Simona Krainová nedávno tvrdila, že se dá efektivně zhubnout jen pitím teplé vody, nebo že je potřeba jednou za čas „vynést popelnici“, tedy vyčistit tělo drastickým půstem. 

„V případě potravin, které nakoupíte v obchodě, opravdu odpad nejíte a ani odpadem zaneseni nejste. Ano, tělo vytváří odpadní produkty a ty vylučuje ve formě moči a stolice. Pokud by tento systém nefungoval, poznáte to dřív, než byste řekli popelnice,“ zareagovala nutriční terapeutka a osobní trenérka Mgr. Hedvika Jakešová. 

S Krainovou nemůže souhlasit ani spolek stojící za instagramovou stránkou Lovci klamu, která si klade za cíl nesprávné a potenciálně nebezpečné rady ohledně životního stylu identifikovat a vyvrátit. 

„Téměř padesátiletá žena ukazuje na svém profilu své velmi štíhlé tělo v plavkách a zároveň se chlubí, že i když si dává nudle s mákem, váha jí jde stále dolů. A tohle uvádí jako pozitivní efekt ájurvédského pobytu. Přirovnává své tělo k popelnici, kterou při detoxikačním programu jednou za čas vysype. To jsou nebezpečná prohlášení, která princip vyváženého zdravého stravování naprosto staví na hlavu,“ uvedla pro Blesk za Lovce klamu členka Ivana. 

VIDEO: »Potvora« ze Slunečné Timková (31) přiznala: Problém s příjmem potravy! Vyhledala odbornou pomoc

Video
Video se připravuje ...

»Potvora« ze Slunečné Timková (31) přiznala: Problém s příjmem potravy! Vyhledala odbornou pomoc Markéta Reinischová

Podle Lovců nutriční odborníci a lékaři varují, že počet lidí s poruchami příjmu potravy přibývá raketovým tempem. Netýká se to přitom jen dospívajících, ale všech, a to žen i mužů. Velkou měrou k tomu přispívají právě sociální sítě, které významně zkreslují realitu. „Influenceři mají obrovský vliv, ale bohužel také nulovou odpovědnost. Je smutné, že si to Simona Krainová neuvědomuje a kritiky označuje za líné pojídače chipsů na gaučích,“ upozorňuje organizace, která si v minulosti došlápla například na kuchařku Kamilu Rundusovou známou pod přezdívkou Kamu. 

Krainová a Kamu ale zdaleka nejsou samy, kdo šíří nepatřičné teorie. „Sociální sítě jsou plné samozvaných expertů, bohyní, šamanů, životních mentorek, kouček, profesionálních matek, před kterými varujeme,“ uvádí organizace. Poznávacích znamení, že bychom něčí rady neměli brát až tak vážně, je prý hned několik. 

„Staví svá doporučení na osobních zkušenostech (mám dvě děti, podařilo se mi u nich to a to a tak teď předávám zkušenost dál), nemají patřičné vzdělání v daném oboru a chybí jim patřičný odstup, nadhled a také odborný dohled. Jejich společným znakem bývá, že 'neradí', oni' jen inspirují a sdílí svou zkušenost'. Ale řada z nich už si na tom staví výnosný business,“ varují Lovci klamu. 

Častým argumentem podle nich bývá, že vzdělání a diplom není všechno, není nad osobní zkušenost. Tito pseudoexperti pak cílí na skupinu lidí, kteří se zklamali v lékařích nebo terapeutech. „Ano, v každém oboru najdeme chybující odborníky. Ale pseudoexperti nejsou řešením, jsou naopak daleko větším rizikem,“ varuje organizace. 

VIDEO: Exkluzivní zpověď Prachařové bojující s anorexií: Jde to pomalu...

Video
Video se připravuje ...

Exkluzivní zpověď Prachařové bojující s anorexií: Jde to pomalu... Markéta Reinischová, Lukáš Červený

Podle mnohých lidí nemůže průměrně inteligentní člověk na tyto nesmysly nalétnout – to ale není tak docela pravda. „Bohužel, imunní není vůbec nikdo, i vzdělaní lidé spadli do pasti. Tonoucí se stébla chytá. Pokud máte dlouhodobé psychické nebo zdravotní problémy a lékař nebo terapeut selže, pak zkusíte vše,“ vysvětlují Lovci. Někteří lidé se navíc pod nátlakem kvůli různým léčebným kůrám i zadluží.

Kůra pak může i krátkodobě pomoci, díky síle placeba. Nakonec může ale dojít i k tragédii – například, když procedura otevře nějaký závažný problém, a pseudoodborník si s ním pak nebude vědět rady.  

A kdo sem vlastně patří? Helena Houdová, Eliška Vaea, Verunity, Tantraela, Lusilove, Laylaalunalove, je jich ale nekonečno,“ vyjmenovala Ivana z Lovců klamu některé konkrétní případy. Ze stejné sorty je prý i hvězda reality show Štiky a Tchyně Monika Binias. „Ale ta už je snad i pod naši úroveň,“ dodala.

Správci stránky Lovci klamu si nadále přejí zůstat v anonymitě. "Je to na doporučení. Šlapeme po výnosném businessu mnoha lidí, kteří umí být i nebezpeční. Známe zkušenost ze Slovenska. Je vysoce pravděpodobné, že v blízké budoucnosti své identity odtajníme, ale prozatím ne," vysvětlila Ivana. 

Fotogalerie
54 fotografií