Přísná ředitelka z Básníků, Babi v Sestřičkách, skriptka v Trháku nebo primářka Jiřina Venclovská v dramatu Fany. Jiřina Jirásková proslula hlavně hlubšími rolemi složitých, silných a inteligentních žen. Zazářila ale i v rozpustilé komediální trilogii Zdeňka Trošky (68) Slunce, seno... 

Ačkoli předvedla skvělý výkon, později se za roli styděla, a dokonce si nepřála, aby bylo její jméno s trilogií jakkoli spojováno. „Vyrostla a za svoje účinkování se styděla,“ potvrdil trpce režisér v pořadu Face to Face. Trošky se její přístup samozřejmě dotkl. 

VIDEO: Ošetřovatelka Jiráskové: "Dědička Jiřinku okradla!"

Video
Video se připravuje ...

Ošetřovatelka Jiráskové: "Dědička Jiřinku okradla!" David Turek, hudba: danosongs.com

Nakonec se ale dvojice těsně před hereččinou smrtí v roce 2013 stihla usmířit. Jiřina Věra Hedvika Anna Jirásková, jak se herečka jmenovala celým jménem, se rozhodla Troškovi zavolat. 

„Normálně si sypala popel na hlavu, řekla, že se mi moc omlouvá. Asi črtnáct dní nato zemřela,“ uvedl Troška. „Je jí odpuštěno,“ dodal. 

Jiřina Jirásková zemřela 7. ledna 2013 ve věku 81 let ve svém bytě v Praze na Vinohradech. Pohřbena byla v jihočeských Malenicích, kde leží i oba její životní partneři, Jiří Pleskot (†75) a Zdeněk Podskalský (†70).

Fotogalerie
124 fotografií