„Hanka ze své vlastní iniciativy chtěla vystoupit na besídce v Divadle Sklep. My jsme byli amatérský soubor v té době. Ona přišla, já když jsem šel na to představení, tak jsem ani nevěděl, že tam Hanka bude a v první půlce zazpívala jednu písničku a ve druhé druhou. Akorát se to potkalo s tím obdobím, kdy já jsem roznášel petici Několika vět, a tak jsem jí to dal přečíst, ona to přečetla a řekla: ‚Ježiš, to je krásný, tam není nic, co bych nechtěla podepsat, tak já bych si to po představení přečetla ještě jednou a budu o tom přemýšlet, že bych vám to teda případně podepsala.' Po představení jsme si sedli znova, ona si to přečetla ještě jednou a podepsala to,“ popsal Ondřej Trojan ve zpravodajském pořadu 90′ ČT24, jak se zpěvačka na jaře roku 1989 veřejně přidala k petici Několik vět občanského hnutí Charta 77, která se postavila v té době již vratkému komunistickému režimu.

Nátlak od Vágnera i Harapese

„Co stojí za zmínku bylo to, co se odehrávalo potom. Ona byla neskutečně statečná, protože ten tlak, který byl na ni vyvíjen, to je fakt úplně zdrcující. Od Jakeše, od celého politbura, přes kapelníka Vágnera a jejího tehdejšího manžela Harapese, který si mě vzal taky na kobereček...,“ osočil režisér v přímém přenosu nejen zpěvaččina prvního manžela, herce Vlastimil Harapese (76), ale také jejího celoživotního přítele a spolupracovníka Karla Vágnera (80), že právě oni se svojí reakcí měli postavit na stranu komunistů a umocňovat tíživou situaci, ve které se Zagorová nacházela.

„Prostě ten tlak na ni, aby to odvolala, byl šílený a ona to neudělala. To bylo úžasné, mně to v té době ani nedošlo, čemu všemu musela čelit. Pro ni nezpívat a mít zaracha a nemoct vystupovat před lidma, bylo úplně skličující a stejně to neodvolala,“ vyjádřil Haně Zagorové obdiv Ondřej Trojan s tím, že její jméno včetně dalších z umělecké branže dopomohly k pozdějšímu pádu komunistického režimu.

Video
délka: 03:40.24
Video se připravuje ...

Hana Zagorová (†75): Její velká vítězství a nejtěžší životní zkoušky Videohub

Fotogalerie
80 fotografií