Všeuměl Ivan Mládek se kromě veselých písní proslavil i jako autor povídek, deskových her nebo vynálezce nového hudebního nástroje guitariana. Přestože se svým Banjo Bandem stále vystupuje, nové písně už nepíše přes 20 let, takže k jubileu vycházejí reedice prvních alb Dobrý den a Na shledanou.

Žerty v obrazech

Nejvíc času dnes věnuje výtvarnému umění, jež obohatil o zcela nové směry, jako je dle jeho slov rýsování v obrazech, tvůrčí minimalismus, antiperspektiva nebo posunismus. Dvaadvacet pláten takto pojatých nyní prezentuje až do 4. března na výstavě Žerty v obrazech, kterou pořádá Galerie Grand Café na znojemském Václavském náměstí. Obrazy Manželčina pomsta nebo Lov na kance jsou nyní již prodané.

„Nejzdařilejší písnička je ta, která vydělá nejvíce peněz,“ říká muzikant s oblibou. Pokud totéž platí o jeho obrazech, může již brzy k jeho nejlepším dílům patřit Dáma s hranostajem, kterou si autor cení na 300 tisíc korun.

Znojmo jen jednou

Jubilant se na vernisáž dostavil spolu se svou manažerkou a matkou jeho dvou dětí v jedné osobě, členkou Banjo Bandu Libuší »Libunou« Roubychovou (40). Postaral se také o hudební vložku, když zazpíval Malíř olejových obrázků, jen na skladbu Znojmo, vidím tě dvojmo už nedošlo. Stačilo, že v této vinařské metropoli vystavuje...

Jožina z bažin hrála i Metallica

Vzhledem k tomu, že obrazů zatím namaloval jen přes 400, ale písniček napsal kolem 600, je Mládek považován v první řadě za muzikanta. Jeho největší hit Jožin z bažin mu vynesl mezinárodní úspěch, znají ho Poláci, Němci, Italové i Rusové a zahrála ho v pražské O₂ areně během svého turné i americká skupina Metallica. Ivan sám hraje na kytaru, mandolínu, banjo i balalajku a kromě toho má světový patent na nástroj guitariano, který vymyslel. Je to syntezátor určený pro kytaristy a jeho cena se pohybuje kolem 30 000 Kč.

Malující vtipálek

S malováním začal novopečený jubilant poměrně pozdě, ve svých 30 letech. Něco odkoukal od dědečka a tatínka, jenž byl právník, ale krásně maloval a Ivan po něm zdědil talent. Doma bylo hodně uměleckých knih a už jako kluk chodil na výtvarné výstavy, přesto se považuje za amatéra. „Jsem jen takový malující vtipálek,“ zlehčuje Mládek své umělecké ambice.

Dostal se i na známky

Olej na plátně Jožin z bažin žere Pražáka je námětem poštovní známky, kterou 9. září 2020 uvedla Česká pošta do prodeje ve známkovém sešítku. O grafickou úpravu známkového sešitku, vydaného v nákladu 80 tisíc kusů se postaral Jan Kavan a známky jsou označeny písmenem B, které odpovídá ceně za vnitrostátně poslané Obyčejné psaní o hmotnosti do 50 gramů.

Video: Metallica zařadila do repertoáru Jožina z bažin! Mládkův hit zahrála v Praze!

Video
délka: 03:01.60
Video se připravuje ...

Metallica zařadila do repertoáru Jožina z bažin! Mládkův hit zahrála v Praze! Jorge Cubas

Fotogalerie
46 fotografií