Jiří Plachý užíval přídomek mladší, protože jeho otcem byl neméně známý herec stejného jména, jehož proslavil film Císařův pekař – Pekařův císař, kde si zahrál magistra Kellyho. Jiřího maminka Jitka Plachá pak pracovala v Československé televizi.

„Jitka Plachá mi velice pomohla v mých začátcích. Znala totiž moji situaci, kdy byl tatínek zavřený a já musela živit celou rodinu, a počítala jsem každou korunu. Jitka mi proto přihrávala malé role, jak já říkám kuk za vázou. Známí herci je dělat nechtěli, a tak Jitka vždy navrhla mě. V době, kdy jsem neměla ani na chleba, to pro mě byla spása. Tím pádem jsem měla velký vztah i k jejímu synovi, měla jsem ho moc ráda,“ vzpomíná Bohdalová, kterou zpráva o kolegově smrti velmi zabolela.

Plachý po studiích získal v roce 1967 angažmá v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech, od roku 1970 byl členem uměleckého souboru Divadla na Vinohradech. Tam ztvárnil desítky rolí. Výrazně se uplatnil také v dabingu.

Film ho sice opomíjel, diváci si ho ale pamatují jako Fanoše ve filmu Všichni dobří rodáci. Větší uplatnění našel v televizi, kde hrál v seriálech Jana Eyrová, Hříšní lidé města pražského, Třicet případů majora Zemana či v inscenacích Poslední koncert nebo Hřbitov pro cizince. „Jiří byl dobrý herec, ale neměl ostré lokty, neuměl se někam cpát,“ dodává Bohdalová.

Výraznou roli měl v seriálu Ach, ty vraždy v epizodě Vražda poštovní doručovatelky, kde si zahrál vraha. „Přišel jsem kdysi za ním a říkám: ¨'Jiří, potřeboval bych zahrát odporného, ale opravdu hodně odporného vraha, který dokonce zazdí živou babu do sklepa!' A dodal jsem: 'Hraje ji Jiřina Bohdalová.' Přímo se zatetelil blahem, očička mu zasvítila: 'Jdem na to! To by mohla bejt sranda!'“ vzpomíná režisér Zdeněk Zelenka.

„Abych tu odpudivou roli vyvážil, nabídli jsme mu naopak roli faráře v první divadelní podobě našeho muzikálu Rebelové, který jsme hráli v Divadle Broadway.“

„Celý život jezdím do divadla na Vinohrady, tak teď to poprvé vezmu Václavákem dolů.“ A byl v tom muzikálu mezi mladými velmi oblíben. Bard, co uměl. Hlas, co zněl. Není nad to, když (vedle rolí) zbyde na herce hezká vzpomínka.“

VIDEO: Pohřeb Dušana Kleina (†82), tvůrce filmových Básníků: Kříž a spol. mluvili ze záznamu

Video
Video se připravuje ...

Pohřeb Dušana Kleina (†82), tvůrce filmových Básníků: Kříž a spol. mluvili ze záznamu Blesk TV

Fotogalerie
20 fotografií