Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno 21°C

Reakce kolegů Vlastimila Harapese (†77) na jeho úmrtí. Jana Preissová v šoku: To snad ne! Vlastík už také…

/
 • Reakce slavných na smrt Vlastimila Harapese
  16. května 2024 ● 09:05

  Ve věku 77 let nečekaně zemřel baletní mistr Vlastimil Harapes. Jeho smrt zasáhla jako vlna smutku všechny jeho přátele a kolegy. Nezůstali v něm však sami a zesnulému herci poslali mnoho vzpomínek a vzkazů do nebe. Zdrcená byla i herečka Jana Preissová, která si zahrála ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku roli po boku slavného tanečníka.

 • 1.

  Jiří Krampol (85)

  Herecký kolega Jiří Krampol vyjádřil zármutek nad skonem svého přítele. 

  „Tak to mě trápí. Vlastík byl bezva kluk. Měl jsem ho rád. Umřít ještě v tak poměrně mladém věku… Byl to exhibouš a měl neskutečný smysl pro humor, takže jsem ho měl hned několikrát v Nikdo není dokonalý. A diváci se mohli potrhat smíchy," řekl pro web Extra.cz.

  „Mám na něj i úsměvné vzpomínky týkající se toho, jak moc byl vášnivý, ale to se v den jeho smrti nehodí… Ale patřilo to k němu," dodal.

  Jiří Krampol
  Autor: Aha! – Martin Hykl

 • 2.

  Uršula Kluková (82)

  Podle herečky Uršuly Klukové, známé například z filmu Něžný Barbar se baletní mistr trápil hlavně samotou.

  „Právě jsem se to dozvěděla, mluvila jsem o tom se třemi lidmi. Je to nečekané,“ sdělila Uršula webu Extra.

  „Najednou, zničehonic. Nedávno jsem ho viděla na koncertě, vůbec na nic si nestěžoval, ani na něm nebylo nic vidět. Je hrůza, co se děje. Hodně jsme spolu mluvili. Jediné, co vím, bylo to, že byl smutný. Cítil se opuštěný, ale to jsme nakonec v tomhle věku všichni… Je to strašný. Takoví skvělí lidé mi odcházejí… Budu na něj moc myslet," dodala.

  Uršula Kluková
  Autor: archiv

   

 • 3.

  Leona Machálková (56)

  Půvabná blonďatá zpěvačka zavzpomínala na charismatického baletního mistra společnou fotkou a velmi něžnými slovy.

  „Každé setkání s Tebou jiskřilo, milý Vlastíku. Byl jsi jedinečný umělec, milovník života a měl jsi nás rád… Děkuji, že jsem Tě mohla poznat," napsala Machálková.

  Leona Machálková s Vlastimilem Harapesem
  Autor: Instagram
 • 4.

  Aleš Cibulka (47)

  Populární rozhlasový a televizní moderátor Aleš Cibulka byl taky zasažen smutnou zprávou po skonu Vlastimila Harapese. „A není to tak dlouho, kdy jsme se viděli naposledy, ach jo... 🖤," melancholicky povzdechl na svém instagramu.
  Aleš Cibulka s Vlastimilem Harapesem
  Autor: Instagram
 • 5.

  Jan Přeučil (87)

  Známého herce s charismatickým hlasem dohnala zpráva o úmrtí Vlastimila Harapese také do smutku. S baletním mistrem si dokonce i zahrál v kultovní hororové pohádce Panna a Netvor.

  „Vlasta zemřel? To snad ne! Vždyť neměl žádné veliké zdravotní problémy, alespoň co vím. To je mi líto. Velice dobře jsme se znali, dělali jsme spolu dva filmy. Budu na něj moc rád vzpomínat jako na skvělého kolegu. A opět mi to připomíná, že si člověk v našem věku musí vážit každé chvíle, kdy je naživu. Každé minuty," řekl pro web Extra.

  Herec Jan Přeučil
  Autor: Aha! – Michal Protivanský, Pavel Machan, David Kundrát, ara

 • 6.

  Jan Burian (65)

  Generální ředitel Národního divadla Jan Burian byl jedním z prvních, kteří se na internetu podělili o své emoce.

