Juraje měla v pátek večer, kdy slavný český Fellini zemřel, doma. Jenže se mu přitížilo a musela ho nechat převézt sanitkou do nemocnice. „Když jsem se mu naposledy dívala do tváře, vypadal krásně. Pokojně a klidně. Jako mladý chlapec, jehož duši celý život měl,“ řekla Deana.

V práci i v soukromí

Odešla kvůli své lásce z angažmá v Národním divadle v Bratislavě a v roce 1993 společně opustili i Slovensko. Žili spolu i pracovali, herečka se stala manželovou producentkou. Připravili spolu velkofilm Báthory i Perinbabu 2, jejíž první provedení je na Slovensku něco jako u nás Tři oříšky pro Popelku. Pokračování Perinbaby ale mělo smůlu. Hodně ho poznamenal covid. Juraj se tak premiéry nedočkal.

Rozloučení v kostele

Deana ještě nezná přesnou příčinu manželovy smrti. V posledních dvou letech bojoval s rakovinou, ale prognózy byly příznivé. Před pár dny byl na kontrole. „Vše se dozvím až v pondělí. Pak také po dohodě s dětmi uspořádáme rozloučení. Oba jsme věřící, takže zřejmě v kostele,“ prozradila smutně Jakubisková.

Čtyři České lvy

Rodák z východoslovenského Kojšova vystudoval FAMU a svůj první celovečerní film Kristove roky uvedl v roce 1967. Pak přidal ještě dvě desítky snímků, z nichž ne všechny ale mohl vzápětí představit divákům. Filmy Zbehovia a pútnici, Vtáčkovia, siroty a blázni a Do videnia v pekle, priatelia normalizační úřady zakázaly. Sám Jakubisko nemohl většinu sedmdesátých let točit filmy, povolené měl pouze dokumenty.

Na plátna kin se vrátil až v roce 1979 filmem Postav dom, zasaď strom. Pravděpodobně nejslavnějším Jakubiskovým filmem je Tisícroční včela z roku 1983 a také Nejasná zpráva o konci světa z roku 1997. Ta byla promítána na více než šedesáti festivalech světa a získala čtyři České lvy. Vrcholem Jakubiskovy režijní kariéry bylo filmové zpracování legendy o čachtické paní Bathory, které se s rozpočtem asi 350 milionů korun zařadilo k nejnákladnějším filmům v Česku i ve střední Evropě. Bathory se stala divácky nejúspěšnějším filmem roku 2008.

Video
délka: 03:44.20
Video se připravuje ...

Zemřel Juraj Jakubisko (†84): Slovenský Fellini žil 11 let s transplantovaným srdcem Videohub

Fotogalerie
32 fotografií