Baletní mistr se již několik měsíců necítil dobře. Ztrácel energii, byl unavený. Přitom ještě na premiéře Mefista 18. dubna ve Státní opeře ani nezakašlal a vypadal skvěle. Nikoho by ani ve snu nenapadlo, že ani ne za měsíc odejde navždy.

Tišili mu bolest

„Ve středu v poledne nás opustil po kruté a intenzivní nemoci emeritní sólista baletu Národního divadla Vlastimil Harapes. Čest jeho památce,“ potvrdil Blesku smutnou informaci mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. V posledních dnech bývalý tanečník a baletní mistr rychle chřadl. Ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí ležel na plicním oddělení, kde o něj lékaři pečovali, aby netrpěl. Nic jiného se už dělat nedalo.

Na přístrojích

Směli k němu jen dva nejbližší lidé – celoživotní kamarádka, kunsthistorička Eliška Fučíková a přítel Jan, televizní střihač. „Vlastík byl napojený na přístrojích a nesměla jsem k němu,“ posteskla si jedna z bývalých baletek. Chtěla dávného kolegu vidět, ale již se k němu nedostala. Harapes už ani nezvedal mobil, neměl sílu komunikovat s okolím.

Video
Video se připravuje ...

Vlastimil Harapes: Už mám odpor k pohybu, bylo ho dost! Hana Höschlová

Poslední pomazání od kněze

V úterý po mši věnované zesnulé herečce Simoně Postlerové (†59) se kněz Jakub Berka (62) za Harapesem vydal do nemocnice, aby mu dal jako věřícímu poslední pomazání. Slavný tanečník byl hodně utlumený léky, ale o návštěvě duchovního dobře věděl. Odešel den nato díky tomu vyrovnaný a smířený. „Zeptal jsem se, zda mě poznává. Dal najevo, že ano. Zaopatřil jsem ho,“ svěřil Blesku kněz. „Rozloučili jsme se. Naše poslední slova byla: S Pánem Bohem! Jsem vděčný za to, že jsem tam s ním mohl být...“ dodal farář Berka. Shodou okolností byl kaplanem v Droužkovicích u Chomutova, kde se Vlastimil Harapes před téměř 78 lety narodil.

Fotogalerie
47 fotografií