Herec Ladislav Potměšil, kterého proslavily komediální role, zemřel po dlouhé nemoci v pražské nemocnici Motol 12. července. Poslední roky prožil v bolestech, zákeřná rakovina mu totiž napadla kosti a metastazovala do obratlů, a tak do té doby velice aktivního muže na dlouhý čas upoutala na lůžko. Pohyboval se pak jenom s obtížemi a s pomocí chodítka.

Svůj čas trávil Ladislav ve společnosti manželky, jejich společných dvou synů s partnerkami a vnoučátek, která mu dělala obrovskou radost. A právě jeho milovaná rodina mu splnila jeho poslední přání. "Bude probíhat v rodinném kruhu, protože tak si to i tatínek přál, takže to přání respektujeme," oznámil syn Jan. Rodina a nejbližší se s Ladislavem rozloučili v kapli hřbitova na Vinohradech. 

Mezi prvními ke kapli dorazila v černém kalhotovém kostýmku vdova Jaroslava Brousková a syn Jan s rodinou. 

Pohřeb Ladislava Potměšila
Autor: Martin Hykl

Ze známých tváří nechybí Ladislav Županič, se kterým si zahrál v komedii Splašené nůžky v Divadle Kalich. Naposledy se rozloučit s přítelem přišel i Jiří Čapka, Dalimil Klapka, nebo Otakar Brousek přezdívaný Ťulda. 

Pohřeb Ladislava Potměšila - Dalimil Klapka
Autor: Martin Hykl, Marek Pátek

Mezi Potměšilovy věrné přátele patřili herci Igor Šebo nebo Ota Jirák. „Naposledy jsem ho viděl před dvěma lety, byli jsme za ním s manželkou v nemocnici. Pak chtěl, abych si ho pamatoval takového, jaký byl,“ hlesl po jeho skonu zdrcený Jirák, jenž je aktuálně k vidění coby otec Popelka v úspěšném primáckém seriálu Slunečná.

Před vchodem do kaple stál pohřební vůz se zaměstnanci. Vdova Jaroslava před otevřenými zadními dveřmi v tichosti postála a s upřeným pohledem se dívala do vnitra auta. 

Mezi posledními dorazil na pohřeb herec Jiří Klem (77), kterého odchod kamaráda velmi zarmoutil. „Už musel při natáčení sedět v křesle,“ vzpomněl umělec, který si, stejně jako Potměšil, zahrál v Ordinaci v růžové zahradě. „Často jsme si potom povídali a volali si. Pak už nemohl mluvit, tak jsme komunikovali s jeho ženou Jájou…“

Rozloučení v kapli trvalo pouhých 18 minut. Rakev s ostatky Ladislava Potměšila byla vynesena a zřízenci naložena do limuzíny. Po celou dobu ji sledovala vdova, synové Jan a Ladislav, a další pozůstalý. Když zaměstnankyně kaple všem poděkovala a popřála zdraví, Jaroslava Brousková přišla blíž k otevřené limuzíně a směrem k rakvi poslala vzdušný polibek, pak povolila, aby dveře zavřeli, a auto odjelo. Když pohřební vůz odjížděl, tak k ní přistoupil bratr Otakar Brousek a objal ji okolo ramen. 

Ve vnitru kaple byla umístěná kondolenční kniha, přesto se vdova osobním kondolencím neubránila a od přátel je s grácií přijímala. Došlo i na vroucná objetí a slova útěchy. Krátce po půl druhé hodině se pozůstalí odebrali do svých aut a hřbitov opustili. 

Potměšil právě kvůli podlomenému zdraví v roce 2019 pověsil herectví na hřebík a konečně měl čas na rodinu. Do té doby šel z role do role. Během své téměř šedesátileté kariéry ztvárnil desítky filmových rolí. K těm nejznámějším patří major Maisner v komedii Byl jednou jeden polda či otec Horáček v muzikálu Discopříběh.

VIDEO: Zemřel Ladislav Potměšil (†75), hvězda Diskopříběhu i major Maisner! Poslední roky protrpěl

Video
délka: 01:31.35
Video se připravuje ...

Zemřel Ladislav Potměšil (†75), hvězda Diskopříběhu i major Maisner! Poslední roky protrpěl Česká televize

Široké uplatnění našel také v divadle, zahrál si i v řadě televizních sérií. Diváci ho znají například ze seriálů Hospoda, Zdivočelá země, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů či Přístav.

Ladislav Potměšil byl dvakrát ženatý, z prvního krátkého manželství s herečkou Jaroslavou Pokornou měl dceru, která se stala loutkoherečkou. Podruhé se oženil v roce 1973 s další hereckou kolegyní Jaroslavou Brouskovou, dcerou Otakara Brouska staršího. Ve vztahu, který vydržel skoro půl století, se mu narodili dva synové Jan a Ladislav.

Fotogalerie
104 fotografií