Jen za prvních deset dní po vydání se prodalo neuvěřitelných 100 tisíc nosičů! A nezůstalo jen u toho… „Byla to naše první zlatá deska za milion prodaných alb, pak se prodalo ještě dalších 350 tisíc kusů,“ prozradil deníku Aha! autor hudby, kapelník a muzikant Karel Vágner. „Někdy jsem žertoval, že mi to vyneslo na nový dům, ale žasl jsem, kolik lidí to nelibě neslo,“ zavzpomínal.

Dárek pro Smokie

Pravda je, že honorář překonal milion tehdejších korun, což byla v té době závratná částka. Dnes by to bylo minimálně sedmkrát tolik. Přesto mohl být honorář dokonce dvojnásobný! Další milion si tehdy uloupla britská skupina Smokie. Holky z naší školky totiž původně vyšly na takzvaném singlu (SP), což byla malá deska se dvěma písničkami, jednou na každé straně. A tou druhou byl převzatý song Do to Me z repertoáru kapely Smokie, kterou Standa Hložek (67) a Petr Kotvald (62) přezpívali jako Trápení.

Mladý a blbý

„Když jsem se pak po letech potkal s Chrisem Normanem, frontmanem Smokie a spoluautorem písně, hned se mne ptal, jak to, že jim někdy v roce 1982 přišly ze socialistického Československa naprosto skvělé peníze za autorské honoráře. No, za to mohu já, přiznal jsem. Byl jsem mladý a blbý,“ konstatoval po letech Vágner.

Nečekaný úspěch

„Až tak velký úspěch jsem nečekal. Nenapadlo mne proto dát na béčkovou stranu singlu vlastní skladbu. To bych dostal autorské honoráře dvojnásobné,“ svěřil Aha! hitmaker. Neobyčejně vysoká čísla prodaných desek vyvolala v zahraničí údiv a inspirovala odborný průzkum, který měl odhalit, jak se mohlo v malé zemi prodat tak monstrózní množství výlisků jedné písničky. „S překvapením tehdy zjistili, že spousta holčiček si je pouštěla pořád dokola, dokud se singl neošoupal. A šly si koupit nový,“ dodal Vágner na vysvětlenou.

VIDEO: Petr Kotvald po operaci: Karanténu jsem využil! Měnili mi kyčel!

Video
délka: 07:45.48
Video se připravuje ...

Petr Kotvald po operaci: Karanténu jsem využil! Měnili mi kyčel! Veronika Kuželková

Zpěváci dostali jen pár tisíc

Interpreti hitu se museli spokojit především se slávou a hysterií fanynek hned několika generací. Kotvald s Hložkem na rozdíl od Vágnera na Holkách z naší školky příliš nezbohatli. „Náš honorář tehdy činil pouhou čtvrtinu procenta z ceny singlu. A ten stál 12 Kčs. Celkem to bylo něco kolem třiceti tisíc korun. Přibyla k tomu mimořádná prémie, ale to už si nevybavuji. Nové auto tehdy stálo třeba 44 tisíc,“ prozradil v jednom z rozhovorů Kotvald.

Celosvětově až dvojka

Přestože Holky z naší školky přinesly zahraniční úspěch díky verzi v němčině, polštině či bulharštině, nestaly se Vágnerovou nejprodávanější skladbou celosvětově. „V orchestrální verzi se v USA Holky hrají ještě dnes, ale překonala ji skladba Usnul nám, spí, kterou zpívala Hanka Zagorová (74) a anglicky ji otextoval Miloš Skalka (74) jako This is My Life (To je můj život).“

Japonská sázka

Karel Vágner se před lety vsadil se svým kamarádem Jiřím Paulů, že i úspěch má své meze, a tak v japonském rozhlase Holky nikdy nezazní. Prohrál, protože se to stalo 27. února 2015, kdy skladba zazněla v jednom ze čtyř celoplošných japonských rádií.

Pokořený Semafor

Až do vášnivě přijatého diskohitu Holky z naší školky kralovala prodeji vinylových desek semaforská píseň Včera neděle byla, kterou napsal Jiří Suchý (93) a v lednu 1960 nazpívala Pavlína Filipovská (80).

VIDEO: Standa Hložek tráví čas bez manželky: Snažíme se neprovokovat!

Video
délka: 03:10.44
Video se připravuje ...

Standa Hložek tráví čas bez manželky: Snažíme se neprovokovat! Kisa Císařová

Fotogalerie
45 fotografií