Přesná příčina smrti není známa, ale komentáře pod oznámením jeho úmrtí kapely Argema naznačily, že měl Zbyněk Bobr Horák problémy s alkoholem a zřejmě i dluhy.

Kolaps během obřadu

Krátce před koncem smutečního obřadu, kdy se pozůstalí, kamarádi a fanoušci skupiny loučili s Horákem minutou ticha, zkolaboval jeden z návštěvníků. Za pomoci ostatních se vzchopil asi až po třech minutách. Při odchodu ze smuteční síně uvedl, že to na něj bylo příliš silné.

„Zpěv a písničky vyměnil za alkohol, bohužel až tak moc. R.I.P.,“ napsala do komentářů jedna ze známých. „Je to velmi smutná zpráva, ale zničil jej alkohol, a to ve velkém stylu. Je velmi smutné, že takhle dopadl člověk, který byl výjimečný a měl dar od boha,“ napsal další.

VIDEO: Černý víkend českého šoubyznysu, zemřeli Milan Lasica, František Nedvěd a zakladatel kapely Argema.

Video
délka: 02:20.60

Černý víkend českého šoubyznysu, zemřeli Milan Lasica, František Nedvěd a zakladatel kapely Argema. Petr Macek, Lukáš Červený

Skon zakládajícího člena hodonínské partičky oznámila kapela na sociální síti. „Zastihla nás bohužel velice smutná zpráva. Dnes nás navždy opustil Zbyněk Bobr Horák - zpěvák, skladatel, textař a kytarista, který neodmyslitelně patřil k Argemě,“ napsala rocková skupina, která nechyběla na posledním rozloučení s kolegou a kamarádem.

„Zbyňka jsem poznal v šestnácti letech, když hrál v kapele Meteor. Vstoupil jsem do ní taky, ale nesedlo mi to tam, a tak jsem záhy vystoupil. K mému údivu odešel Bobr se mnou. To byl počátek Argemy,“ zavzpomínal při smutečním obřadu Karel Holomáč.

Kapela hned měla megahit Vyznání, který se hraje dodnes. „Když jsem se nedávno Zbyňka ptal, proč tehdy opustil vlastní kapelu a šel se mnou, řekl mi: Dovedeš si představit, že by Vyznání zpíval někdo jiný než já?“ pokračoval Holomáč.

Pro Argemu napsal Horák přibližně čtyři desítky písní. Při smutečním obřadu v jeho rodných Dubňanech zazněl například song Jsem, jaký jsem. Hudebníci zahráli i hity Řád je zákon a Slunce má svůj úsměv, které Bobr nazpíval s Motýlem.

„Bobr opustil tento svět, ale dál bude žít ve svých dětech, vnoučcích a vzpomínkách. Byl sice bohém, ale velký člověk,“ dodal v závěru smuteční řeči Holomáč.

Skupina vznikla v roce 1982 v Čejkovicích u Hodonína. Z Čejkovic pochází další zakládající člen a aktuální frontman skupiny Josef Pavka. Dalšími zakladateli jsou Slávek Borovička, Olda Gistr, Karel Holomáč a Jarda Pavelka. Jméno skupiny, která si získala srdce fanoušků díky melodickým a chytlavým textům, vzniklo podle největšího afrického nočního motýla Argema mittrei. Největšími hity jsou Jarošovský pivovar, Tohle je ráj či Modré pondělí.

Fotogalerie
41 fotografií