  “Cítíme hluboký zármutek, neboť odešel významný divadelník, který patřil ve své době k nejlepším našim tanečníkům, srovnatelným kvalitou se světem, a který zároveň dokázal svým osobním kouzlem, uplatňovaným v autentické herecké tvorbě, přitáhnout pozornost široké veřejnosti k tanečnímu umění,” napsal.

  Jan Burian
  Autor: archiv Blesku

   

 • 7.

  Václav Hudeček (71)

  Houslový virtuos Václav Hudeček vyjádřil svůj smutek pouze prostými slovy.

  „Ať je Ti země lehká, Vlastíku..." napsal na svůj instagram.

  Vzkaz virtuose Hudečka
  Autor: Instagram
  Václav Hudeček
  Autor: Jiří Čada, David Kundrát, archiv

 • 8.

  Honza Musil (56)

  Moderátor Honza Musil se taky nebál ukázat emoce a na své sociální sítě připsal intimní vzkaz.

  „Věci nejsou tak, jak by si je člověk vždy přál. Někdy se osud sám rozhodne, kdy nám zavelí. Do uměleckého nebe odešel další kamarád. Znali jsme se spousty let a byť jsme se vídali jen párkrát do roka, věděli jsme o sobě. Zemřel Vlastík Harapes. 🤍🕊️ • Teď už tě nebude nic trápit. Ani to stáří, na které jsi tak nadával."

  Vzkaz Honzy Musila
  Autor: Facebook
  Honza Musil
  Autor: Instagram: Honza Musil

 • 9.

  Jana Preissová (76)

  Nejvíce zasáhla srdce lidí reakce Harapesovy kolegyně Jany Preissové, která si s ním zahrála jednu z hlavních rolí v komedii Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku.

  “Prosím Vás, co to říkáte? To snad ne! Vlastík už také… Nezlobte se, to není teď na nějaké povídání. Promiňte…” řekla herečka poté, co ji Blesk o smutné události informoval.

  Jana Preissová s Vlastimilem Harapesem.
  Autor: Česká televize
  Natáčení filmu Vánoce budou s Janou Preissovou.
  Autor: Herminapress.cz

 • 10.

  Dagmar Pecková (63)

  Operní pěvkyně se se svými fanoušky na facebooku podělila o vzpomínku na mistra po společném zážitku v Národním divadle.

  “Zpíváte moc dobře, paní Pecková. Ještě se naučte chodit a bude vše v pořádku.” Vlastimil Harapes po mém předzpívání pro ND v roce 1984. RIP Vlastíku 🤍"

  V kožených kalhotách a kozačkách nad kolena byla k nepřehlédnutí.
  Autor: M. Protivanský, Cinemart.cz, Herminapress.cz
  Vzkaz Dagmar Peckové
  Autor: Facebook
 • 11.

  Pavel Šporcl (51)

  Český houslista Pavel Šporcl byl tragickou událostí také velmi zaskočen.

  „Co se to, proboha, v poslední době děje? Legendy odcházejí nějak moc rychle a často. S Vlastou Harapesem jsem našel takhle narychlo jen tuhle fotku. Měli jsme se rádi, potkávali na akcích, koncertech, natáčeních…naposledy před pár měsíci v Divadle Semafor. Byl jedinečný, talentovaný, zábavný… Ať se Ti, Vlastíku, tam nahoře dobře a lehce tančí. Budu vzpomínat," napsal na svůj instagram.

  Pavel Šporcl vzpomíná na Harapese
  Autor: Instagram

   

 • 12.

  Mahulena Bočanová (57)

  Půvabná herečka Mahulena Bočanová nechala na svém instagramu také tesknou vzpomínku na baletního mistra. Zůstala u prostého, ale všeříkajícího: „Šťastnou cestu Vlastíku🕊️…."
  Mahulena Bočanová vzpomíná na Vlastimila Harapese
  Autor: Instagram
  Mahulena Bočanová
  Autor: archiv Mahuleny Bočanové

   

 • 13.

