Ač předávání hudebních cen Anděl 2022 začalo před půl desátou večer, prostory holešovického Výstaviště v Praze se začaly plnit s velkým předstihem. Mezi prvními hosty se objevila zpěvačka Anna K. „Mám výročí 30 let Anny K. Teď jsem na turné a jsou vyprodané sály, za což jsem velmi vděčná. Poprvé za ty roky jsem na sebe extrémně pyšná, co jsem dokázala sama. Je to celé můj vkus. Budu hrát festivaly, hrady, na hradech budeme určitě s fanoušky slavit to výročí. Letos můžu na 99 procent slíbit, že vyjde deska. Velmi intenzivně na ní s Tomášem makáme. Tomáš tu není, on na tyhle akce vůbec není," řekla Blesk.cz Anna K. 

Na hudebních cenách nemohl chybět ani producent Janis Sidovský, který prozradil své tipy na vítěze. "Největší šanci má určitě Meky Žbirka, jeho písně jsou nesmrtelné. Myslím, že dostane minimálně tři ceny. A taky určitě uspěje Ewa Farna," přiznal Blesk.cz Sidovský. Toho zároveň mrzí, že se letos do nominací nedostala píseň Lucie Bílé s Honzou Bendigem Jednu malou chvíli. 

A zdá se, že na Žbirku vzpomínala většina hostů. "Jednou bych si přál napsat písničku jako Meky Žbirka," svěřil se nám někdejší účastník SuperStar Julián Záhorovský

Na Výstaviště dorazila také kapela Mirai, která je nominovaná na Skladbu roku za píseň Vedle tebe usínám. Dorazilo i sourozenecké duo Adam a Radka Pavlovčinovi. "Máme takovou dohodu, že spolu už budeme chodit na červený koberec. Já zatím žádného partnera nemám, ale až ho budu mít, tak ho určitě vezmu s sebou. Velmi držím palce Ewičce Farne,“ řekl Adam Pavlovčin.

Mezi hosty se mihla také Andrea Bezděková, která dorazila ve stylu princezny Koloběžky, oblečená neoblečená v šatech od Lukáše Macháčka. 

Slavnostní večer si nenechal ujít ani zpěvák Tomáš Klus, který dorazil v doprovodu manželky Tamary. Andrea Kalousová prozradila, že hudební tvorba ji velmi baví. A dokonce chystá i nový videoklip.

Sice bez nominací, ale s plným elánem se přišel na Anděly podívat i Ben Cristovao. "Říkal jsem si, že je škoda, že jsem loni nezamakal víc a nebyl jsem důslednější, ale slíbil jsem si, že letos se budu snažit víc," řekl Blesk.cz zpěvák. 

Zpěvák Albert Černý z kapely Lake Malawi přišel ve svém svatebním obleku, ve kterém se oženil s  modelkou Barborou Podzimkovou

Přenos předávání hudebních Cen Anděl 2022 začíná ve 21.20, proto se všichni hosté utíkali usadit do sálu. I nadále pro vás budeme sledovat dění v sále a pochopitelně i výsledky jednotlivých kategorií. 

Slavnostním večerem provází diváky herec Kryštof Bartoš, který teď skáče z jedno seriálu do druhého. Hned na úvod přizval na pódium zpěváka 7krát3, který vystoupil ve střapatém zlatavém kostýmu. Ten je nominovaný hned ve třech kategoriích, a sice Album, Sólový interpret a Videoklip. 

Kryštof Bartoš vyhlásil první kategorii Skladba. Tu vyhrál Miro Žbirka a jeho syn David. Pro cenu si přišel David s maminkou Kateřinou. "Já nevím vůbec, co mám říct, na mě to dolehlo. Musím poděkovat úplně všem, kteří mě v minulém roce podporovali. To, že jsme tuhle desku dotáhli do konce, vděčím mnohým lidem, ale úplně nejvíc mému synovi Davidovi. A Mekymu," pronesla v děkovné řeči vdova po Mekym. 

