Dům, který byl postaven ve třicátých letech minulého století ve stylu čistého funkcionalismu, má vskutku zajímavou historii. „Byl to malířský ateliér dcery nějakého boháče. Za druhé světové války pak sloužil jako malý klášter pro jeptišky,“ prozradil Blesku Michael Kocáb. Majitelem vily sousedící s pražskou Botanickou zahradou se hudebník stal nedlouho po sametové revoluci. „Vlastně jsem ji ani nechtěl. Nakonec jsem ji ale koupil a za pakatel. Dneska by za tu cenu člověk pořídil byt o velikosti jedna plus jedna,“ myslí si muzikant a někdejší ministr pro lidská práva, který byť přesnou částku prozradit nechce, výhodné koupě si je dobře vědom. Co ho ale přimělo k investici právě do této nemovitosti? „Ten důvod byl v symbolické rovině. Na vinici Botanické zahrady se na začátku devadesátých let pěstovalo víno s názvem Pražský výběr.“

„Tehdy jsme ten patok pili, ale nikdo jsme nevěděli, odkud pochází. Když jsem se sem přišel poprvé podívat, dozvěděl jsem se, že ho pěstují tady,“ zavzpomínal Michael Kocáb pro Blesk, co přispělo k tomu, že ho dům nad vinicí tak uchvátil. Podle hudebníka to bylo zkrátka znamení osudu. Ze čtyřpatrové vily si zakladatel skupiny Pražský výběr postupně vybudoval místo, které využívá především k milované hudební práci. „Mám tady mixážní halu, normální regulérní studio, přepisové studio, střižnu i zkušebnu,“ vyjmenoval, co všechno dům aktuálně ukrývá.

I tak se ale v jednom z pater domu nachází byt. V tom ovšem nebydlí Michael Kocáb, nýbrž ho krátkodobě poskytuje kolegům hudebníkům, se kterými spolupracuje. A nejen jim. „Ubytoval jsem tady i kamarády, kteří se dostali do problémů a neměli kam jít. Pokaždé ale krátkodobě. Pobývala tady celá řada lidí, ale vždycky tak na dva nebo tři měsíce,“ prozradil Michael Kocáb. Obytné prostory si zařizoval hudebník sám a na první pohled jim dominují pastelové barvy. Ty jsou k vidění především na jemně barevných křesílkách a kobercích.

„Mám tady toho už trochu moc. Je tu sice hodně skladových prostor, i tak už ale nevím, kam věci dávat. Nicméně kdyby bylo po mém, měl bych na to čas a nedělal pořád muziku, byly by tu poloprázdné funkcionalistické prostory. Ty mám rád. A k těm jdou právě jenom jemné pastelové barvy a netypické kusy nábytku. To jsem si vždycky vybíral sám a člověk musí mít kliku,“ prozradil na sebe Michael Kocáb, že má cit nejen pro muziku, ale i pro interiérový design.

Byt vyladěný do posledního detailu se ale v domě nenachází. „Nejsem typ, který by chtěl vše držet ve skvostném stavu. Nejde to totiž dlouhodobě. Když v tom člověk žije, musí si vybrat. Buď pořád uklízí a přezařizuje, protože trendy se vyvíjí, nebo to nechá. Vždycky jednou za čas udělám nějaký větší kus práce, jinak to ale nechávám. Třeba teď mám v žalostném stavu komíny, tak budu muset pozvat zedníky, aby je nahodili. Já ale ten dům užívám, mám ho ke každodenní potřebě a k údržbě se vracím jen čas od času,“ prozradil svůj postoj k rekonstrukci hudebník.

VIDEO: Střelba ve studiu Michaela Kocába: Proč zmáčkl Petr Hapka (†70) spoušť?

Video
Video se připravuje ...

Střelba ve studiu Michaela Kocába: Proč zmáčkl Petr Hapka (†70) spoušť? Kisa Císařová

Fotogalerie
56 fotografií