"Je nám velice líto, ale s velkým zármutkem bychom vám chtěli oznámit, že po těžké nemoci dnes zemřel náš kamarád a spoluhráč. Upřímnou soustrast," uvedl Čechomor v úterý večer na facebooku.

Pobořil se narodil v roce 1946 ve Frýdku-Místku. Na ostravské konzervatoři vystudoval obor trubka, harmonika. Od 15 let byl členem orchestru činohry Národního divadla. S Čechomorem hrál jako hostující člen od roku 1988, stálým členem se stal v roce 1990, uvádí kapela na svém webu. Pobořil spolupracoval také s písničkářem Jaromírem Nohavicou, podílel se na natáčení jeho desky Babylon, s Nohavicou následně odehrál několik koncertů. Aranžoval hudbu pro bigbandy, věnoval se hraní v jazzklubech, na Konzervatoři Jaroslava Ježka učil trumpetisty jazzovou improvizaci.

Skupina Čechomor, která originálním způsobem zpracovává lidové písně, působí na hudební scéně přes třicet let. Původně se jmenovala 1. českomoravská nezávislá hudební společnost a vznikla v roce 1988 ve Svitavách. Její členové nejprve hráli na tržištích kramářské písně. I když později jejich hudba získala rockovější náboj, folklorní základ v ní zůstal. První album Dověcnosti vydala v roce 1991. Přelomem pro kapelu s lídry Františkem Černým a Karlem Holasem byl rok 2001, za který získala tři ceny Anděl - jako skupina roku, za album Proměny i za stejnojmennou skladbu. Zatím poslední desku vydal Čechomor loni na podzim, podle jedné ze sbírek básníka Františka Gellnera se jmenuje Radosti života.

Video: Jak je na tom dnes Víťa Starý? Překvapivě silná slova Pepy Bolana z Mandrage!

Video
délka: 02:16.56
Video se připravuje ...

Jak je na tom dnes Víťa Starý? Překvapivě silná slova Pepy Bolana z Mandrage! FTV Prima, Prima Cool

Fotogalerie
49 fotografií