Historie KVIFF

Historie festivalu se začala v roce 1946. Tehdy se na západě Čech uskutečnila první a zatím nesoutěžní filmová přehlídka. Ta ovšem neproběhla v Karlových Varech ale přibližně 50 kilometrů jižněji v Mariánských Lázních, které se v prvních letech o pořádání festivalu s Karlovými Vary, ve kterých definitivně zakotvil až při pátém ročníku.

V dobách minulého režimu se festival většinou konal pouze jednou za dva roky. Každoroční záležitostí se stal až od roku 1994. Jedinou výjimkou se stal rok 2020, kdy byl festival zrušený kvůli pandemii covid-19. Poprvé se na festivalu rozdávaly ceny během třetího ročníku v roce 1948, kdy Křištálový glóbus získal polský snímek Osvětim. Dvakrát se stalo, že porota nedokázala vybrat nejlepší film. Poprvé v roce 1966 na 15. ročníku a znovu pak na prvním porevolučním ročníku v roce 1990.

Vstupenky a festival passy na KVIFF 2023

Nejsnazší cestou jak se dostat na festivalové filmy je nákup festival passu. S tím má člověk nárok až na tři vstupenky na různé filmy každý den, kdy mu festival pass platí. Existuje ovšem i možnost pořídit si jednorázovou vstupenku.

Vstupenka/festival pass

Běžná cena

Zlevněná cena

jednorázová vstupenka

130 Kč

100 Kč

jednodenní festival pass

420 Kč

360 Kč

3denní festival pass

980 Kč

740 Kč

5denní festival pass

1450 Kč

1100 Kč

celofestivalový festival pass

1990 Kč

1690 Kč

Na zlevněné vstupenky a festival passy mají nárok studenti, senioři a držitelé karty ZTP.

Program KVIFF 2023

Na zveřejnění kompletního programu si musíme ještě počkat. Přesto již organizátoři představili první snímky. KVIFF 2023 vzdá poctu japonskému režisérovi Jasuzo Masumurovi a diváci se tak mohou těšit na 11 jeho filmů z 50. a 60. let minulého století. Zároveň festival Karlovy Vary přinese výběr aktuální íránské kinematografie.

Ubytování na KVIFF 2023

Návštěvníci KVIFF 2023 si mohou s ubytováním vybírat. Ve městě je řada hotelů či penzionů, kde je ovšem potřeba si místo zarezervovat s velkým předstihem. Kromě toho ovšem bude fungovat i provizorní hostel v ZŠ Dukelská, samozřejmostí je pak stanové městečko v areálu Rolava.

Pro dopravu mezi festivalovými kiny a ubytováním bude následně možné využít speciální festivalové autobusové linky, které budou pro držitele festival passů zdarma.

Hosté na KVIFF 2023

57. ročník KVIFF zná jméno první zahraniční hvězdy. Do Karlových Varů přijede Russel Crowe. Ten si převezme Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Zároveň na zahajovacím koncertu vystoupí se svou kapelou Indoor Garden Party.

Při představení 57. ročníku MFF Karlovy Vary pořadatelé prozradili, že cenu prezidenta festivalu si na závěrečném ceremoniálu převezme herečka Daniela Kolářová.

Video
délka: 03:33.88
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška oznámil první jméno dalšího MFF KV! Oslaví Danielu Kolářovou! Kateřina Štichová

Festivalová kina KVIFF 2023

Filmový festival proběhne na sedmi místech v Karlových Varech, které nabídnou dohromady 12 sálů s kapacitou od 1131 do 63 diváků. Celkem mají festivalové kinosály kapacitu více než 3000 diváků. Přibližně třetinu kapacity ovšem tvoří Velký sál hotelu Thermal, který pojme již zmíněných 1131 diváků.

Vizuál KVIFF 2023

Již samozřejmostí je vizuál festivalu z dílny Studia Najbrt. Na letošním vizuálu přitom pracoval zakladatel studia Aleš Najbrt, který spolupracoval s kolegou Jakubem Spurným.

Vizuál 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary
Autor: KVIFF

Znělka KVIFF 2023

Organizátoři festivalu prozradili i podrobnosti o nové festivalové znělce. V té zazáří jedna z hvězd posledních ročníků - Johnny Depp. Držitel Zlatého glóbu přitom sám zažil atmosféru Karlových Varů, když dorazil na 55. ročník KVIFF v roce 2021.

Depp se tak stane již osmnáctou osobností, která se objeví ve festivalové znělce. Tu pro letošní ročník režíroval Ivan Zachariáš.

Video
délka: 03:33.88
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška oznámil první jméno dalšího MFF KV! Oslaví Danielu Kolářovou! Kateřina Štichová

Fotogalerie
98 fotografií