Zpěvák Jan Bendig se narodil do početné romské rodiny, měl čtyři sourozence. Rodiče ale měli problém uživit pět hladových krků, a tak celá rodina odešla do Liverpoolu, kde žila Honzova teta. „Najednou nám táta v obchodě koupil, nač jsme měli chuť. Dokonce měl auto!“ vzpomíná v pořadu 13. komnata, ve kterém na sebe prozradil spoustu věcí, o nichž dosud vědělo jenom jeho nejbližší okolí, zpěvák. Otec v Anglii založil kapelu a Jan zpíval. Vše bylo zalité sluncem, ale tátovi se stýskalo po Česku. „Přihlásil mě do SuperStar a věřil, že postoupím a že se budeme muset kvůli tomu vrátit domů,“ svěřil se zpěvák. Stalo se, jak táta Bendig plánoval. Jan měl úspěch, vystupoval a vydělával slušné peníze.

Jenže neuměl udržet korunu… a k tomu se dostavily i vážné psychické problémy. V nejhorším období dokonce zvažoval sebevraždu. „Ano, až tak špatný to se mnou bylo,“ napsal i na facebook v návaznosti na tuto nejintimnější zpověď. „Pět let zpátky, kdy jsem na koncertech na lidi házel úsměvy, povídal si s fanoušky, objímal je a pokoušel jsem v lidech vyvolat pozitivní pocit, že je vše ok… ale v mé hlavě se honila ta nejhorší možná myšlenka. Z minuty na minutu, bez jakékoliv příčiny se můj psychický stav zhoršil a já nemohl ani dýchat nebo komunikovat s okolím. A nikdo nevěděl, jak dlouho tenhle stav potrvá.“ Lékařka u něj diagnostikovala psychickou ataku.

VIDEO: Jan Bendig o roku s covidem a spolupráci s Kapitánem Demo

Video
délka: 04:35.20

Jan Bendig David Turek

„Je to nemoc, o které se u nás moc nemluví. Z pocitu absolutního štěstí se ve vteřině můžete propadnout do hluboké deprese, kdy se vám honí hlavou ty nejhorší možné nápady, nemůžete ani mluvit a prostě celkově fungovat. Tyhle stavy jsem několikrát chytl během svého vystoupení nebo třeba v živém televizním rozhovoru. Bylo to opravdu těžké a temné období, které bych bez pomoci svého milujícího okolí opravdu nezvládl. Nikdy by mě nenapadlo, že právě já bych mohl něčím takovým trpět. Naštěstí a pevně doufám, že tato nemoc za mnou a já už několikátý rok žiju krásný a veselý život…“ oddychnul si zpěvák.

V době, kdy se snažil popasovat se svými vnitřními démony, nastoupil na mezinárodní konzervatoř. A právě v této škole se stalo něco, co zní jako vystřižené z filmu, a kdybyste něco takového viděli v televizi, možná byste nevěřícně kroutili hlavou, že něco takového prostě není možné… „Tam jsem se skamarádil se spolužačkou Kristinou. Zdála se mi hrozně podobná mámě a sestře. Trochu jsme zapátrali a zjistili jsme, že je to moje vlastní sestra, která přišla na svět jako Soňa, ale naši se už o ni nemohli postarat,“ líčil neuvěřitelnou náhodu Jan Bendig, který v současné době žije spokojeně se svým přítelem Lukášem, který mu dělá manažera a vydává jeho písničky.

Fotogalerie
34 fotografií