Svého rozhodnutí nestát se matkou herečka Jiřina Jirásková litovala. Tak moc, že se jí při odpovědích na otázky o její bezdětnosti leskly oči slzami. „Bála jsem se mít děti, že je v té složité době nemohu dobře vychovat. Dnes toho hořce lituji,“ tvrdila Jirásková před smrtí. „Škoda, že mým mužům nevadilo, že nechci děti,“ dodávala smutnou, mnohovýznamovou větu.

Zamlada byla přitom těhotná hned několikrát - do jiného stavu ji přivedl například  jak její milenec Jiří Vala (†76), tak i její životní druh Zdeněk Podskalský (†70). Těhotenství v obou případech ale herečka raději ukončila... A je proto logické, že herečka o svých potratech až do konce života nemluvila.

První těhotenství Jiráskové bylo velkým omylem, který veřejně „propálila“ herečka Jiřina Švorcová (†83), její milostná sokyně, ve své biografii. Údajně šlo o partnera tehdejší Jiřininy kamarádky, která ale vůbec nic netušila... A když ji Jirásková poprosila o pomoc, naivně jí vyhověla. „Aniž ta kamarádka tušila, že se spustila s jejím partnerem, zajišťovala jí potrat u svého tatínka, který byl v Plzni doktorem,“ uvedla Švorcová pro knihu Jiřina Švorcová osobně.

Podruhé vzklíčil zárodek života při nevěře - herečka zahnula manželovi Jiřímu Pleskotovi  (†75) s hereckým kolegou Jiřím Valou... a otěhotněla. Když se Vala, jenž v té době tvořil pár právě s výše zmiňovanou „ženou za pultem“, k ničemu neměl, zato manžel Pleskot chtěl rozvod, rozhodla se Jirásková k radikálnímu řešení: miminko si nechala vzít. 

„Jiřině to s Jirkou prostě nevyšlo, i když se snažila, a dokonce si ho chtěla pojistit těhotenstvím. Nějak ho po žensku podvedla, a když potom za ním přišla, že je v jiném stavu, Jirka se zašprajcoval a řekl ne,“ vzpomínala Švorcová po letech.

Video
Video se připravuje ...

Rozloučení s Jiráskovou ve Vinohradském divadle Jan Jedlička, Markéta Reinischová, Hana Hoschlová

Potřetí otěhotněla se svým dlouholetým partnerem Podskalským, pod jehož režijní taktovkou vznikla dnes již kultovní filmová komedie Světáci. I on se ale nemínil podřídit jejímu nátlaku, a navíc se bál, že by jeho manželku, která byla původem z Ruska, mohli po rozvodu poslat zpět do SSSR. A navíc už jednoho syna měl... 

„Brala to tak, že dítě nechce,“ vzpomínala v knize Jiřina Jirásková: Jen to klidně napište dramaturgyně Helena Šimáčková. Jirásková proto raději na truc zvolila interrupci. „Myslím, že v dítěti hlavně viděla účinný prostředek, jak zatlačit na ženatého milence, ale nepovedlo se to,“ dodávala zamyšleně Šimáčková.

Byla to rozhodně chyba. Zatímco třeba pro herečky Jiřinu Bohdalovou (91) nebo Květu Fialovou (†88), které také měly v životě smůlu na partnery, byl potomek velkou vzpruhou a životní oporou, Jirásková zůstala nakonec sama. „Kdyby si Jiřina tehdy dítě nechala, byl by její život aspoň v těch posledních letech mnohem kvalitnější,“ domnívala se Šimáčková.

Fotogalerie
37 fotografií