„Se zármutkem jsme přijali zprávu, že včera ve večerních hodinách odešel do muzikantského nebe Jirka Cerha řečený Cidla. Zpěvák, skladatel, pedagog, kapelník C&K Vocalu, od roku 2000 člen Spirituál kvintetu. Je nám to moc líto,“ uveřejnila kapela na svém facebooku.

Spirituál kvintet naposledy vystoupil 13. října v pražské Lucerně na koncertě, kterým uzavřel 60 let na scéně. „V mysli mi ještě nedozněly tońy a hlasy z poslední Lucerny a je pryč... ,“ smutní fanoušci na sociální síti, kteří nemohou věřit, že Crha tak rychle odešel. Na koncertě totiž vypadal naprosto fit. „Na posledním koncertě jsem mu chtěla říct, jak nádherně zpívá. Škoda, že jsem to neudělala...,“ lituje jedna z fanynek.

Jiří Cerha se narodil 10. června 1943 v Praze. Komponování a zpěv vyučoval na pražské konzervatoři. Jako hudební skladatel se zabýval scénickou hudbou a zhudebňováním různých klasických literárních a dramatických děl světové literatury - například Shakespearových Sonetů v překladu Martina Hilského a dalších. Zpívá na albech skupin C&K Vocal a Spirituál kvintet, s Petrem Skoumalem účinkoval i na albu Kdyby prase mělo křídla.

Ve skupině Spirituál kvintet působil barytonista Cerha především jako zpěvák. Autorsky je spjatý především s vokálním souborem C&K Vocal, který založil v roce 1970 společně s Ladislavem Kantorem. Cerha v něm měl skladatelský podíl a byl významnou osobností jako interpret. V roce 1974 natočil C&K Vocal LP desku Generace, která byla ovšem vydána až o tři roky později. V roce 1977 získal C&K Vocal Cenu Melodie. "Na úhoru české scény se snažili přicházet s hudbou inteligentní, v podstatě artrockovou," uvedl hudební publicista Ondřej Bezr.

V osmdesátých letech skupina prošla množstvím zákazů vystupování od tehdejšího komunistického režimu. Od roku 1990 se musela kapela obejít bez Ladislava Kantora, který se stal poradcem prezidenta Václava Havla. Skupina získala angažmá v pražském Divadle Labyrint, kde byl od roku 1991 Cerha sedm let hudebním dramaturgem. Vedoucím C&K Vocalu byl od roku 1988, v roce 2000 se stal členem Spirituál kvintetu. V rozhovoru pro Právo Cerha nedávno uvedl, že plánuje dopsat knihu o C&K Vocalu.

Cerha je také autorem mnoha scénických hudeb, písní pro Divadlo Semafor, pro Realistické divadlo v Praze a pro Divadlo v Příbrami.

VIDEO: Medailonek: Jan Nedvěd

Video
délka: 03:33.56
Video se připravuje ...

Medailonek: Jan Nedvěd Videohub

Fotogalerie
6 fotografií