Po měsících čekání na nový orgán šlo slavnému režisérovi přezdívanému Fellini Východu o život. Srdce mu pracovalo jen na 25 procent. Od chvíle, kdy mu lékaři oznámili, že je kvůli špatné levé srdeční komoře nutná výměna, uplynulo celkem 12 měsíců. Srdce postupně sláblo a jeho činnost spadla až na patnáct procent. Šlo o týdny a pak už o dny...

Jakubisko měl štěstí, že byl jinak zdravý. Díky tomu v květnu 2012 zvládl i náročnou desetihodinovou operaci v IKEM na mimotělním oběhu. „Jsem vděčný, že mám znovu sílu pracovat a tvořit. A raduju se i z toho, že mám mladší srdce než moje manželka, vždyť jsem transplantací omládl o třicet let!“ narážel nadšený režisér na věk dárce (†45). Nosil už v hlavě pokračování Perinbaby a snil o zfilmování Slovanské epopeje.

Byla to protekce?

Musel ale spolknout i kapku hořkosti, protože lidé poukazovali na to, že v jeho věku už neměl mít na nový orgán nárok. Vyčítali mu, že srdce měl dostat někdo mladší. Nařkli ho z protekce. To Juraj odmítal. „Pět měsíců jsem čekal na první místo v pořadníku a sedm dalších měsíců na srdce,“ upřesňoval. Málem prý při tom čekání zemřel... „V Británii by ho kvůli věku dávno odepsali. Podstatné ale je, jestli je organismus v pořádku, aby to zvládl. To není tím, zda má někdo protekci. Dává divákům tolik radosti,“ bránila muže manželka Deana Jakubisková (64).

Zlomil si nohu

Juraj byl z nového přílivu sil v sedmém nebi. Byl tak nadšený, že po jedné kontrole v IKEM si přímo před zraky ošetřujícího lékaře profesora Jana Pirka (74) zlomil nohu! „Spěchal na večeři, říkal, že měl strach, aby mu to nesnědli. Protože byl v mládí parašutista, uklouzl a chtěl udělat parakotoul a ono mu to nevyšlo,“ okomentoval to pak pobaveně známý kardiochirurg. „Salto vzad jsem nezvládl tak dobře jako kdysi v mládí,“ žertoval režisér. Málokdo ho zastihl ve špatné náladě. Bral život jako zázrak a žasl nad ním.

První rozlučka už byla

V neděli zazněla na prosbu Deany v bazilice svaté Ludmily na náměstí Míru během mše přímluva za zesnulého. „Prosíme tě, Pane Ježíši, za režiséra Juraje Jakubiska, dej mu radost věčného života a potěš všechny jeho blízké,“ zaznělo z úst faráře Jakuba Berky. Kdy a kde se bude konat poslední rozloučení s Fellinim Východu, ještě není známé.

Zabila ho rakovina

Na konci roku 2021 začaly velké zdravotní problémy. Režisér se stáhl do ústraní. Lékaři mu objevili rakovinu. „Před pár dny jsme byli na vyšetření a lékaři nám řekli dobrou zprávu, že nádor ustupuje,“ svěřila Blesku vdova Deana. V pátek večer se ale Jurajovi udělalo nevolno, a když ho přivezli do IKEM, už ani nedýchal. Zemřel zřejmě již v sanitce.

Video
délka: 03:44.20
Video se připravuje ...

Zemřel Juraj Jakubisko (†84): Slovenský Fellini žil 11 let s transplantovaným srdcem. Videohub

Fotogalerie
41 fotografií