Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Reakce na smrt Michala Ambrože (†68) z Jasné Páky: Pláče Koller i členové kapel UDG či Vypsaná fixa!

/
 • Kdo vzpomíná na zesnulého Michala Ambrože?
  1. listopadu 2022 ● 13:15

  Hudební svět včera večer zasáhla velice smutná zpráva – ve věku pouhých 68 let zemřel Michal Ambrož, frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha nebo Divoký srdce. Jeho náhlý skon zasáhl jak fanoušky, tak i kolegy z hudební branže. Jak ti se k jeho smrti vyjádřili?

 • 1.

  David Koller (62)

  K těm, které smrt Michala Ambrože obzvlášť zabolela, patří zpěvák David Koller, autor mnoha dnes již klasických a zlidovělých hitů, co se nejvíce proslavil jako lídr rockové skupiny Lucie. Sdílel na facebooku černobílou fotku muzikanta s popiskem: „Budeš nám chybět, Michale.“ A připojil odkaz na youtube, na písničku Špinavý záda.

 • 2.

  Tony Ducháček (64)

  Frontman kapely Garage Tony Ducháček se k nečekané smrti Michala Ambrože vyjádřil na sociální síti velice stručně. Sdílel pouze tři slova, která zcela vyjádřila jeho aktuální pocity...

 • 3.

  Michal Prokop (76)

  Zpěvák Michal Prokop, jenž je známý pro své působení v hudební skupině Framus Five a v roce 2007 byl uveden do beatové síně slávy v kategorii osobností, si také posteskl na facebooku. Konec nočních toulek... To jsme spolu zpívali, a dneska je to pravda. Bude mi to chybět, i tvůj Kalumet strýčka indiána,“ vzkázal zesnulému kamarádovi do nebe v odkazu na slavné písničky.

   

 • 4.

  Pavel Kostalík (60)

  Pavel Kosatík, spisovatel, scenárista a publicista, se na téma Ambrožova skonu rozepsal poněkud více. „Přišel jsem do Prahy na školu v devatenácti, na podzim 1981, potřeboval jsem peníze na podnájem a na život, někdo mně poradil brigádu v Klementinu, u knížek, spočívala v tom, že jsme ty knížky rovnali do umělohmotných přepravek a všelijak jima pak v těch přepravkách šíbovali barákem od sklepa po půdu, aby se tam přece jenom nějak vešly, bylo to dobrý, kromě všeobecné studovny, kam jsem se vždycky odpoledne chodil vyspat na hodinu dvě s hlavou na stole, jsem poznal ten barák i zezadu a zevnitř, cítil jsem se zasvěcenej a poctěnej.

   

  Jednou řekli, že mezi náma tahačema těch knih je novej chlapík, jmenuje se Čok, tak brzo nato zjištěno, že existuje Pražský výběr, o kterém jsem předtím v Brně nevěděl, a pak už se člověk napojil posluchačsky na novou vlnu s celým tím svým tenkrát právě slavně se rodícím tzv. starým obsahem.

   

  A když dnes čtu, že umřel Michal Ambrož, budiž mu země lehká, pamatuju si, jak přízračně znělo, už když člověk tenkrát uslyšel ještě dřív než hudbu název jeho kapely, Jasná páka. Ta dvě slova okamžitě přeškobrtla geometrii v hlavě, bylo to jako trhlina v mracích, člověk okamžitě chápal, že vedle ofiko světa existuje ještě jeden, docela tvrdej, bez keců, nevylhanej, a chtěl hned tam. Děkuju za to přeškobrtnutí i za všecky ty dobrý hudby potom.“

 • 5.

  Zdeněk Haník (65)

  Zdeněk Haník, bývalý český volejbalový reprezentant, trenér národních družstev Česka a Rakouska, jenž je od roku 2016 místopředsedou Českého olympijského výboru, sdílel zajímavý zážitek, jenž se pro něj váže s osobností Michala Ambrože.

