Yvetta Blanarovičová dostala první týden na konzervatoři důtku, když přišla pozdě na intr, kam jí dokonce pomáhali oknem třeťáci. „Byla jsem strašně šťastná, že to neřekli mámě, protože ta byla hrozně přísná a okamžitě by mě z té školy vzala pryč,“ svěřila se herečka a zpěvačka v pořadu Face to Face s tím, že jí maminka (navíc velmi rázně a ve slovenštině) »vyhrožovala«, že když nebude studovat, skončí v závodu na výrobu bot v Topolčanech. Yvetta navíc věděla, že by to maminka opravdu udělala, a tak byla opatrná.

Bratry prý dokonce maminka trestala řemenem. „Já nikdy nedostala, ale bráchové jo a pak si to zlobení vždycky rozmysleli,“ netajila Blanarovičová, kterou proslavila především role čertíka v pohádce Princezna ze mlejna. Maminka pro ni byla jasnou autoritou, ovšem vztahy s otcem byly náročnější. Bylo jí totiž jedenáct let, když od nich odešel a založil jinou rodinu. „Mamka se vždycky snažila, aby nám nic nechybělo,“ líčila Yvetta s tím, že na některé věci ale prostě peníze nezbyly, například na tenisové tréninky. I tak už se ale věnovala mnoha dalším kroužkům a těžko říct, jestli by to vůbec vše dohromady stíhala.

„Na začátku jsme se s tátou vídali, ale pak měl nějaké problémy v té druhé rodině. Máma nikdy neřekla na tátu nic špatného, ale pak jednou ve vzteku táta řekl, že za všechno může máma. Vymyslel si nějakou story, ale já věděla, že je to lež. Stejně to se mnou ale pořádně zamávalo,“ vyprávěla Blanarovičová, proč se vztahy narušily. „A od té doby jsem tátu neviděla dvanáct let, nebo ani nevím, jak dlouho,“ doplnila.

Teprve, když se mu zdravotně přitížilo a ležel v nemocnici v podstatě na smrtelné posteli, Yvettu po letech zkontaktovala emailem její nevlastní sestra Saša a připomněla jí chvíle z dětství, aby dokázala, že je to opravdu ona a ne žádná podvodnice. Napsala jí, že tatínek je ve špitále a každou sestřičku si plete právě s Yvettou. Bylo jasné, že ji tedy chce vidět.

Přijela za ním. „Bylo to hrozně zvláštní – on celý život zlobil, devětkrát se oženil a rozvedl. A teď tam měl jen dvě dcery,“ líčila hvězda muzikálů Kvítek mandragory či Angelika. Tatínek ji ale tehdy v narovnaných vlasech nepoznal a spletl si ji s její maminkou Marikou. „Tebe jedinou jsem miloval,“ plakal on, a když ho chtěla Yvetta opravit, sestra jí to rozmluvila. „Nech ho, aspoň jednou se omluví,“ řekla rázně. Sestry na něj pak společně dohlížely a hlídaly, aby jedl, ale pomoci mu nemohly.

Saša se jeho smrtí stala sirotkem, ale do rodiny ji ochotně přijala právě maminka Yvetty. Především pak i její děti, kterým ráda nahradila babičku. Možná se tím také tak trochu snažila zalepit v srdci obrovskou díru – přišla totiž o oba své syny, Yvettiny bratry.

Neotevřel se padák

„Brácha byl jen o rok ode mě, dělal parašutismus. V pátek šel na seskoky, rozloučil se, odešel a najednou se vrátil… prošel celý byt, což bylo zvláštní. Ptala jsem se, jestli něco zapomněl. ‚Ne, ne, já ani nevim. Tak čau,‘ pozdravil a odešel. V sobotu ráno se mi zdál sen, že je nade mnou hrozně velký plášť, jako z oceli, ale prohýbal se. Letěl na mě seshora, já se vpíjela do země a říkala jsem si, že když to na mě spadne, tak se mi něco stane a umřu. Než to dopadlo, ozval se telefon...“ vyprávěla Blanarovičová, která si před časem zahrála dramatickou roli též v seriálu Ulice.

Přišla smutná zpráva o smrti Karola (†17). Telefonické sdělení bylo navíc prý velmi brutální a necitelné: „Máte syna Karola? Neotevřel se mu padák, zemřel.“ Yvetta má všechno dodnes v živé paměti. „Naše máma seděla na zemi a kvílela bolestí. Bylo to jako rána z děla.“

Celý rok pak truchlily a oblékaly jen černou barvu. „Máma začala pořád chodit na hřbitov a přestala mluvit. Přede mnou neplakala, ale po nocích jsem slyšela ten nářek.“ Upadla zkrátka do velké apatie a vše rozčísla až docela obyčejná událost, když Yvetta chtěla jít na ples, a to ve stříbrných šatech. „Nikam nepůjdeš, máme smutek,“ zakázala jí to ale matka a ona na to v afektu zareagovala větou: „To jsem měla zemřít radši já.“

Teprve to vše změnilo. „Druhý den tam už byl obrovský šedivý pytel s černými věcmi, hodila tam i moje oblečení, zkrátka vše černé vymizelo z naší domácnosti. A doteď máma nesnáší černou barvu,“ dodala v pořadu Face to Face herečka, která o druhého bratra Alberta (†38) přišla kvůli rakovině.

VIDEO: Yvetta Blanarovičová žije už půl roku ve strachu: Zatím nejsem na nule, ale...

Video
Video se připravuje ...

Yvetta Blanarovičová žije už půl roku ve strachu: Zatím nejsem na nule, ale... Markéta Reinischová, Aleš Brunclík

 

Fotogalerie
37 fotografií