Vyšlo to najevo díky knize Carmen – skutečný život Hany Hegerové, jež mohla být na přání královny českého šansonu zveřejněna až po její smrti. Zemřela letos 23. března.

„Otec zpěváka Karla Gotta se dostavuje 17. července 1979 před polednem na pobočku spořitelny na Praze 8, aby oznámil, že synovi nedorazily peníze, které očekával. Jde o vysoké honoráře za roky 1976 a 1977,“ uvádí autor knihy a »zpovědník« Hegerové Tomáš Padevět. Nebyl to milion, jak se mylně traduje, ale »jen« 221 021 Kčs.

Ukázalo se, že došlo k hrubému pochybení banky. Úřednice pověřená zpracováním honorářů prý omylem při manipulaci přetrhla vyplněné příkazové složenky dvou umělců s datem 14. prosince 1978 a následně špatně slepila odtržené pravé části složenek k levým. Respektive přilepila částku 221 021 Kčs ke složence účtu na jméno Hana Hegerová, zatímco ke složence Karla Gotta naopak přiložila útržek s částkou 6736 Kčs.

Když se to dozví Carmen, nemůže usnout. Nerozumí, jak je možné, že si takového omylu za sedm měsíců nikdo nevšiml. Copak ani Karel nezaregistroval, že jemu přišla naopak tak nízká částka? Hned ráno sedla k pracovnímu stolu a začala psát osobní dopis Gottovi: „Karle, zoufale, ale marně Vás už třetí den volám, telefonní číslo heká, frká, ale nikdo to nebere – snad je špatné. Dík jednání v bance mám Vaši adresu. Nutně, opravdu nutně potřebuji s Vámi mluvit...“ Kolega zpěvák ale překvapivě nereaguje. Zasáhl totiž opět jeho otec! 

VIDEO: Gottův film Karel má trailer: Ukazuje ho na kapačkách i ve chvíli, kdy mu doktor řekl prognózu

Video
délka: 02:18.88

Gottův film Karel má trailer: Ukazuje ho na kapačkách i ve chvíli, kdy mu doktor řekl prognózu Karel Gott Agency

„Asi dva až tři dny po jednání ve spořitelně dostal můj syn dopis od Hany Hegerové. Já jsem synovi poradil, aby nikam na žádnou schůzku s Hegerovou nechodil a vůbec s ní nejednal, protože on vlastně poškozen nebyl...“ uvedl Karel Gott starší do policejního protokolu 17. ledna 1980.

„Můj syn se s mým názorem naprosto ztotožnil a taky prohlásil, že s ní jednat vůbec nebude, a pokud vím, také nikam nešel a nejednal,“ vypovídal zpěvákův táta. Co ho k tomu vedlo?

„Měl jsem obavu, že by Hana Hegerová mohla na mého syna nějakým způsobem psychicky působit, že by třeba mohl přistoupit, z neznalosti finančních otázek, na nějaké drobné splátky. Znám totiž svého syna...“ Hegerová poté strávila bezmála půlrok za mřížemi a Gott se jí po zbytek života, pokud možno, raději vyhýbal!

Hegerová si to s Gottem nikdy nevyříkala. „Na to téma, když se někdy potkáme, nikdy nemluvíme,“ prozradila. Pro Karla to bylo absolutní tabu. „Nechci o tom mluvit. Tenkrát jsem o tom nic nevěděl. Ani teď o tom nevím nic. Vyřizoval to za mě někdo jiný,“ vypoklonkoval Slavík jednou provždy jejího životopisce v roce 2013. Tím »někým jiným« měl na mysli svého otce.

Podle Padevěta není vyloučené, že se ve skutečnosti jednalo o provokaci StB! »Edith Piaf z Prahy«, jež zpívala v pařížské Olympii a slavila velké úspěchy v západním Německu, byla totiž tzv. nepohodlná. „U výslechu se mě stále ptali, zda vím něco o nějakých samizdatových knihách, které se snad měly vozit z Francie... Mysleli snad, že jsem do toho zapletená. Neustále mluvili o nějakém autě. Padlo i jméno Václava Havla. Nebylo to dlouho po Chartě 77,“ vzpomínala sama Hegerová.

Fotogalerie
82 fotografií