   

  „Píše se rok 1988 a já stojím za katedrou ve třídě gymplu na Jarošce v Brně a pod mou taktovkou probíhá hodina českého jazyka a literatury. Pouštím trochu drze – trochu odvážně, rozhodně však v nesouladu s osnovami – píseň Je to zlý od kapely Hudba Praha. Vím přesně, proč to dělám. Třeba proto, aby se studenti, které učím Čapka a Nezvala, dovtípili, co to za totáče znamená, když Michal Ambrož zpívá: 'tak na lístky prošlý, pořád jezdíme, až k tomu jsme došli, že nic nevíme…'. Pouštěl jsem jim i Kryla a Nohavicu, takže jsem si koledoval o vyhazov.

   

  Dnes se ale píše datum 1. 11. 2022 a realita včerejšího dne bohužel znamená, že frontman kapely Hudba Praha Michal Ambrož už není mezi námi. K sakru, to je příliš brzy… Hudba Praha je minulostí. Co naplat, nikdo nemá definitivu od Pánaboha. Takže, jak je mým zvykem, pozvedám panáka slivovice na jeho život a volám, díky, pane…“

 • 6.

  Michal Mareda (48)

  Žal pocítil i zpěvák Michal Mareda alias Márdi ze skupiny Vypsaná fixa, jenž své vyznání doprovodil téměř až mystickým záběrem přírody. „Dneska jsem seděl u Labe a spadla tahle mlha jako smutná zpráva. Díky za všechny skvělý koncerty u starýho Žluťáka, písně a pokecy v tvým pořadu. Ty španělky v našem městě už bohužel neklapnou. Určitě tam ale v květnu nějakou od tebe zahrajem! Jasná páka!“ slíbil posmrtně Ambrožovi.

 • 7.

  Kuba Ryba (38)

  Také Kuba Ryba, hudební skladatel, textař a zakládající člen, zpěvák a baskytarista hudební skupiny Rybičky 48, vzpomněl na zesnulého muzikanta. „Zemřel Michal Ambrož. Pro mě jeden z největších punkáčů a bigbítová legenda. Co jsem se nahrál songů od Hudby Praha a Jasný páky… Nechť je ti, mistře, země lehká lehká,“ napsal na facebook a svá slova doprovodil celou řadou emotikonů.

 • 8.

  Totální nasazení

  Vzpomínka na Michala Ambrože se objevila i na oficiální facebookové stránce punkrockové kapely Totální nasazení. „ZEMŘEL MICHAL AMBROŽ... Bylo jen málo skupin v našich začátcích, který se líbily nám všem, který jsme poslouchali úplně všichni v kapele a od kterých jsme na zkouškách hrávali jejich songy a na jejichž koncerty jsme jezdili. Ale JASNÁ PÁKA a hlavně HUDBA PRAHA pro nás byl vždy fenomén a jejich frontman, zpěvák a kytarista, skladatel a textař, Michal Ambrož žijící legendou.

   

  Bylo nám později ctí, že jsme se s ním poznali osobně, a vzpomínáme na poslední setkání na festivalu na Karlovarsku, kdy se ze tmy backstage po našem setu ozvalo: 'Jak se má Totálka?' A Michal nás s úsměvem přišel pozdravit a prohodit pár slov.... Děkujeme za úžasný písničky a děkujeme za krásný zážitky... Sbohem Michale a R.I.P.“

 • 9.

  UDG

  Na Ambrože zavzpomínala i skupina UDG. „Děkujeme, Michale, za všechny ty pěkný písničky. A děkujeme, že jsme se mohli poznat a jednu tvojí si s tebou zahrát,“ objevilo se na sociální síti spolu s odkazem na youtube, kde je písnička Srdeční příběh.

 • 10.

  Galerie

  Není pochyb, že po Ambrožovi, jehož poslední nahrávkou se stalo letos v dubnu EP skupiny Jasná páka s názvem Starej bejt každej neumí, zůstane na české hudební scéně obrovská mezera, kterou nejspíš nic a nikdo nedokáže vyplnit...

  Fotogalerie
  20 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy