Měla k tomu hned dva důvody. Za prvé – vzpomínky na Miloše Formana (†86), který byl pro Třeštíkovou velkým vzorem. „Byl zásadní postavou mého života. Já jsem byla jeho velký divák, chodila jsem na socialistické filmy a najednou se objevily snímky nové české doby. Forman, Chytilová... A díky nim jsem přišla na to, že ten film je pravda,“ tekly Třeštíkové slzy, když poskytla rozhovor Blesku.

Video
délka: 02:20.23

Helena Třeštíková Martin Balcar, Aleš Brunclík

Druhý nával emocí přišel ve chvíli, kdy umělecký šéf festivalu Karel Och (45) přinesl dokumentaristce na jeviště během premiéry květinu a popřál jí za všechny k nedávným 70. narozeninám.  Když se vyprodaný celý Velký sál hotelu Thermal zvedl ze židlí a sborově zpíval „Všechno nejlepší!“, plakala Třeštíková podruhé.

V delegaci k premiéře dokumentu o oscarovém režisérovi, který zemřel loni v dubnu ve věku 86 let, měli být také jeho starší synové Matěj a Petr (54), ani jeden z nich ale do lázeňského města nedorazil. „Moc se omlouvám, nemohu ani tentokrát dorazit. Moc všechny zdravím,“ napsala v omluvence vdova po Formanovi Martina (53).

Odmítal být natáčen

Když Česká televize přišla s návrhem, aby Třeštíková natočila dokument o Formanovi, byl ještě režisér naživu. „Nebyl na tom ale dobře a nechtěl být natáčen. Takže jsme museli pracovat s velkým archivem záznamů z celého světa,“ vysvětlila režisérka.

 

Fotogalerie
98 fotografií