Skupinou roku se stala Vypsaná fixa s albem Kusy radosti. "Zdravíme všechny, děkujeme. Nejvíc naší manažerce. Protože za tu desku jsme ještě nic nedostali a jsme nejlepší kapela, a v té kapele je výborný zvukař, můj bratr, Katka, a všichni, co s námi jezdí, tak jim všem za to moc děkujeme," zahlásil frontman Michal Mareda. 

Následovala píseň Nejsi sám od Mirka Žbirky v podání jeho syna Davida Žbirky. 

V kategorii Jazz zvítězila Štěpánka Balcarová s albem Štěstí. "Cestou na pódiu jsem posbírala několik muzikantů, kteří za touto deskou stojí. Sčítá to určitě 150 muzikantů. Děkuji moc, jsem za to velmi vděčná," poděkovala Balcarová. 

A Bartoš oznámil, že se bude uvádět do Síně slávy. Ale jelikož se ve svých 30 letech na to necítí, že by to měl být právě on, kdo by měl uvést hlavní cenu večera, vyzval na prezidenta republiky Petra Pavla. 

Ten si vysloužil potlesk ve stoje, aniž by něco řekl. "Já si toho člověka nesmírně vážím, je to člověk, který mě mnohokrát poučil a pobavil. Jsme ale na hudebních cenách, tak se budeme orientovat na hudební část jeho tvorby. Zeptal jsem se mistra Googla na jeho tvorbu, a když jsem byl u čísla asi 200, nechal jsem raději toho. Jsem opravdu moc rád, že tu cenu mohu dnes předat Zdeňku Svěrákovi," vyhlásil Petr Pavel Svěráka. Sálem se rozezněl obrovský potlesk ve stoje, který trval několik minut. Pavel si stoupl za Svěráka a nadšeně tleskal společně s ostatními.

Svěrák přišel na pódium dojatý a překvapený. „Proto mi nikdo nechtěl říct, kdo mi to bude předávat. Moc děkuji, že jsem se dostal do dvorany slávy, a že mi tu cenu předal zrovna prezident Petr Pavel. Život je opravdu řetězec náhod a já kdybych nepotkal Jaroslava Uhlíře, který sedí tady vedle, z jedné strany má první dámu a z druhé strany má třetí manželku, tak kdybych ho nepotkal, tak tady nestojím, protože bychom nenapsali tolik písniček. Kdyby chtěli někteří kolegové vědět, jak se to dělá, tak když každý rok složíte deset písniček a vydržíte třicet let, tak je to tady,“ řekl dojatý Svěrák.

Poté už na pódium vběhla energická zpěvačka Pam Rabbit. 

Cenu za Objev roku přišla předat moderátorská dvojice Ondřej Ubran a Petr Říbal. V této kategorii zvítězil Calin. "Nemyslím si to, že jsem Objev roku, ale vážím si toho, že mě někdo objevil," pronesl zpěvák, když děkoval hlavně svým spolupracovníkům. 

Vítězem kategorie Slovenské album se stal Miro Žbirka. Cenu převzal David Žbirka a Rado Miša. Meky byl Čechoslovák jednoznačně, postaral se o to, aby tato cena tady byla a stalo se tak. Nejvíc patří díky všem, kteří udržují heslo Meky naveky," řekl Mekyho spolupracovník. 

Poté zahrála kapela Vypsaná fixa s písničkou Buvol. 

Sošku Anděla za kategorii Klasika SOČR, Marko Ivanović - Miloslav Kabeláč za album Mysterium času. 

Kapela Mirai přišla předat cenu za kategorii Videoklip, kterou nakonec získal interpret Lazer Viking za videoklip Yr Body.  Na pódiu s ním byla režisérka klipu a jeho agentka, která je zároveň jeho maminkou. "Věřím, že je tady v sále více než 30, 40 procent lidí, kteří si říkají - kdo to je?. Ale chtěl bych říct, že je jedno, jestli o vás někdo neví, ale pokud to děláme srdcem, tak pak se to dostane těm, kteří to ví," řekl zpěvák. 

