Vdova po legendárním hudebníkovi Mekym Žbirkovi Kateřina (55) se už rok řídí přesně danými pokyny svého zesnulého manžela. Ty zahrnovaly například dokončení nového alba, na němž se podílel i jeho syn David (27), velkolepý koncert k nedožitým 70. narozeninám, které by Žbirka oslavil 21. října, či výstavu jeho soukromých věcí. Interpret hitů Biely kvet, Atlantída či Balada o poľných vtákoch se také konečně dočkal dokončení hrobu, kde jsou uloženy jeho ostatky.

Na fanouškovské stránce Mekyho se objevilo video ze hřbitova v pražských Olšanech, které zachycovalo zpěvákovo místo posledního spočinutí. „Dnes to Meky měl i se sirénami,“ napsala vdova k záběrům černého pomníku s velkou siluetou slavného umělce, který navrhla významná výtvarnice Míla Fürstová (47). Inspirovala se obalem Mekyho Double Alba, na němž je stejným způsobem vyvedený hudebníkův obrys. Na hrobě nechybí ani velký Žbirkův autogram. 

Video
Video se připravuje ...

Žena a syn na křtu posledního alba Žbirky: Proslov přímo k Mekymu David Turek

Hrob „slovenského Beatlesáka“ se teď nejspíš stane místem, kam jeho věrní fanoušci budou pravidelně přicházet, aby uctili Mekyho památku, zapálili mu svíčku a pomodlili se za něj. Obzvlášť nyní, když se blíží nejenom výročí jeho skonu a narozeniny, ale i dušičky. Není totiž pochyb, že Žbirka zde po sobě zanechal velký hudební odkaz v podobě písniček, které ani po letech pro svou nadčasovost nestárnou, a které navždy zůstanou v srdcích milovníků československé popmusic.

Fotogalerie
73 fotografií