  Renáta Podlipská (56)

  Muzikálová a divadelní herečka Renáta Podlipská, kterou si mnozí pamatují i ze seriálů Ordinace v růžové zahradě 2 či Modrý kód, se setkala s mistrem Harapesem na prknech, která znamenají svět, vícekrát.

   

  „Vlastíku, bylo mi ctí s tebou stát na jednom jevišti," rozloučila se.

  Renáta Podlipská
  Autor: archiv Divadla Na Maninách
  Rozloučení Renáty Podlipské s Vlastimilem Harapesem
  Autor: Facebook
 • 14.

  Simona Prasková (60)

  Divadelní, filmová a seriálová herečka Simona Prasková není neznámou televizní tváří, ale nejvíce ji proslavila nechvalně proslulá role soudkyně Barbary ze stejnojmeného seriálu na TV Barrandov.

   

  „Drahý Vlastíčku, byl jsi jeden z nejdražších a blízkých lidí, kamaráde, příteli, kterého jsme všichni bezmezně milovali. Potkávali jsme se často, ať už na skleničce, při scénickém čtení v Malostranské Besedě, v porotách soutěží, na Mezinárodní konzervatoři... Teď mám pocit, že to mělo být častěji, nemůžu uvěřit, že jsi podlehnul zákeřné nemoci, Ty, který jsi vždy byl plný humoru a optimismu, a to i ve chvílích, které pro Tebe nebyly jednoduché. Tu další skleničku teď už nestihneme. Myslím na Tebe, mávám Ti tam nahoru, dobře nás hlídej od brány nebeské. Klid a mír Tvé krásné duši. Mám Tě ráda napořád," napsala na facebook a svůj příspěvek doplnila mnoha společnými fotkami.

  Simona Prasková vzpomíná na Vlastimila Harapese
  Autor: Facebook

 • 15.

  Martin Baxa (48)

  Ztráta takto výrazného umělce nenechala chladnými ani politiky. Martin Baxa, který je od prosince 2021 ministr kultury ČR ve vládě Petra Fialy, na svém oficiálním pracovním mobilu sdílel krátké rozloučení s talentovaným hercem.

  „Se smutkem jsem přijal zprávu o úmrtí Vlastimila Harapese, tanečníka, herce a pedagoga, baletního mistra a emeritního sólisty baletu Národního divadla. Byl sólistou baletu Národního divadla, poté uměleckým šéfem souboru. Jako jeden z mála umělců se stal čestným členem Národního divadla a jeho celoživotní mistrovství bylo v roce 2011 oceněno Cenou Thálie. Za dvacet let na první scéně vytvořil na pět desítek rolí, kromě toho hostoval na řadě světových scén. Vlastimil Harapes byl známý také z filmů a televize, kromě tance a hraní také zpíval. Čest jeho památce!" napsal.

  Ministr kultury Martin Baxa
  Autor: Blesk:Martin Pekárek
  Rozloušení ministra kultury s Vlastimilem Harapesem
  Autor: Facebook
 • 16.

  Galerie

  Fotogalerie
  50 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 10

Volfgang Albrecht: Ať mu je země lehká...

(18. 05. 2024 07:26)

mildred: Škoda,velká škoda,tak vzácného , jemného člověka, pamatuji, jak mne v roce 1985, oslovil v prodejně, kde jsem v té době prodávala na Metru, pod Muzeem, v Drobném zboží, . .byly to časy, asi citliví lidé, v této dekadentní době, budou hodně umírat, ani se nedivím,....

(16. 05. 2024 13:50)

mildred: Kdo bude kondolovat jemu?

(16. 05. 2024 13:46)

Uživatel_5650027: Vážený pane, Vážený pane baletní Mistře i Pane herecký mistře, díky! Odešel s Vámi další Pan Gentleman své generace 😢😢😢🕯️🌹

(16. 05. 2024 05:42)

Melberi: Ve filmu Jak vytrhnout velrybe stoličku jim to spolu moc slušelo. Film z dětství mnohých z nás. Kde ty léta jsou? Mnozí, ještě nedávno mladí herci, už odcházejí. Ten film si zítra určitě pustím.

(15. 05. 2024 23:28)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy