 98 min.)
  • Kafka podle Rybczynského (r. Zbigniew Rybczyński, Francie 1992, 52 min.)
  • Amerika (r. Vladimir Michálek, ČR 1994, 90 min.)
  • Venkovský lékař (Kafka Inaka Isha, r. Kódži Jamamura, Japonsko 2007, 21 min.)
  • Umělec v hladovění (Danjiki geinin, r. Masao Adači, Japonsko 2016, 104 min.)
  • Mr. Kneff (r. Steven Soderbergh, USA 2021, 78 min.)
  • Kafkova hrobka (Le Tombeau de Kafka, r. Jean-Claude Rousseau, Francie 2022, 14 min.)

Hold Francine Maisler

Karlovarský festival ve spolupráci s magazínem Variety vzdá poctu Francine Maisler, jedné z nejuznávanějších castingových režisérek na světě.​

Francine Maisler pracovala na více než sedmdesáti celovečerních filmech a řadě televizních projektů, dostalo se jí přes padesát nominací cen Artios Awards udělovaných Casting Society of America, z nichž patnáct cen získala. V rámci pocty se na MFF Karlovy Vary pro veřejnost uskuteční speciální projekce jednoho z filmů, na kterých Maisler spolupracovala, a master class, při které se Francine Maisler ohlédne za svou dosavadní kariérou.

Mezi její nejvýznamnější počiny patří například spolupráce s Denisem Villeneuvem (Duna: Část druhá, Duna, Příchozí, Sicario: Nájemný vrah), Terrencem Malickem (Strom života, Rytíř pohárů) nebo Alejandrem Gonzálezem Iñárritu (REVENANT Zmrtvýchvstání, Birdman).

V roce 2022 získala cenu Primetime Emmy za práci na seriálu Boj o moc z produkce HBO.

V roce 2023 se Francine jako první castingová režisérka v historii stala členkou poroty na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. Získala také dvě Ceny Roberta Altmana, udělované v rámci Independent Spirit Awards. Francine právě dokončila casting k chystanému celovečernímu filmu režiséra Ryana Coglera, a k snímkům Klara and the Sun (r. Taika Waititi) a A Big Bold Beautiful Journey (r. Kogonada).

KVIFF Industry Days Film Industry

KVIFF Industry Days Film Industry oddělení se nově nachází v prostorech Císařských lázní na adrese Mariánskolázeňská 2

KVIFF Industry Days 2024 včetně prezentací projektů Works in Progress, Works in Development – KVIFF Talents, Works in Development – Feature Launch & Intensive Queer, First Cut+ proběhnou v Karlových Varech během festivalu ve dnech 30. června – 3. července 2024. Menší workshopy, diskuse a One-on-One meetingy budou probíhat souběžně v jiných prostorách Císařských lázní během Industry days od neděle 30. června do úterý 2. července. Detailní program akcí bude zveřejněn v červnu.

Vizuál KVIFF 2024

Prezident festivalu Jiří Bartoška 23. dubna odtajnil plakát letošního ročníku. Tradičně ho připravilo Studio Najbrt. A tradičně si jeho autoři – designér Jonatan Kuna, animátor Zdeněk Trinkewitz a art director Aleš Najbrt – pohráli s pořadovým číslem festivalu.       

Vizuál KVIFF 24
Autor: KVIFF

Znělka KVIFF 2024

Organizátoři festivalu zatím neodhalili novou festivalovou znělku. Až bude k dispozici, najdete ji zde.

Video
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška oznámil první jméno dalšího MFF KV! Oslaví Danielu Kolářovou! Kateřina Štichová

Fotogalerie
100 fotografií