Prvním z nich je básník a dramatik Pavel Kohout (93), druhým pak herec Jiří Vala (†76). Na fotce z roku 1951 jsou všichni tři ještě mladí soudruzi, zapálení pro jasné zítřky a komunistickou budoucnost. Jiřina a Jiří tehdy doslova zářili v Kohoutově hře Dobrá píseň na prknech vinohradského Divadla čs. armády. Není divu, že mezi nimi přeskočila milostná jiskra. A nevadilo ani to, že Švorcová byla vdaná za dirigenta Armádního uměleckého souboru Jindřicha Rohana.

Facka od srdce

Kvůli Valovi se rozvedla. „Odešla jsem od svého muže, abych si prožila několik dramatických let hlubokého citového vztahu s mužem, s nímž jsem se střídavě scházela a rozcházela a nakonec si ho nikdy nevzala,“ popisovala herečka svůj bouřlivý vztah s tehdejším idolem mnoha divaček. Trval dlouhých osm let. Definitivně se rozešli během natáčení dodnes reprízovaného filmu Král Šumavy. „Ta facka, co tam padla, byla od srdce,“ svěřila Švorcová publicistce Blance Kovaříkové.

Zběhl od praporu

Zatímco s Valou zůstali přáteli až do jeho smutného konce v roce 2003, na němž se kromě nemoci podepsaly i prášky a alkohol, s Kohoutem se ideologicky rozešla v šedesátých letech. Jiřinino srdce hořelo až do konce jejího života pro komunismus, kdežto Pavel z počátečního budovatelského nadšení postupně střízlivěl. Byl jednou z nejvýraznějších osobností Pražského jara 1968 a stál také u zrodu Charty 77. Oba se tak ocitli na opačných stranách barikády. „Pavel Kohout patřil k lidem, za kterými jsme v mládí šli, od nichž jsme se učili. Měla jsem pocit, že zběhli od praporu,“ řekla Švorcová v souvislosti se svým procítěným přednesem tzv. anticharty v Národním divadle v lednu 1977.

Udávala prý až v Moskvě!

Když za tuhé normalizace v roce 1974 hostoval v pražském Činoherním klubu slavný ruský herec Oleg Tabakov (†82), dal prý po představení před Švorcovou přednost společnosti Pavla Kohouta, který byl v té době už na indexu. Jiřina to coby předsedkyně nově vznikajícího Svazu českých dramatických umělců těžce nesla a podle Kohouta si stěžovala až v Moskvě, že Oleg svými pletkami s revizionisty v Praze neslýchaně urazil čestné vlastence a komunisty. „Odnesl to důtkou a delším zákazem zahraničních cest. Indiskreci vynesla sama čestná vlastenka a komunistka Jiřina Švorcová, která ho udala osobně. Kdo se jí vysmívali, začali se jí přes noc bát,“ píše Pavel Kohout ve své knize Kde je zakopán pes.

Video: Milouš Jakeš vzpomíná na věrnou komunistku Jiřnu Švorcovou

Video
Video se připravuje ...

Milouš Jakeš vzpomíná na věrnou komunistku Jiřnu Švorcovou Blesk - David Malík

Fotogalerie
32 fotografií