Nikita Sergejevič Michalkov je ruský herec, scenárista a filmový režisér, režisér oscarového filmu z roku 1994, resp. nejlepšího cizojazyčného filmu, Unaveni sluncem, který se dokonce v roce 2010 objevil na filmovém festivalu v Karlových Varech. A právě tento ruský umělec je velkým obdivovatelem a zastáncem válečného agresora Putina. Po ruském režisérovi a herci Nikitovi Michalkovovi bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání. Na Facebooku to oznámila vrchní prokurátorka Ukrajiny Irina Venediktová. Varovala, že Mikhalkov může být zadržen při překročení hranice téměř jakékoli civilizované země.

„Říká se, že umění a sport jsou mimo politiku. Myslím, že to dnes neplatí. Už není nic polovičního – buď jste na straně dobra, nebo zla. Není to jen Putin, kdo tu válku začal. Velká část ruského národa to buď podporuje, nebo mlčí. Ty nejhorší věci ve světě se dějí kvůli lhostejnosti,“ ujal se slova jako první ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

A nebál se označit konkrétního ruského uměle Nikitu Michalkova. „Bohužel podporují to i ruští umělci a zástupci filmu – například Nikita Michalkov. Krev je i na jeho rukách. Chtěl jsem vás požádat o jednu věc – abyste přerušili svou komunikaci s ruskými představiteli umění a filmu a vyřadili je ze všech festivalů. Věřím, že zvítězíme. A budeme pak točit filmy, ne o válce, tu teď máme v živém přenosu,“ pronesl velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis na úvod večera. 

Video
délka: 32:34.04
Video se připravuje ...

Velvyslanec Ukrajiny v ČR: Rusko je zloděj! Jsme připraveni postavit se agresi Pavlína Horáková

20:19
3. 6. 2023

Centrum na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj, personální agentura Nazar-Invest a město Holýšov pořádaly dětský den pro děti ukrajinských uprchlíků.

19:32
3. 6. 2023

„Aby se výsadkáři zdokonalili v bojových dovednostech a připravenosti jednat v obtížných podmínkách, nacvičují překonávání vodních překážek se zbraněmi a výstrojí i taktické akce poté,“ ukazuje na twitteru generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny. 

18:37
3. 6. 2023

I pro Ukrajinu se letos utíkalo v rámci dobročinného Běhu pro Paměť národa, který skončil s posledním květnem. Letošek byl rekordní co do počtu účastníků - 3300 - i do výtěžku ze startovného. 

„Organizaci Post Bellum přinesl 1,6 milionu korun, které využije na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávací programy, pomoc hrdinům a další aktivity,“ uvedla pořádající organizace. Při Běhu pro Paměť národa tradičně připomínali lidi, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, a letos navíc také Ukrajince, kteří aktuálně bojují ve své zemi proti ruské armádě.

Lidé si tak mohli zvolit speciální startovní číslo pro Ukrajinu, další možností bylo zapojení do štafetových závodů, jejichž výtěžek byl rovněž určen na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa. Na konto sbírky půjde z běhu 112.000 korun, uvedli pořadatelé.

Kompletní online

Fotogalerie
13 fotografií