Celou kauzu odstartovala dcera Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) jako reakci na prezidentské vyznamenání medailí Za zásluhy pro Cimického. Na sociální sítě napsala vše, co se v ordinaci dělo. Záhy svou zpověď smazala, ale svůj účel veřejné přiznání zřejmě splnilo…

Případem se už zabývá pražská kriminální policie a specialistka na trestní a rodinné právo vyzvala další ženy, aby ji kontaktovaly, pokud mají své zkušenosti se sexuálním násilím ze strany známého psychiatra. „Ozvalo se mi už přes pětadvacet žen a všechny budu postupně doprovázet k výslechům. Hromadná žaloba nejde podat,“ řekla Blesku advokátka. Stejnou výzvu šíří skrze své oficiální informační kanály i samotná Policie České republiky: „V případu sexuálního obtěžování pacientek lékařem z Prahy 8, ke kterému mělo docházet v minulých letech až do současné doby, prosíme poškozené ženy a svědky, aby se ozvaly přímo vyšetřovateli na telefonní číslo 603 457 989.“

Lékaři o tom věděli, proč nic neudělali?

Všem, kteří se o případ zajímají, také vrtá hlavou, jak je možné, že lékaři, kterým se šokované ženy svěřily s otřesným zážitkem (např. psychiatr Bašný anebo sexuoložka Fifková), proti kolegovi nijak nezakročili, byť o obtěžování pacientek věděli. „Lékaři nemůžou podávat trestní oznámení, pokud mají lékařské tajemství a nemají oznamovací povinnost,“ chápe i Lucie Hrdá. „Lékaři, kterým se ženy svěřily, budou samozřejmě svědky celého případu,“ dodala advokátka s tím, že promlčecí lhůta je otázka na policii, až bude mít vše prošetřené.

Slova advokátky Blesku potvrdil také prezident České lékařské komory Milan Kubek (53). „U některých trestných činů platí to, že při podezření na ten trestný čin je oznamovací povinnost. Ale obtěžování pacientek mezi takové trestné činy určitě nepatří. Takže dotyčný lékař, kterému se pacientka svěřila, určitě nic neporušil. A také nevím, jestli by lékař dostal souhlas od pacientky ke zveřejnění. Lékař nemá v žádném případě povinnost něco takového nahlašovat, to je na pacientovi, aby podal stížnost nebo něco takového,“ řekl Kubek s tím, že je pro něj nepochopitelné, že o všem tolik let mlčely.

„Kdyby tehdy promluvily, tak mohly ochránit řadu dalších pacientek...“ Závažnost případu však nijak nesnižuje, naopak. „Pokud se ty věci staly tak, jak ženy tvrdí, je to naprosto příšerné a naprosto neomluvitelné!“ říká na závěr. Jan Cimický na dotazy Blesku nereagoval.

Přišel kvůli tomu o místo primáře

Někdejší Cimického nadřízený MUDr. Zdeněk Bašný (66) České televizi řekl, že psychiatrův odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se stížnostmi pacientek na jeho chování. „Bylo po dvou podáních, po dvou informacích, které jsem získal a které zněly velice věrohodně. Kolega Cimický popřel, že by to tak probíhalo, ale ty výpovědi byly v podstatě shodné, jako jsou popisovány teď v médiích,“ uvedl někdejší ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice pro pořad 168 hodin.

Další oběť Martina Vrbová Hynková: Sklízí díky za statečnost!

Psychiatr před dvaceti lety obtěžoval i moderátorku pořadu Sama doma Martinu Vrbovou Hynkovou (49), která nebyla jeho pacientkou, ale kolegyní. S doktorem před 20 lety uváděla pořad Co mám dělat, když… „MUDr. Cimický mě povalil na sedačku, kde mě začal osahávat na prsou a líbat,“ veřejně napsala děsivé tajemství a dočkala se množství slov podpory.

„Marti, to je hrozný! Mrzí mě, co jsi zažila. A moc ti děkuju za to, že jsi s tím šla ven,“ vyjádřila se její kolegyně ze Sama doma Ester Janečková (48). „Ani nevíte, kolika ženám jste tímto vyjádřením pomohla. A je úplně jedno, jestli se to stalo teď, nebo před lety. Důležité je o tom mluvit. Bohužel takových prasat je na světě tolik...“ připojila herečka Alice Bendová (48).

Video: Jan Cimický je obviněn ze sexuálního napadení

Video
délka: 01:59.96
Video se připravuje ...

Jan Cimický je obviněn ze sexuálního napadení Videohub

Fotogalerie
28 fotografií