Kryštof Bartoš uvedl další účinkující Rozálii Havelkovou. Ta bohužel neproměnila nominaci v kategorii Objev roku, z čehož byla smutná, tak si spolu na žal dali panáka vody. Rozálie se pak chopila harmoniky a spustila písničku Morda, ve které zpívala o rozchodu se Španělem. 

Vítězství v kategorii Rap získal 58G za album City Park. "Dobrý večer všem, dlouho se mi nestalo, že bych nevěděl, co říct. Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří mají s touto deskou něco společnýho, a hlavně klukům, bez kterých by ta deska nebyla," řekl Tomáš Kučera z hudební skupiny. 

Nominaci v kategorii Alternativa a elektronika proměnila skupina Kalle za album Under The Black Moss. 

Vítěznou skupinu na pódiu vystřídala kapela Prago Union. 

O následující kategorii nerozhodovala akademie, ale fanoušci na internetu. Cenu fanoušků Coca-Cola 2022 vyhrála skupina 58G. Sošku předala rapperka Annet X.

Vítězem kategorie Rock kapela Insanie za album Grrrotesky. "To je hustý, my jsme přišli hlavně na mejdan, ale tohle je takový bonus. Chceme říct díky hlavně slečná, co nám támhle nalejvala drinky, manažerce Štěpánce a dalším lidem, kteří s námi spolupracují. My jsme tady byli dneska do počtu a chtěli jsme si užít afterparty, takže si rád dám tady s někým panákem. A také jsem rád, že u na nás nejsou žádné hejty. To je větší odměna, než ta soška," řekla frontman kapely. 

Cenu Anděl Coca-Cola 2022 v kategorii Sólová interpretka získala Lenny. Ta přišla v sexy bílých šatech s rozparkem až k pasu. Na pódiu děkuje hlavně rodině a všem spolupracovníkům, kteří se podíleli na album Heartbreak Culture a také svým fanouškům. 

Hudební vložku vyplnila rappová a vítězná skupina 58G. 

Další cenu v kategorii Folk si převzal Robert Křesťan & Druhá tráva za desku Díl druhý. 

Již třetí cenu v pořadí za Sólového interpreta získal Miro Žbirka. Cenu si přišla převzít manželka Kateřina s Mekyho dlouholetou kolegyní Martou. 

"Já už fakt nevím, co říct. Když tady byla tahle písnička Nejsi sám, tak to vyšlo v ten den, kdy si všichni přáli, aby Ukrajina nebyla sama, takže to bylo takový Mekyho poselství. Meky děkujeme. A jedno poselství nechal Martě, která s ním 20 let zpívala," řekla Žbirková a předala mikrofon zpěvačce Martě. 

"Dobrý večer, Meky mě vždycky uváděl na svých koncertech jako nervózní zpěvačku, já jsem věděla, že jsem nervózní zpěvačka. S Mekym jsem zpívala 20 let písničku Čo bolí, to přebolí. Dodnes mě to nepřebolelo, ale důležitý je, že Meky si vždycky přál, aby přežily jeho songy, a to se děje, je to vidět, je to další cena. Gratulujeme Meky, děkujeme vám a Meky navěky,“ vzkázala Marta zlomeným hlasem Žbirkovi do nebe.  

Následovalo vyhlášení poslední kategorie Album roku. To pro velký úspěch získal také Miro Žbirka za album Posledné veci. Tentokrát za něj cenu převzal opět jeho syn David. 

Poté se už moderátor večera s diváky rozloučil a hosty v sále pozval na následující afterparty, kde rozhodně nebude o panáky nouze. Ještě ale než přenos zcela skončil, zazpívala na úplný závěr oceněná zpěvačka Lenny. 

 

Video
Video se připravuje ...

Žbirková o nominaci Mekyho a syna Davida na Anděla: Manžel to vidí a má radost David Turek

Fotogalerie
227 fotografií